Yeni Zelanda’da katliam: 2 camide 49 kişi öldürüldü

Yeni Zelanda’da katliam: 2 camide 49 kişi öldürüldü
Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Yeni Zelanda’nın Christchurch kenti adeta bir katliama tanıklık etti. Aşırı sağcı kişilerin iki camiye yaptığı saldırıda 49 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırılarda şu ana kadar 49 kişinin yaşamını yitirdiğini, 20 kişinin durumunun ise kritik olduğunu ifade etti. Polis Komiseri Mike Bush ise saldırıyla ilgili olarak biri kadın 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

TVNZ muhabiri Sam Clarke, görgü tanıklarının, bir kişinin elinde otomatik silahla Masjid Al Noor Camiine girerek ateş etmeye başladığını söylediğini aktardı. Clarke, ''Kafasında kask bulunan siyah giyimli biri caminin arkasına gidi ve cuma nmazı kılan kitleye ateş etmeye başladı'' ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda polisi, South Island kentinde bir kişinin daha Linwood Camiine silahlı saldırıda bulunduğunu doğrularken, olaya ilişkin henüz net bilgi bulunmadığını aktardı. Başbakan Jacinda Ardern ise, olayın Yeni Zelanda tarihindeki en karanlık günlerden biri olduğunu ifade etti.

Saldırganlardan birinin katliamı facebook ve instagram sayfalarından canlı yayınladığı, daha sonra bu içeriklerin sosyal medya organları tarafından yayından kaldırıldığı açıklandı.

Teröristin sosyal medyada canlı yayınladığı görüntülerde, camiye girdikten sonra sağa sola kaçışan insanlara tek tek ateş ederek öldüdüğü, ölmüş ya da yaralı olanlara yeniden ateş ettiği görülüyor. Saldırgan, katlimamın bir yerinde yeniden şarjör değiştiriyor.Bu Haber 15.03.2019 - 10:22:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.