savasdas@turizmguncel.com

Almanya koronavirüs kısıtlamalarını gevşetecek mi?

Almanya koronavirüs kısıtlamalarını gevşetecek mi?

Almanya Başbakanı Angela Merkel pazartesi günü eyalet başkanları ile bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıda 30 Kasım'a kadar sürmesi planlanan kısmi kapanmada gevşemeye gidilmesi beklenmiyor.

Artan vaka sayısını kontrol etmek için 30 Kasım'a kadar kısmi kapanmaya giden Almanya'da, kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceği merak konusu.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Başbakan Merkel ile eyalet başbakanlarının Pazartesi günü yapacağı toplantıda koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi kararının alınmasının beklenmediğini söyledi.

''Kısıtlamaların gevşetilmesi beklenmemeli''

DW Türkçe'de yer alan habere göre 30 Kasım'a dek kısmi kapanmanın uygulandığı Almanya'da pandemi önlemlerinin kısa sürede gevşetilmesi beklenmiyor. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'da pandemiye dair son birkaç gündür iyi haberler gelse de, pazartesi günü yapılacak toplantıda önlemlerin gevşetilmesi için bir sebep olmadığını söyledi. Sözcü yeni vaka sayılarına dair eğrinin düzleşme eğiliminde olduğunu, ancak henüz bir dönüm noktasından bahsedilemeyeceğini vurguladı. Seibert, "Bu nedenle pazartesi günü kısıtlamaların gevşetilmesi beklenmemeli. Bu olamaz" dedi.

''Yeniden artışa geçer''

Steffen Seibert önlemlerin gevşetilmesi, insanların yeniden bir araya gelmesine izin verilmesi halinde vaka sayılarının yeniden artışa geçeceğini belirtti. Başbakan Merkel'in Noel'in önemini ve "Noel'in yalnız geçirilmemesini" birçok kez dile getirdiğini söyleyen Seibert, bu konuda her bireyin kendisinin sorumluluk taşıdığını ifade etti.

Merkel eyalet başbakanlarıyla görüşecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyaletlerin başbakanları pazartesi günü video konferans yoluyla pandemide son durumu masaya yatıracak. Ülkede başta restoranlar olmak üzere gastronomi alanındaki işletmeler 30 Kasım'a dek kapalı kalacak. Eğlence ve boş zamanı değerlendirme amaçlı etkinlikler de kasım ayı boyunca ülke çapında yasak.

Salgından sorumlu Robert Koch Enstitüsü'ne göre Almanya'da son 24 saatte 23 bin 542 yeni vaka kayıtlara geçirildi. Bu rakam geçen haftaya göre 2 bin fazla.


Bu Makale 14.11.2020 - 11:37:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.