savasdas@turizmguncel.com

Avrupa'da bir biri ardına koronavirüs kısıtlamaları

Avrupa'da bir biri ardına koronavirüs kısıtlamaları

Koronavirüsün yeniden tırmanışa geçtiği Avrupa'da ülkeler bir biri ardına yeni kısıtlama tedbirleri alıyor.

Avrupa ülkeleri artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni kısıtlama tedbirleri alıyor.

Sözcü gazetesinden Mert Yılmaz'ın haberine göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 38,4 milyona, ölü sayısı ise 1 milyona ulaştı. Ülkeler ise artan vaka sayıları karşısında üst üste yeni tedbirler alıyor.

İngiltere'den 'Yerel Covid Alarm Seviyeleri' planı

İngiltere, salgının yayılma hızını engellemek için 3 aşamalı bir plan hayata geçirecek. ‘Yerel Covid Alarm Seviyeleri’ olarak bilinen sistemle bölgeler, orta, yüksek ve çok yüksek olarak risk seviyesine göre sınıflandırılacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un planın detaylarını açıklaması bekleniyor.

Buna göre altıdan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanırken, saat 22.00’den itibaren restoran ve barlar kapanacak. Grup halinde yapılan sporlara yalnızca açık havada izin verilirken, düğün törenlerinde ise en fazla 15 davetliye müsade edilecek.

Hane dışına kısıtlama

İkinci aşamada, ilk aşamadaki önlemler aynen devam ederken, ek olarak ev buluşmalarına yasak getiriliyor. Aynı evde yaşayan kişiler dışındakilerin bir araya gelmesine izin verilmezken, iki hane halkının altı kişi kuralına dikkat ederek bahçede bulunmasına imkan verilecek.

Üçüncü aşamada barlar kapanacak.

Kısıtlamaların en ağır olduğu üçüncü aşamada ise vatandaşlar yalnızca iş, eğitim ve sağlık gibi zorunlu haller içinde bulundukları bölgeden ayrılacak ve gün bitmeden geri dönmeleri gerekecek. Geceyi dışarda geçirmek yasak kapsamına alınırken, hane halkının başka bir evdeki kişilerle içerde ya da dışarda bir arada bulunmasına müsade edilmeyecek.

Üçüncü aşamada getirilmesi muhtemel kısıtlamalara göre restoranların yalnızca paket servis yapmasına izin verilecek, barlar, spor salonları, güzellik merkezleri ve kuaförler kapatılacak.

Almanya

Almanya’da vakaların artış göstermesi üzerine başkent Berlin, Köln ve Frankfurt gibi şehirlerde gece hayatına sınırlama getirildi.

Berlin’de pek çok mağaza, restoran ve bara saat 23.00 ile 06.00 arası kapalı kalma şartı koyuldu. Köln ve Frankfurt’ta da benzer kısıtlama getirilirken, saat 22.00’den sonra alkol satışı yasaklandı. Kısıtlamaların en az 31 Ekim’e kadar süreceği belirtiliyor.

İtalya

Mart ayından sonra ilk kez yeniden günlük 5 bin vakanın üzerine çıkan İtalya’da da yeni kısıtlamalar getirilmeye hazırlanılıyor. Sağlık Bakanı Roberto Speranza çocuk ya da yetişkin ayırt etmeksizin partilerin yasaklanabileceğini, başkent Roma’da restoran ve barların çalışma saatlerine düzenleme getirilebileceğini söyledi. Ülke genelinde geçtiğimiz hafta açık havada maske takma zorunluluğu getirilmişti.

İspanya'da OHAL kriz çıkardı

Başkent Madrid’de geçtiğimiz günlerde alınan OHAL kararı büyük tartışma yarattı. Mahkeme tarafından iptal edilen OHAL hükümet tarafından tekrar ilan edildi. Bu kapsamda şehir dışına çıkışlar zorunlu haller dışında yasaklanırken, restoran, bar ve mağazalara 15 günlük kısıtlama getirildi.

Fransa

Fransa’da Lyon, Grenoble, Saint-Etienne ve Lille, başkent Paris gibi maksimum alarm seviyesi verilen yerler arasına katıldı. Bu bölgelerde barlar kapatılırken, restoranlara ise açık kalabilmeleri için katı kurallar getirildi. Ülkede yeni kısıtlamalar vaka sayısında oranın 100 bin kişide 250’ye çıkması üzerine devreye girdi.


Bu Makale 12.10.2020 - 15:27:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.