savasdas@turizmguncel.com

Antalya turizminin ne kadar kayıp yaşayacağını açıkladı

Antalya turizminin ne kadar kayıp yaşayacağını açıkladı
ATSO Başkanı Davut Çetin, iyi ve kötü senaryolara göre Antalya turizminin yaşayacağı kaybı açıkladı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya turizminin bu yıl iyi senaryoya göre yüzde 60, kötü senaryoya göre ise yüzde 80 kayıp yaşayacağını açıkladı.

Yıl genelinde yüzde 64-79 daralma bekleniyor

Finans Derneği’nin üzenlediği video-konferansa katılan Davut Çetin, mayıs ayında üniversiteden akademiyenlerin simülasyon hazırladığını, buna göre iyimser ve kötümser senaryolar oluşturulduğunu hatırlattı. Çetin, ‘’Dış turizmde üçüncü çeyrekte iyimser senaryoya göre yüde 60, kötümse senaryoya göre ise yüzde 80 düşüş öngörüldü. Modele yıllık etki olarak bakıldığında turizmde iyimser rakamlarla yüzde 64, kötümser rakamlarla is yüzde 79 azalma öngörülüyor. İç turizm daha ılımlı olduğu için, turizm talebindeki daralma yüzde iyimser senaryoya göre yüzde 52, kötümser senaryoya göre ise yüzde 67 oluyor. Pandemi Antalya hasılasını iyimser senaryoya göre yüzde 16.5, kötümse senryoya göre ise yüzde 23.6 daraltmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.


Bu Makale 11.07.2020 - 15:26:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Vergi Affı - Öteleme - Erteleme - 15.08.2020 - 09:58

  Acil olarak vergi affı istiyoruz. ofis kiralarımızı dahi ödemekte zorluk çekerken devlete vermek zorunda olduğumuz vergileri hiç ödeyemiyoruz. ve direk e haciz koyuyor vergi dairesi elimiz ayağımız kesiliyor. acil olarak var olan tüm vergilerimize taksitlendirme istiyoruz. 6 ay ödemesi toplam 24 ay olacak sekılde

 • Antaly Rent A Car Sektörü - 15.07.2020 - 10:07

  Sayın Başkan; Antalya olarak komple batıştayız. Hizmet sektöründe yer alan tüm iş kolları bitik durumdadır. Verilen krediler ile anca personel ve dükkan kiraları ödenebildi. peki iş yok ertelediğimiz krediler ne olacak ödemesi geldi? ödeme gücümüz yok. Eylül gelmeden önlem alınıp 12 ay ödemesiz yeni bir kredi teşviği verilmelidir. bpyle giderse yuz esnaftan 60 ı iş yerini direk kapatacaktır. Rent A Car sektörü olarak ayakta kalamıyoruz araçlarımızı satarak kredilerimizi kapattık ve yuzde 60 oranında küçüldük. ve hala iş yok gurbetçiler gelmiyor. fiyat rekabeti cok yuksek yaz aylarında 200 250 tl olması gereken bır gunluk kıralam suan hala 100 tl cıvarlarında gezıyor. atso da rent a car ıle ılgılı komıte yok mu dur kım bizle ılgılenecek bızı arayan soran derdımızı dınleyen yok.

 • Mesut karaman - 13.07.2020 - 09:51

  Ben de esnafım pandemiden dolayı iş yerim hala kapalı açmadım Açmak istiyorum ama Avrupalı turist yok olmadığından dolayı iş yerim kapalı Kredileri mi ödüyemedim ve haciz lik oldum şimdi de çek im protesto oldu Ne yapalım bilemiyorum Devlet bir yasa çıkarıp çek lerin en azından 1 yıl ertelenmesi diye bir yasa ve her hangi bir işlem yapılmaması gibi bir kanun çıkarması lazım yoksa rezil lik diz boyu

 • Sam semik - 12.07.2020 - 09:59

  Ben Antalya Kundu da esnafım Mart ayından beri oturuyoruz AVM miz kapalı tüm esnaf kara kara düşünüyor ne olacak halimiz . Allah im sabır versin herkese .

 • CEM İZMİRLİ - 12.07.2020 - 09:49

  bilgehan kardeşim öyle güzel yazmışki türizmin ne halde oldugunu gelecegini özetlemiş inş iflaslar olmaz çok insan ekmek yiyor dükkan açtık siftah bile yok RABBİM SONUMUZU HAYIR ETSİN

 • Onur satin - 12.07.2020 - 09:37

  Bir adet yorumu okudum herkezde para var iyi koto patronlar yardimci oluyor elemanlara yaziyordu ancak bir turizm peraoneli olarak konusuyorum aciz bizim sizler givi evimiz yok kiradayiz ve 1tl geliri olan dukkanimiz bile yok birakin siftah derdini artik is bile araniyoruz cunku yok 10 aydir evlerimizdeyiz kisin is yok diyip cikarttilar ve sonra pandemi geldi peki biz ne yapicaz bunlari hic kimse umursamiyot yeter artik herkez kendi derdine dusecegine esnaf patron eleman herkez bir olmasi gerek biraz vicdan biraz mantik baska birseye gerek yok ama %65 patron birakin ihtiyacimizi sormayi durumlar ne olucak diye aradigimizda telefonlarimizi acmiyor simdi soruyorum PERSONEL NE OLUCAK KIRALARINI NASIL ODUYECEK EVINE YEMEGI NASIL ALICAK TABI BIR EVI KALDIYSA

 • Bilgehan karadayı - 11.07.2020 - 09:58

  Beni asıl merak ettiren konu şu ; ATSO ve esnaf dernekleri ,neden şu turizm esnaflarının içinde bulunduğu buhranı tv programlarında gazete ve sosyal medyada dile getirmiyorlar ? Şu ana kadar tek konuşulan sektörler turizm acenteleri ve oteller .. belek kadriye boğazkent bölgesinde 65-70 otelin sadece 8-10 tanesi açık ve hepsini toplasan 2 otel etmeyecek kadar müşteri var .. kime yetsin ? Bir umut dükkanlarımızı açtık ve günlerdir siftah yok ..vergilerimiz , sigortalarımız ,elektrik ücretleri krediler ve en önemlisi sezon başında ( ocak-şubat) herkes malını aldı evraklarını verdi ... ortada müşteri yok .. tamam pandemiyi kimse tahmin edemedi ama bu kadar insan zamanında bu ülkeye milyarlarca dolar girdi kazandırıp vergisini ödeyip esnaf ve ticaret odaları aidatlarını öderken , neden şimdi görmezden geliniyor ? Neden bir kişide çıkıp bu esnafın hali ne olacak kardeşim demiyor ? Ne işe yarar bu esnaf ve ticaret odaları ? Bizim zaten bildiğimizi bize anlatmak mı görevleri ?

 • Bilgehan karadayı - 11.07.2020 - 08:57

  Ben turizm esnafıyım ve bu yorumu hep göz ardı edilen , adı telafuz dahi edilmeyen tüm turizm esnafları adına yazıyorum , bana göre iyimser senaryo şu durum temmuz sonuna kadar devam eder ve hükümet turizm bölgelerindeki icra dairelerinini önlem alıp kapatmaz ise % 60 iflas edecek , sezon sonuda % 80-85 lere dayanacak ! Kimse devletten kredi , para veya hibe istemiyor . Herkesin geçinecek kadar parası var . İyi kötü herkesin dükkan sahipleri de yardımcı oluyor.. ama unutulmamalıdır ki antalya da bu kadar esnaf iflas ederse başta istanbul ,denizli ve bursa iflas eder!!!

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.