Sertifikalı otelleri ‘gizli müşteriler’ denetleyecek

Sertifikalı otelleri ‘gizli müşteriler’ denetleyecek
TÜROFD Başkanı Sururi Çorabatır, alınan hijyen önlemleriyle otellerin evlerden daha temiz olacağını savundu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, ‘güvenli turizm’ çalışmaları kapsamında hayata geçirilen sertifikasyon sistemiyle ilgili açıklama yaptı. Çorabatır, Bakanlıkla sektörel örgütlerin turizmi canlandırmak ve kısıtlamalar kalktıktan sonra ziyaretçilere sağlıklı tatil imkanı sunmak amacıyla yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Oteller evlerimizden daha temiz olacak

Türk otellerinin misafirperverliği ve hijyene verdiği önemin dünyaca bilindiğini kaydeden Çorabatır, ‘’Salgın boyunca kendimizi ve ailemizi korumak için evlerimizde aldığımız önlemlerin çok daha fazlasını turistik tesislerimizde alacağız. Ziyaretçilerimize sağlıklı bir tatil ortamı yaratmak için diğer ülkelerin çok ilerisinde önlemleri ivedilikle uygulamaya geçirdik. Bu çerçevede Bakanlık genelgesine ek olarak, konaklama sektörü olarak, ziyaretçilerimizin ve personelimizin güvenliği için, hijyen önlemlerinde hem belgeleme hem de sertifikasyon yöntemlerine karar verdik.’’ ifadelerini kullandı.

Çorabatır, açıklamasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Üçlü biR koruma sistemi benimsedik

Sektörde öncü yerli ve yabancı şirketler, Bakanlığın kurduğu komisyona ve yönetim kurulumuza yaptıkları sunumlarda, konaklama tesislerinde yeni dönemde alınacak önlemler, personele verilecek eğitim ve otellerin denetlenme süreçleriyle ilgili bilgi verdiler. Pek çok Avrupa ülkesi henüz alacağı önlemlere karar vermeye çalışırken, biz haftalardır sürdürdüğümüz çalışmalar sonrasında, üçlü bir koruma sistemi benimsedik. Öncelikle istisnasız tüm tesisler Bakanlık genelgesindeki kuralları yerine getirecekler. Ardından turizm işletmeleri ziyaretçilere daha fazla güven vermek için hijyen ve açılış çalışması yapacak. Konaklama sektörüyle yıllardır çalışan yerli ve yabancı şirketler, kullanılacak malzemelerden personelin eğitimine kadar pek çok konuyu içeren çalışmanın ardından, açılış şartlarının yerine getirilmesini sağlayacak. Son olarak da uluslararası denetim firmaları, hak eden otellere tüm dünyada geçerliliği olan ‘Sağlıklı Turizm Sertifikası’ verecek.

Sertifikalı otelleri gizli müşteriler denetleyecek

Sağlıklı Turizm Sertifikası almak isteyen oteller, tüm dünyada konaklamadan havacılığa, otomobil sektöründen restoranlara kadar geniş bir spektrumda hizmet veren uluslararası şirketlerin otellerde yapacakları yerinde denetimlerle belgelerini alacaklar. Bu sertifikalara konulacak olan kare kod sistemiyle tüm müşteriler kaldıkları tesisin denetim geçmişini şeffaf olarak görebilecekler. Aylık olarak gerçekleşecek denetimlerin bir kısmı haberli, bir kısmı ise habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecekler.Bu Haber 21.05.2020 - 15:56:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.