Pınar Bilgen

Bentour, TUI ve Kuoni Dalaman'a charter seferleri başlatıyor

İsviçre pazarı açısından 2010 senesi oldukça başarılı geçmiştir.

Her ne kadar bu olumlu hava Bakanlığımız istatistiklerine yansımasa da Ekim ayından itibaren istatistiklerde görülen yüksek artışlar aslında tüm sene boyunca bu tarz bir eğilimin olduğunu da ispatlamaktadır. 09-10 Aralık 2010 tarihinde Müsteşar Yardımcımız Özgür ÖZASLAN ve Genel Müdür Yardımcımız İbrahim YAZAR ile birlikte sektörün önde gelen basın temsilcileri ve tur operatörleri ile yapılan toplantılarda da bu olumlu hava tarafımıza aktarılmış ve 2010 senesinde İsviçre pazarında %10-15’lik bir artış yaşandığı tespit edilmiştir. Tüm tur operatörleri gelecek sene için kontenjanlarını artıracaklarını ifade etmişler, Bentour, TUI ve Kuoni ise yeni bir destinasyon olarak Dalaman’a charter sefer başlatacakları bilgisini vermiştir.
 
Ataşeliğimizce bu eğilimin sürmesini teminen olağan reklam, fuar ve ağırlama faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli projeler de yürütülmektedir. Bunlardan ilki, İsviçre pazarına yönelik olarak çıkarılan 60 sayfalık Türkiye Özel Dergisi’dir. Ülkemizin kültürel ve turistik zenginliğinin vurgulandığı bu dergi başta fuarlar olmak üzere Ataşeliğimizin gerçekleştirdiği tüm etkinliklerde dağıtılacak ve ayrıca İsviçre çapındaki tüm tur operatörü, seyahat acenteleri ve ilgili basına postalanacaktır. Böylelikle hem tüketici hem de sektörde fuarlara paralel bir farkındalık yaratılması sağlanacaktır.
 
Doğrudan sektöre yönelik olarak planlanan etkinlikler ise mega fam trip  ve MICE fam trip projeleridir. Görev bölgemiz İsviçre’nin en büyük tur operatörleri olan Kuoni, Hotelplan, TUI ve FTI ile birlikte gerçekleştirilecek ve İsviçre’deki seyahat acentesi çalışanlarına destinasyonu daha yakından tanıma imkanı verecek mega fam trip, turistik satışlarda oldukça önemli olan “ilk elden bilgiler”in elde edilmesini de sağlayacaktır. Bu şekilde İsviçre turizm sektörünün ülkemizi sadece bir deniz turizmi destinasyonu olarak algılamasının önüne geçilerek yüksek harcama kapasitesine sahip ve genelde alternatif turizm çeşitlerini tercih eden İsviçreli turistlerin de ülkemize yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje ortağı her tur operatörü tarafından seçilen acente çalışanlarından oluşan gruba, proje ortağı uçak firması olan THY ve tur operatörleri ile Ataşeliğimiz ve PR ajansımızdan birer kişiden oluşacak bir koordinasyon ekibi liderlik edecektir. Davet edilecek turizm gazetecileri ile birlikte 90 kişi civarında olacak grup ilk olarak İstanbul’a gelecektir. 1 haftalık programın İstanbul’daki bu ilk gününde şehir gezisi ile kombine edilen bir eğitime tabi tutulması planlanan acenta çalışanları bu kapsamda şehrin farklı noktalarında farklı proje ortaklarından bilgi alacaklardır (Örneğin; Topkapı Sarayı’nda Bakanlığımızca brifing verilecek, Arkeoloji Müzesi’nde Kuoni tarafından bilgilendirme yapılacak vs.). İstanbul’dan sonra acenta çalışanlarına farklı destinasyonları tanıtmak ve gerçek bir Türkiye deneyimi edindirmek amacıyla Karadeniz, Kapadokya, Hatay, Izmir ve Antalya olmak üzere beş farklı destinasyonda Türk mutfağı, spor, el sanatları, kültür, tarih ve wellness konularından oluşan bir gezi programı hazırlanacaktır. İstanbul akabindeki bu gezi ile ülkemizin İsviçre pazarında az bilinen yerleri tanıtılmaya ve ülkemizin her destinasyonun her türlü turizm çeşidine uygun olduğu anlatılmaya çalışılacaktır.
 
ICVB ile görüşmelerimizin sürdüğü MICE fam trip projesinde ise yine İsviçre’nin önde gelen kongre turizmi acentelerini İstanbul’da ağırlayarak pek çok uluslararası kuruluşun merkezinin bulunduğu İsviçre’deki kongre pazarından daha çok pay almayı hedeflemekteyiz. Bu fam tripteki amaç İstanbul’un alışılagemiş kongre merkezlerinden çok daha ay bilinen ve farklı yerlerin bir ürün olarak İsviçre pazarına sunulmasıdır.
 
Bu projelere ek olarak İsviçre Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği (SRV) ile yapılan görüşmelerde birliğin 2013 yılında gerçekleştireceği Olağan Genel Kurul toplantılarını Türkiye’de yapmaları kararı alınmıştır. 4 gün sürecek ve 200 kişinin katılacağı toplantıya ilişkin detayların netleşmesi için SRV yönetimi ile görüşmeler sürmektedir.
 
Ataşeliğimizce yürütülen bir diğer ilgi çekici proje ise İsviçre’nin 13 şehrinin en iyi yerlerinde 14 mağazası bulunan ve ülkenin önde gelen lüks alışveriş merkezlerinden olan Globus’un 2011 yılı Nisan – Mayıs aylarında gerçekleştireceği “İstanbul” temalı tanıtım etkinliğidir. Globus’un yüksek gelire sahip sürekli müşterilerine giden 200.000 tirajlı dergisinde yer alacak haber ve makalelerin hazırlanması haricinde etkinliğin başlayacağı 27 Nisan tarihinde Türkiye’den gelecek sanatçı ve tasarımcıların katılacağı ve ürünlerini sergileyeceği bir gala düzenlenmesi planlanmaktadır. Bunun yanısıra alışveriş merkezi içindeki farklı katlarda çeşitli el sanatları ustaları uygulamalar yapacak ve böylelikle zengin kültür mirasımız tanıtılmaya çalışılacaktır.
 


Bu Makale 31.01.2011 - 11:42:32 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • bülent tercan 19.01.2011 - 06:49

    Sayın Pınar hanımın bu kıymetli çalışmalarını tebrik ediyorum,gerçektende ülkemiz turizmi adına çok faydalı ve yaratıcı çalışmalar olduğunu ifade etmek istiyorum,çalışmaların İzmir ayağında destination izmir grubu,ETİK olarak her türlü desteği vermeğe hazırız.saygılarımla.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.