savasdas@turizmguncel.com

Alman eyaletinin karantina kararını yargıya taşıyor

Alman eyaletinin karantina kararını yargıya taşıyor

Bentour CEO'su Deniz Uğur, Antalya tatilinden dönen Alman turistin, elinde negatif PCR testi bulunmasına rağmen, Schweswig-Holstein eyaletinde karantinaya tabi tutulması kararını yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Almanya'nın diğer eyaletlerinde riskli bölge ilan edilen ülkelerden dönenlerin negatif PCR testi sunduğunda karantinaya girmediğini belirten Bentour CEO'su Deniz Uğur, Schweswig-Holstein eyaletinde ise karantinanın zorunlu kılındığını ifade etti.

Diğer eyaletlerde uygulanmıyor

Bunun orantısız bir kısıtlama olduğunu belirten Deniz Uğur, ilgili makamlara uygulamadan vazgeçme çağrısı yaptı. Uğur, ''Bu duruma anlam veremiyoruz. Almanya içerisinde, yüksek risk teşkil eden bölgelerden gelenlere karantina zorunluluğu olmazken, yurt dışından gelen ve elinde negatif testi olan bir yolcuya zorunlu karantina uygulanmakta. Bu bize doğru gelmiyor” dedi.

Karantina kararını mahkemeye taşıyor

Uzmanlık alanı idari ve kamu hukuku olan Schleswig Holstein'dan bir avukatla anlaşan Bentour, karantinaya tabi tutulan Sabine L. isimli yolcuyu yargı önünde temsil etme kararı aldı. Schleswig Holstein Eyaletinde ikamet eden Sabine L., elinde negatif test olmasına rağmen, zorunlu karantina uygulamasına maruz kaldı.

Deniz Uğur açıklamasının devamında, “Bayan L., kendisini bu mesele de temsil etme teklifimizi, hemen kabul etti. Dava dilekçemiz ilgili makamlara bugün iletiliyor ve bu önemli davanın masrafları tabi ki tarafımızca karşılanacak. Bu hafta durum ile ilgili mahkemeden cevap alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘’Hijyen ve güvenlik protokollerine ek olarak yaygın test’’

Bentour'un özellikle ekim ve kasım aylarında Almanya genelinde gündemde olan yeni ''Test ve Karantina'' uygulamalarını göz önünde bulundurarak, daha aktif bir rol oynamaya karar verdiğini ifade eden Deniz Uğur, “Hayata geçirilmesi planlanan yeni uygulama bütün turizm sektörüne darbe vuracak. Türkiye'de başarı ile uygulanan hijyen ve güvenlik konseptlerine ilave olarak geniş kapsamlı test stratejisi, bizim görüşümüze göre, genel bir karantina uygulamasından mantık olarak daha hedef odaklıdır'' değerlendirmesini yaptı.


Bu Makale 02.10.2020 - 09:35:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.