savasdas@turizmguncel.com

Almanya koronavirüs tedbirlerinde direniyor

Almanya koronavirüs tedbirlerinde direniyor
Almanya, koronavirüsün yeni varyantının yayılmasını engellemek için kapanmayı 7 Mart'a kadar uzatmakla kalmadı, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında kontrolü de sıkılaştırdı.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Çek Cumhuriyeti ve Avusturya sınırlarında kontrollerin sıkılaştırılmasının geçici olduğunu açıklayan Almanya, sektörlerden gelen ''normalleşme için yol haritası oluşturun'' çağrılarına karşı kapanmayı savundu.

Almanya’nın kararı Avusturya’da protesto edildi

Almanya, koronavirüsün yeni varyantının Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde hızla yayılması üzerine bu iki ülkeyle olan sınırlarına sıkı kontrol getirdi. Almanya'nın kararı, Avusturya'da protesto gösterisine neden oldurken, ticaret ve tedarik zincirinin etkilenmesinden endişe duyulduğu ifade edildi.

‘’Tüm tedbirleri almak zorundayız’’

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, hızla yayılan yeni varyanta karşı tüm tedbirleri almak zorunda olduklarını belirtti. Seibert, ''Normalleşme elbette herkesin faydasına. Avrupa Birliği'nin Schengen bölgesi sınırları kendi içinde seyahatlere ve ticarete açık.'' dedi.

Avusturya: Orantısız ve kabul edilemez

Avusturya ise Almanya'nın sınırda kontrolleri arttırması kararının orantısız ve kabul edilemez olduğunu belirterek Almanya'nın Viyana büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Almanya'nın Avusturya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında sadece kamyon şoförlerine, Alman vatandaşlarına ve negatif PCR testi sunanlara giriş izni verdiği kaydedildi. Sıkı kontroller nedeniyle Almanya Çek Cumhuriyeti sınırında uzun kuyrukların oluştuğu bildirildi.

Parçalarının birçoğunu Doğu Avrupa'da ürettiren Alman otomotiv şirketleri, tedarikte ve üretimde sıkıntı yaşanabileceğini belirtirken, BMW, Volkswagen ve AUDİ gibi şirketler şu ana kadar henüz bir olumsuzluk yaşanmadığını rapor etti.

Kapanma 7 Mart'a kadar uzatıldı

Öte taraftan Almanya, aralık aynda ilan ettiği kapanmayı 7 Mart'a kadar yeniden uzattı. Almanya'daki kapanma tedbirleri kapsamında, hayati olmayan işletmeler açılamıyor. Kapanmanın ülke genelinde vaka sayısını düşürdüğü ve hastaneler üzerindeki baskıyı azalttığı ifade ediliyor.

Ancak Fransa dahil, pek çok ülkede hızla yayılan mutasyonlu virüsün Almanya'nın koronavirüsle mücadelede elde ettiği kazanımları tehdit ettiği ancak buna rağmen ''ekonomiyi açın'' baskının arttığı ifade ediliyor.Bu Makale 18.02.2021 - 11:10:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.