TÜRSAB’dan İçişleri Bakanlığına çağrı

TÜRSAB’dan İçişleri Bakanlığına çağrı
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, yabancı turistlere hizmet veren seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf tutulması gerektiğini belirtti.

29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında kısmi kapanma kararı alan Türkiye, turistleri ise istisna kapsamına almıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Kısıtlamalar hiçbir zaman Türkiye'yi ziyaret eden turistleri kapsamıyor. Onlar istedikleri gibi pasaportlarıyla sokaklarda dolaşabiliyor, otellerinden çıkabiliyorlar. En çok ziyaretçi alan önemli müze ve ören yerlerimiz açık oluyor, hem açıklar hem de çok daha rahat oluyor. Artı bir bakıma turist olmak avantajlı oluyor Türkiye'de" demişti.

Turistler kısıtlamalardan muaf olsa da, onları gezdirecek, gidecekleri yerlere götürecek olan seyahat acenteleri kısıtlamalardan muaf tutulmadı. Acentelerin kısıtlamalardan muaf tutulmamasına tepki gösteren TÜRSAB, ‘’İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentalarını muafiyet listesine eklemediği gibi; kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda seyahat acentalarının faaliyet alanı ‘muaf olmayan işler’ kapsamında değerlendiriliyor.’’ dedi.

TÜRSAB’ın Başkan Bağlıkaya imzasıyla yaptığı açıklamasında şu noktaların altı çizildi:

‘’TÜRSAB olarak daha önceleri olduğu gibi, görevi Türk turizmini yönetmek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil ilgili makamlara, seyahat acentalarının kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan ve talep eden çok sayıda başvuru yapılmıştır.

İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentalarına çalışabilme olanağı sağlamalı; muafiyet listesine seyahat acentalarını da dahil etmelidir.

Aksi takdirde seyahat acentalarının telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına sebep olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır.’’

Ekran Resmi 2021-05-02 22.25.55

Acenteler sosyal medyada kampanya başlattı

Seyahat acenteleri, turistlere hizmet veren acentelerin kısıtlamalardan muaf olmaları için sosyal medyada kampanya başlattı. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarından ‘’#TuristiMağdurEtmeyin #SeyahatAcentalarınınÇalışmasıEngellenmemeli #TuristeHizmetEdenSeyahatAcentalarıMuafOlmalı #SeyahatAcentalarınaGörevBelgesiVerilmeli’’ hashtagleri ile mesaj atan yüzlerce seyahat acentesi, kararın telafisi mümkün olamayan zararlara neden olacağına dikkat çekti.Bu Haber 03.05.2021 - 08:17:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Hasan seyrek 04.05.2021 - 08:50

    Ben Antalya KEMER bölgesinde 30 yıldır tur işiyle uğraşırım.Bu kararı alanlar şu an döviz girdisi sağlayacak tur şirketlerine işi hiç bilmedikleri için yasak koymuşlar.Turizm ve iç işleri bakanının turizmin nasil isledigi hakkinda sadece kulaktan dolma bilgileri olduğundan böyle bi karardan iş işten gecince çark edecekler.Turizm bakanligi nasıl yapılır Yunanistan,Ispanya ,Mısıra bakın.

  • Hasan yasaroglu 03.05.2021 - 10:21

    Tamam anladıkta truzim bölgesindeki rent a car lar neden açamıyor. Yurt dışı müşteri için Havaalanina araç teslim etmeye gidemiyor. Ofise araç kiralamaya gelen yabancı müşterisine malesef kısıtlamadan dolayı gidilmiyor.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.