savasdas@turizmguncel.com

Almanya'dan Türkiye'ye bir kısıtlama daha

Almanya'dan Türkiye'ye bir kısıtlama daha
Turizm şehirleri dahil, Türkiye'nin tamamını riskli ilan eden ve seyahat uyarısı getiren Almanya, şimdi de Türkiye'den Almanya'ya gidecek tüm yolculara bildirim zorunluluğu getirdi.

 

İstisna tuttuğu Antalya, İzmir, Muğla ve Aydın'ı da riskli ilan eden Almanya, Türkiye'den Almanya'ya seyahat edeceklere yeni zorunluluk getirdi.

Son 10 gün içinde Türkiye'de kalmışsa...

Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre Almanya, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakmaksızın, Türkiye'den gelenlere ''ön bildirim zorunluluğu'' getirdi. Türkiye'den Almanya'ya gidecek kişi ister Alman ister Türk olsun, önce tüm bilgilerini verecek ve ardından ülkeye alınacak. Bu bilgiler, o gitmeden önce ilgili sağlık merkezine bildirilecek ve karantinası takip edilecek. Bundan sonra Türkiye'den Almanya'ya gidecek eğer son 10 gün içinde Türkiye'de kalmışsa, Almanya'ya bunu sanal olarak bildirmeden uçamayacak. Turistik vize vermeyi durduran Almanya, şimdi de Alman pasaportu, oturumu ve çalışma vizesi olanlara bir başka engel getirmiş oldu.

Bildirim Robert Koch'un portalına yapılacak

Bildirim yükümlülüğü, bütün Türkiye için geçerli olacak ve bu bildirim İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Robert Koch Enstitüsü'nün hazırladığı “Digitale Einreisemeldung” isimli online portala yapılacak.

Karantina takibi için

Değişikliğin amacının, ülkeye girişten sonra karantinaya uyulduğunun kontrol edilmesi olduğu belirtildi. Bu formu dolduran kişi daha sonra Almanya'ya uçabilecek. Kişinin seyahat ve iletişim bilgileri, bulunduğu yerdeki sorumlu sağlık merkezine bildirilecek ve ardından kişiyle temasa geçilecek.

6 aşamalı bildirimde Türkiye seçildiğinde, “Türkiye’nin tamamı risk bölgesidir” ifadesi yer alıyor.

Altı aşamalı bildirim

Bildirim için siteye girilince, önce hangi ülkeden çıkacağınız soruluyor. “Türkiye” yazılınca karşınıza, “Türkiye'nin tamamı risk bölgesidir. Devam edin” yazısı çıkıyor. Sonraki adımda, “Almanya'ya gidişiniz ve seyahatiniz için bildirim yükümlülüğü ile iletişim bilgilerini vermekle mükellefsiniz” yazısı ile “Varacağınız yerde 10 gün karantinada kalacaksınız” yazısı çıkıyor.

Son adımda ise, uçuş bilgileri, arabayla- gemiyle ya da trenle gideceksiniz onun bilgileri ve diğer bilgiler yer alıyor. Altı adımda tamamlanan işlemin en sonunda ise, bilgilerin başka amaçla kullanılmayacağına ilişkin garanti veriliyor.


Bu Makale 10.11.2020 - 16:22:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Uğur Aktaş - 10.11.2020 - 07:21

    Ben ce haklı sebepleri var günde 80 kişi ölen tedbir alamayan bir ülkede kendi sağlı için çok mantıklı bir yaklaşım

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.