Ukrayna, koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz'a kadar uzattı

Ukrayna, koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz'a kadar uzattı

Ukrayna, ülkede koronavirüs vaka sayısının hıla artması sonrasında koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz'a kadar uzattı.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Türkiye'nin en erken açılmasını beklediği pazarlardan Ukrayna'da hükümet koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz' kadar uzattı.

Salgının başlangıcından bu yana en yüksek sayılar

17 Haziran'da kabineyi toplayan Başbakan Denys Shmyhal, son bir haftada 4 bin 853 Ukrayna vatandaşının koronavirüse yakalandığını açıkladı. Shmyhal, bu sayının salgının başlangıcından bu yana kayda geçen en yüksek rakam olduğuna dikkat çekti.

''Ukraynalılar rahatlamamalı''

Karantina kurallarının hafifletilmesinin pek çok insan tarafından karantina kurallarının kaldırılması olarak algılandığını kaydeden Başbakan Denys Shmyhal, ''Bu anlayış durumu kötüleştirdi. Koronavirüs ortadan kalkmadı. Hastalık sağlık alt yapımızı ve ekonomimizi tehdit etmeye devam ediyor. İnsanların karantina kurallarından yorulduğunu görüyorum ama bu salgınla baş edebilmek için daha etkili bir yol yok. Ukraynalılar rahatlamamalı ve koronavirüs tehdidinin sürdüğünü bilmeli.'' diye konuştu.

Yeni kısıtlamalar

Vaka sayısındaki hızlı artış nedeniyle 'uyarlanabilir' karantina kurallarını 31 Temmuz'a kadar uzattıklarını kaydede Denys Shmyhal, bununla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği 'uyarlanabilir karantina' uygulamasını dikkate alacaklarını ifade etti. Başbakan ayrıca, gerekmesi durumunda karantina kurallarının daha da sıkılaştırılacağını vurguladı.

Uçuşları etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil

Ukrayna, 'utalanabilir karantina' kuralları çerçevesince kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu, işbaşı saatlerinin 08.00'dan 10.00'a ertelemesi, toplu taşıma araçlarına yolcu kısıtlaması gibi önlemler alacak. Yasağın uçuşların başlama tarihini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmezken, turizmcilerin görüşü uçuşların planlanan tarihte 'yeni önlemlerle' başlayacağı yönünde.Bu Haber 22.06.2020 - 10:39:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yusuf ileri - 25.06.2020 - 10:48

    Ukrayna ya turist olarak gidelebilecekmi karantina kalktımı

  • Ali Veli - 22.06.2020 - 11:38

    Sorun yok uçuşlarda. Dün ilk tarifeli uçuş gerçekleşti zaten Ukrayna Havayollarınca Kiev-İstanbul-Kiev olarak. Türkiye yeşil listede, dönüşte de karantina uygulanmıyor Türkiye'ye giden Ukraynalılara. Sadece Türkiye'den gelen Türk vatandaşlarının sağlık sigortası yapması zorunlu hale geldi. Diplomasinin en büyük başarısı Ukrayna görüldüğü üzere. Dost devlet.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.