savasdas@turizmguncel.com

Bakanlığın ‘ücretsiz’ dediği halk plajları paralıymış

Bakanlığın ‘ücretsiz’ dediği halk plajları paralıymış
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘ücretsiz halk plajı’ diyerek açtığı plajların paralı olduğu ortaya çıktı.

Kıyı bölgelerinde halkın denize girdiği koyları tahsise açan Kültür ve Turizm Bakanlığı, tepkileri yatıştırmak için ‘ücretsiz halk plajları’ açtığını duyurmuştu. Söz konusu plajlardan bazılar Bodrum, Belek, Marmaris gibi yerlerde açılmıştı.

Ancak Bakanlığın ‘ücretsiz’ dediği plajların ücretli olduğu ortaya çıktı. Sözcü gazetesinden Mustafa Sarıipek’in haberine göre, bu plajlardan biri olan Marmaris-İçmeler’deki Bakanlığa bağlı halk plajında şezlong ve şemsiye parası tartışması yaşandı. Girişe ücret ödemeyen vatandaşlardan iki şezlong ortasına konan şemsiye için 25 TL zorunlu ücret istendi. Karşı çıkan vatandaşlarla tartışmalar yaşandı.

‘’25 TL şezlong ve şemsiye parası istediler’’

Marmaris'te yaşayan Gülhan Can, açılıştan bir gün sonra gittiği plaj girişinde ücret alınmadığını fakat denize girebilmesi için iki şezlong ortasına konan şemsiyeli grubu 25 TL karşısında kiralaması gerektiğinin hatırlatıldığını belirterek, “Ben haksızlığa asla gelemem. Çekişe çekişe hakkımı aradım. Sonunda pes dediler. Bana bugünlük bedava oldu” dedi.

‘’Ücretsiz mi? Hadi canım sen de...’’

Marmaris Kent Meclisi Başkanı Atilla Geniş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıda, “İçmelerimize uğraşlarımıza rağmen, karşımızda devlet olduğu için baş edemediğimiz, 5 yıldızlı ücretsiz halk plajı diye, yeşil alanları da betonlaştırıp bir şey açtılar. Üzerinde özel localar, hamaklar, restoranlar, kafeler, büfeler, market falan olan bir yer açtılar. Girişinde anlı şanlı yazılarla, bakanlığın adı ve ücretsiz halk plajı olduğu yazılı. Bundan ne anlarsınız? Gider şezlonga uzanır, yüzerim çıkarım falan di mi. Güldürmeyin insanı. Plaja girmek ücretsiz, iki şezlong bir şemsiye 25 TL. Localar, hamaklar devasa paralar. AKP’nin bitmez tükenmez şark kurnazlığı ve rant hırsı. Bu düzene öyle ya da böyle dur demek zorundayız. İçmeler sahipsiz değildir” ifadelerini kullandı.

‘’Yiyip-içersen ücretsiz’’

Gizem Akar isimli vatandaş ise,“Marmaris içmeler Halk Plajı sözde. Bu gün ilk kez geldim iki şezlong 25 TL ama oradan yiyip içersen ücretsiz! Ben bir kişiyim diyorum yine 25 TL, neden diyorum şemsiye ücreti diyor bayan çalışan! Tüm sahilde ücretsiz halkın kullanımında olan şemsiye halk plajında ücretliymiş! Halka ücretsiz denize girebileceği bir avuç yer kalmış, çoluk çocuk herkes orda.. Böylece İçmeler koyunda ki tek Halk Plajını da özele peşkeş çektiler… Her gün denize inen Marmaris in yerlisi 4 kişi gelse 50 TL kuru plaj giriş ücreti ödeyecek! Buyurun size halk plajı yazık oldu çok yazık.” dedi.


Bu Makale 16.06.2021 - 16:14:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Gurkan Ozer - 18.06.2021 - 02:05

  Sahiller halka aittir, aslında tüm sahiller açıktır. Verilen hizmetler ücretlidir. Heo böyle olmalıdır. Dünyada da böyle. Majorka, Los Angeles, Tanzanya.. bir çok plajda bulundum ben de. Kıyı kanunları da var hemen her yerde aynı şekilde kıyı açık ve serbest olmali yazar. Servisler ücretli elbette, ücretsiz yemek yiyemeyeceginiz gibi ücretsiz sezlong da şemsiye de kullanmazsiniz. Ancak... Bu resimde görülen küçücük bir plaja, tamamen ücretli sezlonglari doldurursaniz, o zaman denizden plajdan ücretsiz yararlanma şansı kalmaz kimsenin.. Böyle sadece ücretli hizmetleri kullanmaya insanlari mecbur edersiniz , ki yanlış bu yaklaşım... Plaja gelene zorla hamburger ye parasını ode, demek gibi bir şey bu. Sezlongsuz alan yok... Ya şezlong alırsınız ödersiniz yada suyun içinde oturursunuz... Bu devletin halka ait ülkeye ait kaynak larinin halka zorla satmasi anlamına gelmiyor mu? Not: Majorka ve başka bir çok yerde, plaja girersiniz, şezlong kullanmazsaniz ücretsiz havlu serip yatarsiniz. Duşlar da ücretsizdir. Şezlong alabilir yada almayabilirsiniz. Ama bu resimdeki gibi küçücük bir alanda heryse şezlong dolarsa ne yapacaksınız?? Turizm , kendi ülke insanına daha ucuz daha kolay imkanlarla sunulmalı, oysa bizde tam tersi oluyor.. insanlar Almanya, Rusya web sitelerinden rez yaptırıyor daha ucuza kalmak için..bunu görmeli artık yetkililer ve bir el atılmalı... Rus , gelip bir Türk vatandaşı üzerinden rez yapmaya çalışmalı ucuza kalmak için, bunları görmek lazım.. şu anda tam tersi oluyor. Azıcık nefes almak isteyen ücretsiz plajlara gidiyor, orada da şezlong şemsiye derken gene birsuru ödeme.. bu halkın turizmle sınavı çok ağır..

 • Can Topuz - 17.06.2021 - 09:49

  Tekrar belirteyİm sayın Undyİng: Zaten ücretsiz olan plajı '5 yıldızlı ücretsiz halk plajı' diye kakalamak ama şeszlongu parayla kiralamak, bunun üzerinden de propaganda yapmak nedir? Koyları yağmalayıp birilerine tahssis ederken, kamuoyunun gözünü boyamak olabilir mi örneğin?

 • Undying - 17.06.2021 - 11:57

  Can Topuz, mantığını çalıştırdığın zaman ücretsiz şezlong dünyanın hangi ülkesinde olabilir. 100 ülke gezdim hiçbir yerde görmedim. Türkiye'nin bir çok yerinde belediyenin yeri var. Girişte şezlong kullanmak isterseniz ücretli diye bildiriyorlar zaten. Ama diğer bir seçenek bu alandan platformu kullanarak denize ücretsiz girebiliyorsunuz diye de belirtiyorlar. O bahsettiğin mantığı biraz kendin çalıştıran 50 kişi kapasiteli bir plaja ücretsiz olduğu için 5000 kişinin geleceğini hesap edebilirsin bence. Akla mantığa sığıyor mu? Sen sığdırdıysan ne mutlu sana. Allah mantık versin sana.

 • Can Topuz - 16.06.2021 - 10:01

  ''Kıyı, herhangi bir tahsis işlemine gerek olmaksızın doğrudan doğruya doğal yapısından dolayı herkesin serbestçe yararlanmasına sunulmuş sahipsiz kamu malıdır. Hiçbir karşılık ödemeksizin herkesin kıyılardan ortaklaşa yararlanma hakkı vardır.'' Kanun böyle diyor Undying bey. Şezlonglar paralı olacaksa, anayasaya göre zaten herkesin yararlanma hakkı olan plaj için neden ''Ücrtesiz Halk Plajı'' densin? Azıcık mantığını çalıştır...

 • Undying - 16.06.2021 - 07:47

  Şezlong şemsiye olacak ve ücretsiz olacak öyle mi? Zaten yer bulamazsın ücretsiz olsa. Sahili kullanmak ücretsiz. Biraz mantığınızı çalıştırın

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.