Türkiye’nin destinasyon yönetimi konusunda eksikleri neler?

Türkiye’nin destinasyon yönetimi konusunda eksikleri neler?
Antalya Turizm Fuarı kapsamında düzenlenen “Destinasyon Yönetimi” panelinde konuşan turizmciler, Türkiye’nin tanıtım konsundaki eksiklerine dikkat çekti.

Rixos Mısır Otelleri CEO’su Erkan Yıldırım, Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ve Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran Antalya Turizm Fuarı kapsamında Volkan Şimşek’in moderatörlüğünde düzenlenen “Destinasyon Yönetimi” başlıklı panele katıldı.

“Tur operatörlerinin iştahı arttı”

Mısır’ın destinasyon yönetimini çok başarılı bir şekilde yaptığını belirten Rixos Mısır Otelleri CEO’su Erkan Yıldırım, “Örneğin denizaltı zenginliği çok iyi bir şekilde turiste ulaştırıyorlar. Mısır yakın zamanda vizelerini kaldırdı ve ülkeye girişlerini hızlandırdı. Ülkeye gelecek olan uçuşlara çok fazla teşvik vermeye başladılar. Bu da tur operatörlerinin iştahını artırdı. 12 ay sezonu olan bir destinasyon aynı zamanda, bizim gibi 6 aya sıkıştırmıyor turizm sezonunu. Bütün bunlar da Mısır’ı bir destinasyon olarak dünya ülkeleri arasında yerleştirdi” dedi.

“Vize ve pasaportu kaldırırsak çok daha fazla turist ağırlayabiliriz”

Tanıtım konusunda Türkiye’nin Mısır’dan daha iyi olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Yurt dışından bir göz olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye bu konuda Mısır’dan çok çok daha iyi ve sistematik. Ben seyahatleri kolaylaştırıp, vize-pasaport gibi işlemleri kaldırırsak hali hazırdaki durumdan çok daha fazla turist ağırlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada bir destinasyona iyi markalar girdikçe tanıtımı da, tercih edilebilirliği de iyi oluyor. Türkiye, çok iyi markaları bünyesine dahil etmeye başladı bunun da turizme iyi katkılar sağlayacağını ve meyvelerini yiyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Yurtdışı pazarlamasında destinasyon öne çıkmalı”

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Türkiye’nin destinasyon yönetiminde doğru ve eksik yapılan noktaların olduğunu belirterek, “Türk turizminde otel isimleri ve markaları çok daha ön planda. Türkiye’ye gelen turistlerin çoğu bölgeden ziyade otel markasını tercih ediyor. Bölge ile ilgili pek bilgileri olmuyor bu noktada bunun negatif bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ege ve Marmara’da turistin destinasyonla ilgili biraz daha fazla bilgisi var fakat Akdeniz’de bu eksiklik çok ciddi boyutta. Türkiye, kültürü, tarihi ve doğal güzellikleri açısından çok zengin bir ülke. Turistin bu bileşenlere de ulaşabilmesi gerekiyor. Bu nedenle yurtdışındaki pazarlama stratejimizi destinasyonu öne çıkaracak şekilde yapmalıyız. Bölgesel destinasyonlar lehinde daha ciddi çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Ali Onaran: Türk turistleri ihmal ettik

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, turizmciler olarak Türk turisti ihmal ettiklerini belirterek, “Diğer gelişmiş destinasyonlarda otellerdeki geceleme sayılarının yüzde 25-40’ları kendi vatandaşları tarafından yapılıyor. Sürdürülebilir turizm istiyorsak kendi pazarımıza daha çok önem vermeliyiz. Özellikle de yerel yönetimler. Edirne’den Kars’a kadar bütün yerel yönetimler turizmin daha fazla içerisinde olmalı. 400 milyon gecelemenin yüzde 30’unun kendi vatandaşlarımız tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki, yurtdışından da turist gelecek, ülkeye döviz getirecek ama kendi vatandaşlarımıza da ihtiyacımız var. Biz seyahat acenteleri olarak yurtiçinde daha fazla hareketlilik sağlamalıyız” dedi.

“Destinasyonları ayrı ayrı pazarlamalıyız”

Türkiye’nin yurt dışındaki pazarlama ve tanıtım stratejilerine de değinen Onaran, “Pazarlama ve tanıtım noktasında daha mikro düzeyde ilerlemeliyiz. Türkiye’den ziyade Bodrum’u İstanbul’u, Antalya ve Alanya’yı bile ayrı ayrı pazarlamalıyız. Her destinasyonun kendine has özellikleri, güzellikleri var. Sadece Türkiye’yi ön plana çıkararak yol alamayız. Yurt dışındaki diğer destinasyonlar tanıtımlarını bu şekilde yapıyor ve destinasyonlarını daha iyi yönetiyorlar. İspanya’nın bu konuda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü İspanya, öyle mikro düzeyde kendini pazarlıyor ki Balear Adaları’na gidenler sonradan buranın İspanya’da yer aldığını fark ediyor. Bunun benzerlerini Yunanistan’da da görüyoruz. Bölgesel pazarlamaya onlar da daha çok önem veriyor. Ben ilerleyen zamanlarda bu noktada çok iyi çalışmalar yapılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Kaynak: Tourism Today


Bu Haber 26.10.2023 - 16:57:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.