Zafer Alkaya: Esas amacımız genç Almanları da getirebilmek olmalı

Zafer Alkaya: Esas amacımız genç Almanları da getirebilmek olmalı

Cornelia Diamond Golf Resort&Spa’nın genel müdürü Zafer Alkaya, Türkiye’nin Almanya pazarında genç Almanları da hedeflemesi gerektiğini söyledi.


Turizm Güncel - Berlin

Cornelia Diamond Golf Resort&Spa’nın genel müdürü Zafer Alkaya, ITB Berlin Turizm Fuarında Turizm Güncel’e değerlendirmelerde bulundu.

“Almanya'dan beklentimiz çok fazla”

3 yıl aranın ardından düzenlenen ITB Berlin Fuarının büyük bir heyacan yarattığını söyleyen Alkaya “Almanya pazarı bizim için çok önemli bir pazar. Rusya'yla iki büyük ana pazar olarak varlıklarını sürdürüyorlar.  Almanya'dan beklentimiz çok fazla. Almanya pazarı öncelikle ekonomik ürünlerle başlıyor. Yani daha ekonomik ürünlere ilgi gösteriyorlar. Tabi burada bazı bölgelerimiz ön plana çıkıyor. Manavgat gibi, Kemer gibi. Biz Belek'teyiz. Sezon satış skalasında Belek daha sonra yerini almaya başlıyor.” ifadelerini kullandı.

“İngilizler beş yıldızlı otel için çok önemli bir potansiyeli haline geldi”

Antalya’da Almanya kadar İngiltere pazarının da geliştiğine dikkat çeken Alkaya, “Avrupa geneli öncelikle ekonomik ürünlere ilgi gösteriyor. Bunu İngilizler kırdı. İngilizlerin şu anda Belek’te çok önemli bir varlığı var. Golf de olduğu için İngilizler Belek’e çok önem gösteriyorlar. İngiltere pazarı Antalya'da üçüncü pazar olmuştu. Bizim otelimizde ise İngiliz turistlerin ağırlığı yüzde 30’u geçmiş durumda. İngilizler artık ailece de daha üst segment ürünlere de ilgi göstermeye başladılar. Eskiden hep biliniyordu ki İngilizler pansiyon müşterisidir. Bodrum'u tercih ederler, Ölüdeniz'e giderler, oralardaki küçük çaplı otellerin müşterisidir diye bilinirler.  Ama artık İngilizler beş yıldızlı otel için çok önemli bir potansiyel haline geldiler.” şeklinde konuştu.

“Almanya hiç vazgeçemeyeceğimiz pazarlarımızdan”

Almanya pazarının Türkiye için çok önemli bir olduğunu vurgulayan Alkaya, “Almanya pazarından biz her zaman umutluyuz. Almanya pazarı bizim için sürprizlerle dolu. Atak yapar, birinciliği alır Rusya'ya karşı. Sonra Ruslar tekrar atak yapar birinciliği alır. Böyle bir çekişme içerisinde. Lider ve hiç vazgeçemeyeceğimiz pazarlarımızdan bir tanesi. Almanya pazarında reaksiyonun belli bir noktaya gelmesi mayıs ayını bulacak gibi duruyor. Ama eninde sonunda Türkiye’yi tercih edecekler. Çünkü Almanlar çok iyi biliyorlar ki Türkiye'den daha iyi servis alabilecekleri bir ülke yok. Ürün kalitesi, hizmet kalitesi anlamında Türkiye vazgeçemeyecekleri bir destinasyon. “ açıklamasında bulundu.

“Türkiye'den asla vazgeçemiyorlar”

Almanya’daki Türkiye rezervasyonlarının başlangıçta sallantılı bir süreç izlese de zaman içinde düzene oturduğunu ifade eden Alkaya, “Almanya’da Türkiye rezervasyonları daha önce de son dakikaya kalmıştır.  İlk defa başımıza gelen bir şey değil. Ama zaman içerisinde rayına oturuyor bir şekilde. Bir denge buluyor. Başlangıçta böyle biraz sallantılı bir süreç izlese de zaman içerisinde dengeyi bulup oradan yürüyor. Zaten Almanların bir pazar önceliği var. Daha doğrusu sezon önceliği var. Sezon önü ya da sezon sonu Almanlar en çok tercih ediyorlar Antalya’yı. Yüksek sezon dediğimiz o temmuz, ağustos sıcaklarda pek tercih etmiyorlar. Çünkü yaşlı nüfus, zorlanıyorlar. En büyük tercih emekli kesimden. Almanya’nın orta gelir kesimi Türkiye'den asla vazgeçemiyor.  “ dedi.

“Sadece yaşlı Alman'a hitap etme noktasından artık çıkmamız lazım”

Esas amaçlarının genç Almanları tatil için Türkiye’ye getirebilmek olduğunu kaydeden Zafer Alkaya, “Genç Almanların da eğlenebilecekleri, istedikleri eğlence ortamını bulacakları ve gönüllerine göre bir tatil yapabilecekleri olanakları da sağlamamız gerekiyor.  Artık sadece yaşlı Alman'a hitap etmekten çıkmamız lazım.  Emekli kesim ölü sezonlarımızda da geldikleri için çok önemli kesim. Onlardan vazgeçelim demiyorum ama biz artık yavaş yavaş daha genç jenerasyonu da ülkemize çekebilmemiz lazım. “ ifadelerini kullandı.

Alkaya ayrıca önümüzdeki sene Cornelia Diamond Golf Resort&Spa’yı kapsamlı bir şekilde yenileme planları olduğunu açıkladı. Cornelia’nın çok önemli ve sevilen bir marka olduğunu belirten Alkaya, yenileme zamanı geldiği için Cornelia sevenleri sürprizlerle buluşturmak istediklerini  söylediBu Haber 09.03.2023 - 13:40:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.