Vladimir Putin: Uçuş kısıtlama kararı siyasi değil

Vladimir Putin: Uçuş kısıtlama kararı siyasi değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçuş kısıtlamaları ve aşıda patentin kaldırılması konularında açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus turistler arasında popüler olan ülkelerdeki salgın durumunu dikkatli bir şekilde izlemeye devam edeceklerini söyledi.

''Uçuş kısıtlamasının siyasi boyutu yok''

İnsanların özgürce seyahat etmelerini ve en iyi şekilde tatil yapmalarını istediklerini belirten Putin, "Koronavirüs nedeniyle bazı ülkelerle ulaşımın kısıtlanmasının altında siyasi bir boyut yok. Bu tamamen tıbbi kısıtlamalarla ilgili bir durum. Turizm endüstrisinin ekonomi için son derece önemli olduğu birçok ülkede bu durumun özellikle de sezonun başladığı bu dönemde aşırı derecede tehlikeli olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in haberine göre Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetin kaldırılmasını desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Son günlerde uluslararası gündemde önemli bir yer tutan, Kovid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması ile ilgili konuda bir açıklama da Rusya lideri Putin'den geldi.

Koronavirüsle mücadele çalışmalarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'yla video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştiren Putin, Kovid-19 aşılarının fikri mülkiyetinin kaldırılmasını desteklemeye hazır olduklarını belirterek Golikova'ya Avrupa'dan gelen bu konuyla ilgili teklifleri inceleme talimatı verdi.

''Rusya bu yaklaşımı destekler''

Putin, "Avrupa'da Kovid-19 aşılarının fikri mülkiyetinin kaldırılmasıyla ilgili dikkate değer olduğunu düşündüğüm bir fikir var. Bu fikir, acil durumlarda benzer patent korumalarının kaldırılmasını öngören Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına uygun. Pandemi de, acil bir durum. Tatyana Alekseyevna, mesai arkadaşlarınızla birlikte bunu incelemenizi rica ediyorum. Rusya, kesinlikle bu yaklaşımı destekler" dedi.Bu Haber 07.05.2021 - 07:57:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.