TÜRSAB ve TÜRSAF iş birliği yaptı, hedef 2 milyon sağlık turisti

TÜRSAB ve TÜRSAF iş birliği yaptı, hedef 2 milyon sağlık turisti
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) arasında “Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokole TÜRSAB adına Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TURSAF adına da Başkan Dr. Tevfik Yazan imza attı.


Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü ile sağlık ve tedavi amaçlı seyahat eden turist sayısının artırılması hedefleniyor. İmza töreninde konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, turizm sektörünün Türkiye ekonomisine yaptığı katkıya değindi. Bağlıkaya konuşmasında: “Turizm sektörü, ülkemiz ekonomisine 21 milyar dolar üzerinde net katkı sağlayan ve dış ticaret açığının 3’te birini kapatan, bir numaralı stratejik sektör olarak tek başına cari açığı kapatacak potansiyele sahiptir” dedi. Bağlıkaya, dünyada her yıl 11 milyon kişinin tedavi görmek ve sağlığına kavuşmak için tıbbi tedavi amacıyla seyahat ettiğini belirtti.HEDEF 2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİ

2017 yılında Türkiye’ye tıbbi tedavi amaçlı 500 bin kişinin geldiğini söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı, imzalanan “Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü” ile hedeflerinin bu sayıyı ve sağlık turizminden elde edilen 2 milyar dolarlık geliri artırmak olduğunu ifade etti. Sağlık turizmi sektörünün her yıl %25 büyüdüğünü belirten Bağlıkaya: “Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcaması, 6 bin 500 dolar seviyesindeyken sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklük dünyada 100 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. Amacımız 2023 vizyonu çerçevesinde sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen turist sayısını 2 milyona çıkarmak, termal sağlık turizminden elde edilen geliri 10 milyar dolara ulaştırmaktır” dedi. 60’a yakın termal kaynak ve bir o kadar da hastanesiyle İzmir’in sağlık turizmi açısından eşsiz bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; Afyon, Denizli, Bursa, Yalova, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde de sağlık turizmini zirveye çıkarmak için sektör olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bu bağlamda TURSAF ile yapılan protokolün önemine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, deniz, güneş, kum turizminin dışında alternatif turizm çeşitliliği açısından Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü’nün yapacağı katkıya vurgu yaptı.


Bu Haber 25.07.2018 - 17:26:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.