Verilerle Türkiye’nin kongre turizminde yaşadığı gerileme

Verilerle Türkiye’nin kongre turizminde yaşadığı gerileme
Bundan 5 yıl önce kongre turizminde Türkiye ilk 20’de, İstanbul ise ilk 10’da yer alırken, 2018 itibariyle ülke olarak 52, İstanbul olarak ise 84. sırada kendine yer buldu. TÜROB Başkanı Müberra Eresin 2019 itibariyle hafif bi kıpırdama olduğunu belirtirken, alınması gereken uzun yola dikkat çekiyor.

Türk turizminin gelir artırıcı en önemli dallarından biri olarak kabul edilen kongre turizminde geleceğe yönelik umutlar artıyor. Beş yıl öncesinde kongre turizminde ülke bazında ilk 20’de yer alan Türkiye ve şehir bazında ilk 10’da yer alan İstanbul, kamu ve özel sektörün ortak çabalarıyla sıralamada eski yerlerine dönmeye çalışıyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) kongre, toplantı ve etkinlik sektörüyle ilgili bir araştırma raporu hazırladı. 2019 yılının da kongre turizmi açısından yavaş geçtiği, ancak ufak da olsa bir hareketlenmenin başladığı vurgulanan raporda, ülkemiz açısından tüm koşulların olumlu seyretmesi halinde 2020 yılının ‘toparlanma’ yılı olmasının öngörüldüğü belirtildi.

''Kesinleşmiş çok fazla teklif yok henüz''

Raporda görüşleri yer alan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, kongre turizminin Türkiye ve özellikle de İstanbul için öncelikli ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, "Maalesef son 4 yıldır bu alanda ciddi bir gerileme yaşandı. Kongre turizmindeki bu kritik değişim turizm gelirlerimizde ciddi bir negatif etki yarattı. 2018 ve 2019’dan itibaren yavaş da olsa yükselme hareketiyle gelecek yıldan itibaren kongre, toplantı ve iş segmentinde yeniden güçlenmeye başlayacağımızı öngörüyoruz" dedi. Gelecek yıl özellikle İstanbul’a ilgiyi çekecek etkinlikler olacağını kaydeden Eresin, “Sözgelimi Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da gerçekleştirilecek olması hem gelirler hem şehrin reklamı açısından konaklama sektörüne nefes aldıracaktır. En önemlisi de Avrupa pazarlarını harekete geçirici etkisi olacaktır. Kongreler konusunda, eski rakamlara dönüş açısından henüz alınacak çok yol var. MICE sektöründe biraz gelişme olduğunu düşünsek de, bir kaç olumlu gelişme dışında kesinleşmiş teklifler yok henüz. En azından talep alma noktasında bir hareket başladı diyebiliriz” diye konuştu.

''Konaklama vergisi olumsuz etkileyecek''

Dünyada toplantı ve etkinlik sektörü için 2019’un verimli bir yıl olduğuna dikkat çeken Eresin, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin kongre turizminde yeniden parlak günlerine dönmesi için, ülkemize gelmesi talep edilen dernek, şirket veya kurumların, kongre merkezi, konaklama, aracılık hizmetleri gibi kongre harcamalarının KDV’den muaf tutulması için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Konaklama vergisinin uygulamaya geçirilmesinin, sektörde oluşabilecek olumsuz algının yanında maliyet artışı nedeniyle kongre turizmine olumsuz etkileri olabilir. Bu durum IBTM World Barcelona 2019 Fuarı’na katılan profesyoneller tarafından dile getirildi.”

Raporda altı çizilen hususlar şöyle:

* International Congress and Convention Association (ICCA) verilerine göre, 2018’de dünya çapında toplantı sayısı bir önceki yıla göre 168 binden 203 bine, toplantılara katılan delege sayısı ise 4.8 milyondan 4.9 milyona çıktı. 2018 yılında dünya çapında kongre sayısı ise 12.900 oldu.

* 2018 yılında en fazla kongreye 947 kongre ile ABD ev sahipliği yaparken, Türkiye 55 kongre ile bir önceki yıla göre 3 basamak düşerek 52. oldu.

* 2018 yılında şehir bazında ilk sıraya Paris yerleşti. İstanbul 33 kongre ile 84. sırada, Antalya 12 kongre ile 225. sırada yer buldu.

* Türkiye’de 2000’lerin başından itibaren büyümeye başlayan kongre turizmi 2013 yılına kadar gelişimini sürdürdü. Rekor yılı olan 2013’te, 146’sı İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de toplam 221 uluslararası toplantı düzenlendi. Türkiye, dünya sıralamasında 18. sırada yer aldı. Şehir bazında ise İstanbul 146 kongre ile 8. sırayı aldı. 2016 yılı itibariyle maalesef Türkiye ülke bazında ilk 20’deki, İstanbul şehir bazında ilk 10’daki yerlerini kaybetti.

* Kongre ve toplantılara ev sahipliği konusunda otellerin ağırlığı giderek artıyor.

* Kongre ve toplantıların yüzde 53’ü Avrupa’da düzenlenirken, Avrupa’yı yüzde 19 ile Asya, yüzde 12 ile Kuzey Amerika ve yüzde 10 ile Latin Amerika takip etti.

* Uluslararası toplantı ve kongrelerde öne çıkan alanlar tıp, mühendislik, iletişim, teknoloji, sosyal bilimler, müzik, çağdaş sanat ve spor olarak sıralanıyor.

* Bir kongre turisti normal bir turisten 3-4 kat daha fazla para harcıyor.

Türkiye’nin kongre turizmine ilişkin veriler
kongre_turizmi1

kongre_turizmi2

ongre_turizmiBu Haber 13.12.2019 - 12:08:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.