TÜRSAB LTD 100 milyon lira borçla iflas etti

TÜRSAB LTD 100 milyon lira borçla iflas etti
TÜRSAB eski başkanı Başaran Ulusoy döneminde kurulan ve 3 yıldır faa olmayan TÜRSAB LTD ŞTİ, 100 milyon lira borçla iflas etti.

Başaran Ulusoy döneminde 50 milyon TL sermaye ile kurulan TÜRSAB LTD ŞTİ'nin iflasına karar verildi. 100 milyon lira borcu olduğu belirtilen şirketin, yeni yönetimin seçilmesinden bu yana faal olmadığı kaydedildi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre TÜRSAB, şirketin iflasına neden olan borcun geçmiş yönetime ait olduğunu açıkladı.

İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuran Arnas Mimarlık şirketi, TÜRSAB Seyahat’ın iflasını istedi. Yargılama sonrası mahkeme kararını 10 gün kadar önce verdi. Verilen depo kararı da yerine getirilmeyince, mahkeme, şirketin iflasına kararı verdi. Kararla birlikte, şirketin tasfiyesi için dosya İflas Müdürlüğü’ne gönderildi. Tasfiye müdürlüğü, şirketin var olan mallarını satıp, alacaklıların ödemesinin yapılmasına sağlayacak.

İlker Ünsever: Eski yönetimin borcu

İflas kararına itiraz edeceklerini belirten TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, konu ile ilgili Hürriyet’e şunları söyledi: “Anılan şirket 2018’den bu yana, yani yeni yönetim göreve geldikten bu yana gayri faaldi. Dolayısı ile bu şirketin iflasına yönelik bir karar, hiçbir şekilde TÜRSAB’ın faaliyetlerini engelleyici bir durum teşkil etmez. Daha doğrusu, TÜRSAB gibi bir kurumda böyle bir şirketin varlığına gerek de yok esasında. Ancak geçmiş yönetim döneminde böyle bir tercihte bulunulmuş.”

MASAK raporu dosyada

Şirketin iflasına neden olan dosya dahil bir dizi alacak dosyasının, geçmiş dönemin borçlarından kaynaklandığını belirten Av. Ünsever “Sorumlular hakkında savcılıkça devam eden kapsamlı bir soruşturma da bulunuyor. Soruşturma dosyasına MASAK raporu da girdi. Raporda, usulsüz bir takım işlemlerin varlığına dair güçlü tespitler söz konusu. Ceza soruşturması yanı sıra, ilgili yöneticiler hakkında devam eden bir tazminat davası da var” diye konuştu. Bu arada, 1972’de temeli atılan TÜRSAB, Türkiye genelindeki 12 bin seyahat acentasının çatı kuruluşu konumunda.

''Tahsil edemedik''

TÜRSAB Seyahat’e yönelik yüzlerce icra takibi bulunuyor. Şirkete yönelik iki ayrı müvekkili adına icra takibi yapan Avukat Dursun Küçük, “Müvekkillerden birinin 100 bin dolar, diğerinin 1 milyon euro alacağı var. 100 bin dolarlık borç, eski başkan Başaran Ulusoy’un talebi üzerine verilmiş. Biz de icra takibi yaptık. Ancak tahsil kabiliyeti düşük. Şirketin iflas ettiğini de sizden duymuş oldum” dedi.

TÜRSAB'dan bir açıklama daha

TÜRSAB tarafından daha sonra yapılan baka bir açıklamada ise, TÜRSAB'ın ve diğer teşebbüslerin ülke turizmine hizmet etmeye devam ettiği belirtildi.Bu Haber 09.02.2021 - 18:26:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.