''2020 sezonundan bir beklentimiz yok''

''2020 sezonundan bir beklentimiz yok''
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, Zoom üzerinden düzenlediği basın toplantısında, 2020 turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


TurizmGüncel

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Covid-19’un sektöre etkileri ve 2020 beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2020 yılına çok iyi bir yıl olacak diye başladıklarını ancak Covid-19’un yarttığı etkilerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Müberra Eresin, turizmcilerin en çok çalıştığı dönemin turizmin sekeye uğradığı bu dönem olduğunu kaydetti.

''Almanya ve Rusya’nın eylülden önce açılmasını beklemiyoruz''

Müberra Eresin, Türkiye’nin en büyük pazarı Avrupa’da sınırların açılma planları ve Türkiye’nin dışarıda bırakılması konusunda ise, ‘’Biz sertifikasyonu çıkarırken, önceliğimiz iç pazardı. Sonrasında ise yaptığımız hijyen çalışmalarını dünyaya göstermek istemiştik. Gelinen noktada biz hedeflerimizden sapmış değiliz. En iyi senaryoyla hareketlenmenin iç pazarla başlayacağını biliyorduk. Ancak Polonya, Kıbrıs, Ukrayna’nın da içinde yer aldığı pek çok destinasyon kısa sürede açılacak. Avrupa ve Rusya’nın eylül ayından önce açılmasını zaten beklemiyorduk. Ama ben özellikle Almaya konusunda daha umutluyum. Beklenenden daha erken de açılabilir.’’ değerlendirmesini yaptı.

''Kısa çalışma desteğinin 2021’e uzatılmasını istedik''

Eresin, turizm sektörüne verilen desteklerle ilgili ise ‘’Sektöre destekler noktasında bazı düzenlemeler yapıldı. Açıklanan paketlerin olumlu olduğunu düşünüyoruz ma yeni desteklere ihtiyaç olduğun ve mevcut desteklerin uzatılması gerektiğini de her fırsatta belirtiyoruz. Bizim önceliğimiz şu anda kalifiye çalışanlarımızı sektörde tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri bizim için önemliydi. Bu açıdan sektördeki çalışanların bundan yararlanma sayısını artırmayı başardık. Şu anda Bakanlıkla iç içe çalışıyoruz ve bu taleplerimizi ilettik. Oradan pozitif sonuç bekliyoruz. Biz bunu 2021’e uzatımasını talep ettik ancak şimdilik yeniden 2-3 ay uzatılacak gibi görünüyor.’’ dedi.

meeresin

''2020’den bir beklentimiz yok''

Şu anda amaçlarının ilk amaçta çarkların dönmesi olduğunu belirten Müberra Eresin, ‘’Konaklama sektörü olarak 2020’den bir beklentimiz yok. Bu yıl bizim için kayıp bir yıl. Şu anda gelecek yıl için bütün eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

''Üye oteller için eğitim anlaşması yaptık''

TÜROB olarak ‘Sağlıklı Turizm Sertifikası’na başvuran otellere yardımcı olduklarını belirten Müberra Eresin, amaçlarının sertifika alan otel sayısını arttırmak olduğunu kaydetti. Üye otellerle için büyük bir eğitim çalışması hazırladıklarını belirten Eresin, ‘’Batman’dan Edirne’ye bütün otellerimizdeki 5 bini bulan çalışanımıza eğitim veriyoruz. 2021’e her açıdan hazır olmak istiyoruz. Daha önce Loopster Inc ile bir iş birliği yapmıştık. Yaptığımız görüşmede, eğitim paketlerinin bütün üyelerimize açılması için anlaşma yaptık. Bu eğitimler İngilizceydi ve biz bu eğitim paketini modül modül Türkçe’ye çeviriyoruz. Yaptığımız önceki anlaşmayı Covid’e uyarlayıp tüm üyelerimize 3 ay süreyle açıyoruz. Üyelerimiz tamamladıktan sonra bu eğitimi Türkiye’deki tüm otellere açacağız. Bu bizim için büyük bir adım oldu.’’ açıklamasında bulundu.

''ÇEŞTOB TÜROB’a üye oldu''

TÜROB’un üye sayısının sürekli arttığını belirten Müberra Eresin, ‘’Çeşme Turistik Otelciler Birliği de (ÇEŞTOB), Türkiye Otelciler Birliği’nin üyesi oldu. Onlarla da uzun zamandır görüşüyorduk ancak bir araya gelemiyorduk. Şimdi bu konuyu neticelendirdik.’’ dedi.

Müberra Eresin, ‘Turizm söz konusu olduğunda neden hep Antalya ve kıyı şehirleri konuşuluyor, şehir otelleri gündeme gelmiyor?’ şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

''İstanbul’a getiremediğiniz turisti Türkiye’nin hiçbir yerine getirmezsiniz''

‘’Biz 24 saat çalışmak ve açılacağımız güne hazırlanmakla meşguldük. Çıkarılan sertifikada TÜROB’un emeği çok fazla. Bizim üye sayımız müthiş arttı. Şimdi maliyetlerin otellere yansımasıyla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Şehir otellerinin gündeme gelmediği kısmına katılmıyorum. Birçok yerde kayda değer sayıda haber çıktı şehir otelleriyle ilgili. Herkese her yerde destek vermeye çalışıyoruz. Turizm sdece deniz, kum, güneş değil. Şehir otelleri bu ülkenin ve turizm sektörünün bel kemiği. Kıyı şehirleri olmdan tabi ki olmaz. Ama, İstanbulsuz, Konyasız, Kapadokyasız hiç olmaz. Sayın bakan İstanbul’un açılması içn vargücüyle çalışıyor. İstanbul anahtar şehir. İstanbul’a getiremediğiniz turisti Türkiye’nin başka hiçbir yerine getiremezsiniz.’’

''TÜROB üyesi otellerin sorunları çözüldü''

Eresin açıklamalarının devamında, TÜROB üyesi tesislerin vergi ve borçlarının ötelenmesi ve KGF destekli kredi kullanması konusundaki problemlerin büyük oranda çözüldüğünü, yeni destekler için ilgili bakanlıklara müracaat edildiğini de sözlerine ekledi.Bu Haber 28.05.2020 - 12:41:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.