savasdas@turizmguncel.com

Almanya seyahat sektöründe karamsar tablo

Almanya seyahat sektöründe karamsar tablo
Dünyanın en büyük seyahat pazarlarından Almanya'da, turizm sektörü hayatta kalma mücadelesi veriyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Alman Seyahat Birliği'nin (DRV) 650 seyahat şirketiyle yaptığı araştırma, ülkede turizm sektörünün varoluş mücadelesi verdiğini gösteriyor.

Seyahat şirketlerinin varlığı tehdit altında

Araştırmaya katılan her 3 seyahat şirketinden 2'si, varlıklarının tehdit altında olduğunu söylüyor. Şirketlerin yüzde 70'inin 2020 satışları, 2019'daki satışların üzde 25'inin bile altında. Her iki şirketten biri ise çalışanlarını işten çıkarmış durumda.

Tur operatörleri de derin bir krizin içinde

Almanya'da tur operatörleri de derin bir krizin içinde. Satışlar yüzde 75 düştü, yarıdan fazlası çalışanları işten çıkardı ve varlıklarını tehdit altında görüyorlar.

Acentelerin yüzde yüzde 80'i ve tur operatörlerinin yüzde 85'i, çalışanlarını kısa çalışmaya dahil ederek devlet yardımını kabul etti.

Kredi başvurularının yüde 70'i sonuçlanmadı

Bunun yanında, acentelerin yüzde 85'i ve tur operatörlerinin yüzde 76'sı kredi başvurusunda bulundu. Ancak şirketlerin çoğu bu kredileri henüz kullanabilmiş değil. DRV'ye göre, kredi başvurularının yüzde 70'i henüz sonuçlanmadı.

''Politikacıların açıklamaları seyahat sektörünün önemiyle çelişiyor''

DRV Başkanı Norbert Fiebig, politikacıları turizm sektörünün faaliyetlerine devam edebileceği koşullar yaratmaya davet etti. Fiebig, ''Örneğin siyasilerin seyahat sektörünün önemi ile çelişen açıklamalar yapmaları çözüm olmuyor. Bizim güvenilir bir iletişime ve kapsamlı seyahat uyarıları yerine ülkelere ve bölgelere göre farklılaştırılmış seyahat tavsiyelerine ihtiyacımız var.'' açıklamasında bulundu.


Bu Makale 28.08.2020 - 13:47:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.