TÜRSAB’dan Mehmet Nuri Ersoy’a KOMER yanıtı

TÜRSAB’dan Mehmet Nuri Ersoy’a KOMER yanıtı
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe sunumunda KOMER için ‘Çiftkbank” ifadesini kullanan ve TÜRSAB’ı suçlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıt geldi.

Meclisteki bütçe sunumunda Kuşadası Kongre Merkezi ile ilgili soruya yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ben ilk göreve gelince KOMER'e gittim –bu kongre merkezini kastediyorum, Kuşadası Kongre Merkezi'ni– orayı TÜRSAB 1’e 3 maliyetle mal etmiş. Hani 1 liralık şey üç liraya mal etmiş. İçine girdik biz, teftiş raporları vesaire, hatır çekleri vesaire... Gerekli suç duyurularında da bulunduk ayrı konu. Şimdi, bize deniliyor ki... Yönetim kurulu seçimi oldu geçen haftalarda, takip ettiniz mi? Bizim Bakanlığımızı dışarıda bıraktılar. Şimdi diyor ki yani bize özetle: “Ben 1’e 3 maliyetle yapmaya devam edeceğim, sen hiç sorgulama, yönetimin de dışında kal. Ben devletten götürmeye alıştım, götürmeye devam edeyim.” Ya, böyle bir usul bitti artık. Benim dönemimde ben böyle şeylere izin vermiyorum. Kusura bakmayın, çok da sert tavır koyuyorum. Yani bir Allah'ın kulu bana bir daha böyle bir yatırımla ilgili gelmesin. Yani ben KOMER için söylemiyorum. Hani devlete 1’e 3 mal ettikleri bir şeyi bana yutturma şansları yok, izin de vermeyeceğim, sonuna kadar da takipçisiyim. Gelsinler bak, özellikle iyi niyetli olan biri yönetim kuruluna Bakanlığı alır. Bakanlık bugüne kadar TÜRSAB'la yaptığı bu tarz protokollerin hepsinden alacaklı. Şimdi, sizin STK olmanız Bakanlığa her seferinde bir para takmanızı mı? Ve dikkat ediyorum çok ilginç, orası Çiftlikbank gibi maşallah. Borçlu olan şirketlerin hepsi batık, müflis şirketler. Bu TÜRSAB'ın gelir ettiği şirketler hiçbir şeyde yok. Güzel bir düzen kurmuşlar. Ya, biz o işte yokuz.” ifadelerini kullanmıştı.

Ersoy’un açıklamalarına TÜRSAB’dan yanıt gecikmedi. Tesisin temelinin Ak Parti iktidarı döneminde Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından atıldığını, bir diğer Turizm Bakanı Ertuğrul Günay döneminde ise tamamlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tamamlandığına dikkat çeken TÜRSAB, KOMER’in tüm aşamalarında Kültür ve Turizm Bakanlığının temsilcilerinin kurullarda görev aldığına dikkat çekildi.

TÜRSAB’ın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

21 Kasım 2021 günlü gazetelerde yer alan meslek örgütümüz ve üyelerimizin itibarını zedeleyen Kültür ve Turizm Bakanı’nın beyanatı nedeniyle kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği hasıl olmuştur. 

Sayın Bakanın açıklamasına konu durum ve olaylara ilişkin önemli gerçekler aşağıda yer almaktadır:

1-   Kuşadası Kongre Merkezi (KOMER) inşaatına Ak Parti iktidarı zamanında, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Sayın Atilla Koç döneminde başlanmış, inşaat Eski Bakan Sayın Ertuğrul Günay zamanında tamamlanmış ve tesis Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 2013 yılında bizzat açılmıştır. Bu süreçlerin tamamı TÜRSAB’ın bir önceki başkanı döneminde yaşanmıştır. Mevcut TÜRSAB Yönetimi ve Başkanı, eski yönetim ve başkana karşı seçim kazanarak o dönemi sona erdirmiştir.

2-   Kuşadası Kongre Merkezi yatırımının tüm safhalarında, inşaat dahil, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri yönetim kurullarında aralıksız olarak görev yapmıştır. Mevcut TÜRSAB yönetiminin KOMER inşaat süreçleriyle hiçbir ilgisi olmamıştır.

İnşa döneminde yaşananlarla ilgili sorumluluk o dönemin yöneticilerinde olup, Bakanlık, temsilcileri aracılığıyla tüm süreçlerde yer alan kurumlardan biridir. Bu açıklamaları ile sayın Bakan kurum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile o dönemlerin iktidarını da suçladığının farkında değildir. TÜRSAB seçimlerinde yönetimin değişmesini takiben, 2018 yılında oluşturulan yönetim kurulunda da Bakanlık iki üye ile yer almış, ancak 2019 yılında Sayın Bakan’ın talimatıyla Bakanlık temsilcileri istifa ederek şirketin kayyuma teslim edilmesine neden olmuşlardır.

3- KOMER yatırımında yatırımın yaklaşık %70’i TÜRSAB iştirakleri aracılığıyla gerçekleşmiştir. Bugün Bakanlığın KOMER’den alacağı yokken TÜRSAB iştiraklerinin yıllardır devam eden 70 milyon TL’den fazla alacağı mevcuttur. KOMER yatırımı, TÜRSAB’ın mevcut borçlarının temel sebebidir.

4- TÜRSAB ve iştirakleri, yönetimin devri ile birlikte Firuz Bağlıkaya yönetimince denetime tabi tutulmuş, tespit edilen usulsüzlükler için yargıya ve Bakanlık başta ilgili makamlara konu aksettirilmiştir.

5- TÜRSAB, Kuşadası Kongre Merkezi’nin Türk turizmine kazandırılması için çalışmakta ve Bakanlık başta olmak üzere tüm paydaşları katkıda bulunmaya davet etmektedir.

Meclis çatısı altında ifade edilenlerin mevcut yönetim açısından içerdiği büyük haksızlığa gereken cevabı verip kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek, sektörümüze emek vermiş ve vermekte olan turizm kahramanları seyahat acentalarının meslek örgütü TÜRSAB’a ve üyelerine karşı sorumluluğumuzdur.”Bu Haber 22.11.2021 - 17:06:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • orhan aydin 22.11.2021 - 08:51

    bu yatırıma imza atan bürokratından özel sektörüne hepsinin yargılanması lazım özellikle atilla koç gibi lüzümsuz adamların aydın'lı olması nedeniyle zorla bu yatırımı yatırdı kim kuşadasında kongre yapacakki bence sebze meyve hali yapın gitsin daha çok işe yarar

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.