TÜRSAB'dan Turizm Bakanlığı'na ve IGA'ya karşı iki önemli adım

TÜRSAB'dan Turizm Bakanlığı'na ve IGA'ya karşı iki önemli adım
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, seyahat acentalarının İstanbul Havalimanı’nda yolcu karşılamasına yasak getiren IGA'nın ve müze ve ören yeri giriş ücretlerine peş peşe zam yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı DÖSİMM’in kararlarını mahkeme sürecine taşıyor.


TÜRSAB'dan müze ve ören yerlerine peş peşe zam yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün (DÖSİMM) ve İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın acentelere yolcu karşılama yasağı getiren kararını mahkemeye taşıyor.

‘’Hukuka aykırı ve yetkisiz fiyat artışı’’

TÜRSAB tarafından yapılan hukuki talepte; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinde uygulanacak ücret tarifelerinin yetkisiz ve hukuka aykırı bir şekilde artırılmış ve değiştirilmiş olması ve bu fiyat artışının ihale idari şartnamesine açıkça aykırılık içermesi sebeplerine dikkat çekildi.

Bu bağlamda; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİMM) 14.2.2020 tarih ve 147227 sayılı yazısında belirtilmiş olan 47 sayılı Yönetim Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması, 27.2.2020 tarihinde TÜRSAB tarafından açılan dava ile talep edildi.

IGA’nın kararını da mahkemeye taşıyor

TÜRSAB, İstanbul Havalimanı’nda acentelerin yolcu karşılamasına yasak getiren İGA’nın kararını da mahkemeye taşıdı. ÜRSAB; İGA A.Ş.’nin uygulamaya koyduğu kararın dayanağı olan 2019/16 sayılı Güvenlik Komisyonu Toplantısı’nda alınmış kararın iptali ve yürütmenin durdurulması yönünde bugün itibarıyla hukuki sürece başvurdu.

TÜRSAB tarafından idari işlemin iptaline ilişkin yapılan başlıca taleplerin içerisinde; Meeting Lounge alanının zorunlu kullanımının Anayasa’ya aykırı olduğu, bu karar neticesinde kamusal alandaki Anayasal çalışma hak ve özgürlüklerinin de kısıtlandığı belirtildi. Ayrıca söz konusu kanundan kaynaklı olarak haksız ve hukuka aykırı olarak engellenme veya çeşitli mağduriyetlerle karşılaşan TÜRSAB üyelerinin, konuyu yazılı olarak kendilerine bildirmeleri halinde ilgili dosyaya somut delil olarak sunulacağı bilgisine yer verildi.Bu Haber 27.02.2020 - 16:23:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Emre Yalçın - 01.03.2020 - 11:23

    TÜRSAB İGA ile ilgili davayı açmak için neden bu kadar ay bekledi acaba? Bu karar aylar öncesinden açıklanmıştı ki TÜRSAB'in aynı gün mahkemeye başvurması gerekirdi. Ayrıca geçen yıl müze biletlerine yapılan fahiş zamlara da tepki göstermeyen TÜRSAB böylece 10 ay geriden gelerek mahkemeye gitmiş oldu. Biz sebeplerini çok iyi biliyoruz da başkan çıkıp açıklasın bakalım..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.