savasdas@turizmguncel.com

Almanya’da Türkiye rezervasyonları neden düşüyor?

Almanya’da Türkiye rezervasyonları neden düşüyor?
Almanya’dan (belirli koşullar altında) Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’e dönük seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının, satışları olumsuz etkilediği belirtildi.

TurizmGüncel

Almanya’nın Türkiye’de Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’i, belirli koşullar altında, seyahat kısıtlamasının dışına çıkarması satışları arttırmak yerine daha da düşürdü.

PCR testi olmayan yolcu uçağa alınmıyor

Almanya ile Türkiye arasında yapılan mutabakatla Türkiye’deki 4 il seyahat uyarısından muaf tutulurken, Almanya’ya dönenler için PCR testi zorunluluğu getirilmiş, test sonucu pozitif çıkan yolcuların ise uçağa alınmamasına karar verilmişti. Testi pozitif çıkan yolcular, kendi imkanlarıyla ya kaldıkları yerlerde 14 gün izole olacak ya da hastanede tedavi görecek.

''Almanlar çekiniyor, satışlar yüzde 30-40 düştü''

Yapılan mutabakatın satışlara olumlu yansıması beklenirken tam tersi etki yarattığı öğrenildi. TurizmGüncel’in Almanya’daki sektör kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre, mutabakat sonrası Türkiye tatili satışları yüzde 30-40 oranında gerilemekle kalmadı, iptaller de baş gösterdi. Turizmciler, Alman halkının yabancı bir ülkede karantinada kalma veya hastaneye düşme korkusuyla rezervasyon yapmaya çekindiğini ifade ediyor.

Fiyat rekabeti de başladı

Öte taraftan Almanya pazarında fiyat rekabetinin de başladığı öğrenildi. Pazarda faaliyet gösteren bazı tur şirketlerinin piyasa ortalamanın oldukça altında fiyatlarla paket tur satmaya başladığı belirtiliyor. Şirketler, düşen fiyatları ileride eski seviyesine getirmenin oldukça zor olacağı görüşünde.

''Neden, mutabakat değil, artan vaka sayıları olabilir''

Almanya pazarını yakından takip eden bir başka turizmci ise rezervasyonlarda bir düşüş varsa bunun mutabakattan değil Almanya'da artan korona vakalarından kaynaklanıyor olabileceğini ifade etti. Türkiye'deki 4 ile dönük seyhat uyaısının kaldırılmasıyla beraber turistlerim seyahat poliçesine Covid-19'un da eklendiğini hatırlatan turizmci, mutabakat kaynaklı bir rzervsyon düşüşü olduğuna inanmadığını ifade etti.Bu Makale 20.08.2020 - 14:26:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ali.köle - 20.08.2020 - 10:10

    özellikle "PCR testi nin Almanyanin istedigini lütfen vatandaslara bildirin ,Türkiye uyguluyormus gibi algi var. ve pcr testi maalesef hastanelerde yapmiyorlar ,en hizli yol havalimani. iyi günler.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.