WTTC'den İngiltere için ağustos endişesi: Bir kayıp sezon daha mı?

WTTC'den İngiltere için ağustos endişesi: Bir kayıp sezon daha mı?
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, Avrupalı liderlerin tatilcilerin seyahat etmesine olanak sağlayacak koordineli bir yaklaşım benimsemediği sürece, Birleşik Krallık seyahat sektörünün ve tüketicilerin başka bir "kayıp yaz" ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Konsey, temmuzdakine benzer bir durumun ağustosta da yaşanmasından endişe ediyor.


Efsa Pural - TurizmGüncel

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), Avrupa'nın dört bir yanındaki hükümet liderlerini AB'nin kıtadaki güvenli seyahati yeniden açmayı amaçlayan Dijital Covid Sertifikası başlatması sonrasında sınırları yeniden açmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

WTTC Aşılamadaki başarıya rağmen tartışmalı trafik ışığı sistemi, karantina, pahalı Covid-19 testleri ve kafa karıştırıcı seyahat kurallarının aileleri seyahatten uzaklaştıracağını ve Avrupaya ikinci yılda da seyahati yasaklayacağını belirtti.

Ağustos ayı endişesi

Temmuz ayında uluslararası seyahatin mümkün olmaması halinde Birleşik Krallık hükümetini 19.8 milyon £'luk bir zararla karşı karşıya olduğu konusunda uyara WTTC, Ağustos ayında da benzer bir durumun yaşanmasından endişe ediyor.

WTTC Başkan yardımcısı Virginia Messina şunları söyledi:

İngiltere seyahat ve turizm sektörünün ve tatilcilerin, muazzam derecede başarılı aşılama programına rağmen gözle görülür bir seyahat olmadan bir başka “kayıp yaz” ile karşı karşıya kaldıklarına inanmak zor.

Aşılama programı uluslararası seyahat kapısının kilidini açmış olmalıdır. Bunun yerine, Avrupa yeniden açılırken ikinci yaza sadece sınırlı seyahat beklentisiyle bakıyoruz. Böyle olması gerekmiyor.

AB genelinde liderlerin koordineli yaklaşımı şart

Hükümeti yüksek aşılama oranını fırsata çevirmeye ve tatilcilerin güvenli bir şekilde seyahat etmesine izin vermeye davet eden WTTC Başkan Yardımcısı Messina, diğer AB ülkelerinin de delta varyantı nedeniyle İngiltere'ye ayrımcılık yapmaması gerektiğini söyledi. Messina, "Varyantların ortaya çıkmasından dolayı herhangi bir ulusa karşı ayrımcılık yapmama konusunda da çok dikkatli olmalıyız. Çeşitli varyantlar ve testler bulaşı riskini en aza indirmek için gereken korumayı sağlar.

Birleşik Krallık'ta yüksek yaz sezonunun bir kısmının kurtarılacak, seyahatçiler ve mücadele eden turizm sektörü için bir umut oluşacaksa bu ancak AB genelindeki liderlerin koordineli yaklaşımı ile mümkün olabilir.’’ ifadelerini kullandı.

nlük kayıp 639 milyon pound olur

WTTC'nin bu ay başında yaptığı bir araştırma, uluslararası seyahatin temmuz ayı boyunca da sınırlı kalması halinde İngiltere'nin günde 639 milyon £ kaybedeceğini gösteriyor.

2018 bin kişi daha işini kaybedebilir

Seyahatlerin bir ay daha geç başlaması durumunda, geçtiğimiz yılki 307 bin iş kaybına bu yıl 218 bin iş kaybının daha eklenebileceği uyarısında bulunan WTTC, uluslararası ziyaretçilerin 2019 yılında 35,6 milyar pound harcadığını, turizmin Birleşik krallık GSYİH'sine yüzde 10,1, istihdama ise yüzde 12 katkı sağladığını anımsattı.Bu Haber 02.07.2021 - 16:47:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.