savasdas@turizmguncel.com

Aşı olanları karantinasız kabul edeceğini açıklayan ülke sayısı artıyor

Aşı olanları karantinasız kabul edeceğini açıklayan ülke sayısı artıyor

'Aşı olanlara PCR testi sormayacağını açıklayan ülke sayısı her geçen gün artıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Uluslararası seyahatlerde aşı pasaportu uygulamasının başlayıp başlamayacağı tartışılırken, bazı ülkeler şimdiden aşı pasaportunu fiili olarak geçerli kabul eden açıklamalar yapmaya başladı.

Kabul eden ülkeler

Bu ülkelerden Seyşeller Cumhuriyeti, aşılamanın başlamasınına rdından yeni yıla girildiği dönemde, ''Aşı yapılan seyahatçileri karantina olmaksızın ülkeye kabul etmeye hazırız.'' demişti. Seyşeller, her iki aşıyı da olduğunu bir sertifika ile kanıtlayan herkesin, karantinaya girmeden test ibraz ederek ülkeye giriş yapabileceğini açıklamıştı.

İzlanda: İzlanda, Dünya Sağlık Örgütü'nün onayladığı aşıların birinden olanlara karantinayı kaldırdı. Ülkede ayrıca, aşılanan bireylere dijital bir sertifika verilmeye başlandı.

Romanya: Birinci ve ikinci aşıyı olmuş herkese sınırlarını açacağını açıklayan bir diğer ülke de Romanya. Romanya Acil Sağlık Komitesi (CNSU), yüksek riskli ülkelerden veya bölgelerden gelen aşılanmış seyahatçiler, 14 gün karantinaya girmek zorunda kalmayacak. Ülkeye gelen seyahatçiler, aşıyı yapan tıp kurumu tarafından düzenlenmiş aşı kartını göstermek zorunda. 

Planlayan ülkeler

Aşı olanları ülkeye karantinasız kabul etmeyi planlayan ülkeler de var. Bunlardan biri olan Güney Kıbrıs, AB sertifikalı bir aşı ile aşılanmış turistleri PCR testinden muaf tutmayı planlıyor. Ziyaretçiler, Covid-19'a karşı aşılandıklarını belgeleyen sertifikaları göstermek zorunda. 

Mauritius otoriteleri ise, Covid-19 aşısı olmuş turistlere uzun vadede ülkeye ücretsiz ulaşım sağlamayı planlıyor. Ancak şu anda aşılı veya aşısız ülkeye giden herkes 14 gün karantinaya girmek zorunda.

Yunanistan, İspanya, Estonya, Danimarka ve Polonya gibi AB ülkeleri ile İsrail'in de bu tip planları var. Öte taraftan Macaristan, aşı olanların ülkeye girişi için bir plan üzerinde çalışıyor. Belçika da, AB veya dünya ölçeğinde tanınan 'doğrulanabilir bir Covid-19 aşı sertifikasına' sahip olduğunu açıkladı. Bu durumda Belçika aşılanan yolculardan test istemeyecek onları karantinaya tabi tutmayacak.


Bu Makale 29.01.2021 - 09:28:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.