Yakup Dinler: Müşavirliklere işinin ehli insanların atanması şart!

Yakup Dinler: Müşavirliklere işinin ehli insanların atanması şart!
Gürcista'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen 20. Caucasus Tourism Fair'e katılan Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Dinler, pazara ilişkin değerlendirmeler içeren bir açıklama yaptı. Kapadokya'nın Gürcistan'da çok tanınan bir bölge olduğuna dikkat çeken Dinler, ulaşım sorununa dikkat çekti. Dinler ayrıca, müşavirliklerin başına işinin ehli şnsanların getiilmesi gerektiğini ifade etti.


KAPTİD Başkanı Yakup Dinler'in fuara ilişkin değerlendirmesi şöyle:

''Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te, Georgia Expo fuar alanında düzenlenen “20. Caucasus Tourism Fair – 20. Kafkasya Turizm Fuarı” 12 – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Nevşehir Valiliği himayesinde, KAPTİD, KAPHİB, Ahiler Kalkınma Ajansı, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ürgüp Belediyesi, Göreme Belediyesi, Uçhisar Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası, THY Nevşehir Satış Müdürlüğü ve TÜRSAB Kapadokya BYK ortak girişimiyle alınan karar doğrultusunda fuarda Kapadokya olarak ilk kez yer alarak bölgemizi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası – Ticaret Sicil Müdürü Sn. Veysel Donmaz ile birlikte Gürcü seyahat acentelerine ve Gürcü misafirlerimize tanıtmak için çaba gösterdik ve çok yoğun ilgi gördük.Kafkasya Turizm Fuarı, Georgia Expo isimli açık hava fuar alanının içerisinde yer alan 11. Hall’de gerçekleştirildi. 11. Hall’in büyüklüğü yaklaşık 700-800 m2 civarındaydı. Fuarda Türkiye Cumhuriyeti olarak 100 m2’lik bir alanda yer aldık. Diğer fuar katılımcıları ise aşağıdaki gibiydi:

Gürcistan Turizm Otoritesi
Tayland Otelciler Birliği
Aeroflot Havayolu (Rusya)
Gürcü Seyahat Acentaları
Gürcü Turizm Ekipmanları Firmaları
Gürcü Şarap Firmaları

Açıkçası alışkın olduğumuz fuarların aksine çok küçük bir fuardı ve stand dizaynı noktasında Türkiye standı açık ara öne çıkmaktaydı. Türkiye’den de fuara katılım çok kısıtlıydı, katılımcılar aşağıdaki gibiydi:

Kapadokya
Alanya
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Türk Hava Yolları
ATB Holidays (Seyahat Acentası)
Yunus Emre Enstitüsü
Hediyelik Eşya Sanatkarları (Takı ve Çini)

MÜŞAVİRLİKLERE İŞİNİN EHLİ İNSAN ŞART

Fuar için Gürcistan’da Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz bulunmadığı için buradan da sorumlu olan Azerbaycan Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz ile ilgili yazışmaları gerçekleştirdik. Bu yazışmalar esnasında fuar alınlığımızda “CAPPADOCIA” yazmasına ilaveten hangi görsellerimizin de kullanılmasını istediğimizi açık ve net şekilde belirterek ilgili evrakları / dosyaları kendilerine gönderdik. Fakat maalesef fuar alanına hazırlık yapmak için ulaştığımızda fuar alınlığımızda “Nevşehir” yazdığını, görsellerimizin de hiç bir şekilde orada olmadığını görünce elbette hayal kırıklığı yaşadık. Aynı gün içerisinde Gürcistan’dan da sorumlu olan Kültür ve Tanıtma Müşavirimizin Gürcistan’da Kültür Bakanı’nın varlığından haberdar olmadığını öğrenince elbette sadece hayal kırıklığı değil üzüntü ve kızgınlık da yaşadık. Kültür ve Tanıtma Müşavirliklerinizde işinin ehli insanların olması şart, bu şekilde gerçekten ülkemize çok yazık ediyoruz.ULAŞIM SORUNU

Gürcistan’da herkes ama herkes istisnasız Kapadokya’yı biliyor. Bunun bilmelerinin sebebi eşsiz güzellikteki coğrafyamız, tarihimiz, kültürümüz, mağara otellerimiz veya balonlarımız değil: Azize Nino (veya St. Nino) 3. yüzyılda Ortahisar – Ürgüp’te doğduğuna inanılan ve Gürcülerin Hristiyan (Ortodoks) dinini kabul etmelerine öncülük eden kutsal kişi olarak biliniyor. Bütün taksilerde, dükkanlarda çok muhafazakar olarak tanımlayabileceğimiz Gürcistan’ın Azize Nino’nun resmi ile karşılaşmanız çok yüksek ihtimal. Kapadokya doğumlu olması sebebiyle de bölgemiz çok iyi biliniyor fakat karşımıza çıkan en büyük sorun çoğu yerde olduğu gibi yine ulaşım sorunu.

SINIRLI SAYIDA GÜRCÜ KAPADOKYA'YA GELİYOR

Gürcistan Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 2017 yılında 2.4 milyon kişi ile 4. sırada yer aldı. Bu sıralamada bu kadar üst sırada olmasının en önemli sebeplerden birisi elbette vizesiz hatta pasaportsuz seyahat edebilme imkanına sahip olmaları. Ulaşım için daha çok karayolu tercih ediliyor fakat bir Türk firması olan TAV’ın işlettiği Tiflis ve Batum Havalimanlarında yoğunluk her geçen yıl artıyor. Bağlantılı uçuş yapmayı çok sevmemekle beraber otobüsle de seyahatin uzak olduğunu düşünerek Kapadokya’ya çok gelmek istemelerine rağmen kısıtlı sayıda geliyorlar. Bu sayıyı arttırabilmek için en çok ziyaret edilen Karadeniz bölgesine ilave olarak Kapadokya’nın da mutlaka programa ilave edilmesi gerekiyor. Gürcü seyahat acentalarından da bu konuda yoğun talep gördük ve bu yeni program oluşumlarına zemin hazırlamak için fuar süresince aldığımız kartvizitleri TÜRSAB Kapadokya BYK üyeleri ile mail ortamında paylaştık. Umarız güzel ve yeni işbirliklerine zemin hazırlamış oluruz.

Fuar süresince tanıtım materyali olarak aşağıdaki broşür ve kataloglar standımızda hazır bulundu:

- Ahiler Kalkınma Ajansı'nın Cappadocia Kitapçığı (İngilizce ve Rusça)

- KAPHİB'in Bölge Haritası (İngilizce - Türkçe)

- KAPHİB'in Bölge Kitapçıkları (Türkçe)

- KAPTİD'in Üye İşletmeler Kitapçığı (İngilizce / Türkçe)

- Azize Nino Posteri

- Ayrıca ilgili ziyaretçilere Kapadokya temalı buzdolabı mıknatısı, şişe açacağı ve balon maketleri hediye edildi.

Fuar esnasında Türkiye’nin Gürcistan (Tiflis) Büyükelçisi Ekselansları Sayın Fatma Ceren Yazgan da Kapadokya standımızı ziyaret etmiş ve şeref vermişlerdir.

GENEL DEĞERLENDİRME:

Gürcistan’da Türkiye dost ülke olarak tanımlanıyor ve çok seviliyoruz. Bunun meyvelerini de turist sayısı olarak görüyoruz. İmaj problemimiz kesinlikle yok, Kapadokya da çok iyi biliniyor ve Gürcüler daha çok otobüs grupları şeklinde turistik faaliyetlerini gerçekleştiriyor Eğer Karadeniz + Kapadokya programları planlanır ve hayata geçirilirse Azize Nino’nun torunlarını bölgemizde çok daha sık görme ihtimalimiz yüksek. Sadece daha fazla tanıtım yapıp, bu ülkeye yapılacak olan çalışmalarda ısrar edip daha fazla çalışmamız gerekiyor. Geleceği çok parlak bir pazar. Bölgemizde kısa ve orta vadede Gürcü turistleri rahatlıkla ilk 10 içerisinde görmemiz mümkün.''


Bu Haber 16.04.2018 - 14:27:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.