“Türkiye turizmde yüzünü Avrupa’dan Rusya’ya dönüyor”

“Türkiye turizmde yüzünü Avrupa’dan Rusya’ya dönüyor”
Deutsche Welle Türkçe;’de yayınlanan bir haberde, Türkiye’nin turizmde yüzünü Avrupa’dan Rusya’ya döndüğü belirtildi.


Almanya, Fransa, İngiltere gibi ana turizm pazarlarında “riskli ülke” olarak algılanan Türkiye’de hesapların bozulduğu belirtilen Aram Ekin Duran imzalı haberde, “Türk Lirası'nın Euro karşısında en düşük değerine inmesine rağmen, Avrupa'dan beklenen turist akını gerçekleşmiyor.” ifadelerine yer verildi.

Türk turizmciler dümeni Rusya, Ukrayna ve Orta Asya’ya kırdı”

Bu durum Türkiye'nin turizm stratejisinde de değişime neden olduğu kaydedilen haberde, “Örneğin pandemi öncesine kadar Alman ve İngiliz turistlerin en çok rağbet ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, artık Avrupa ülkelerinden çok Rusya ve Ukrayna'dan turist ağırlıyor. Türk turizmciler de pandemi sonrası dönemde bugüne kadar ana turizm pazarı olan Avrupa ülkeleri yerine, Rusya, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine dümen kırmış durumda.” denildi.

Haberin devamında altı çizilen noktalar şöyle:

Erdoğan, Putin'e teşekkür etti

Rusya'nın turizmde Türkiye'ye verdiği destek, iki ülke liderinin buluşmasında da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'deki yaklaşık 2 saat 45 dakika süren baş başa görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "Özellikle turizmde vermiş olduğunuz destek sebebiyle de çok çok teşekkür ediyorum. Rus dostlarımızın Türkiye'yi tercih edişlerinden dolayı da minnettarız" dedi.

En fazla turist Rusya'dan geliyor

Türk turizmciler, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinin turizmde Türkiye'ye çifte standart uyguladığı görüşünde. Özellikle İngiltere'nin Türkiye'yi pandemi süresince ülke seyahatlerinde karantinayı zorunlu tutan "kırmızı liste"den yaz mevsimi boyunca çıkarmamış olması, eleştirilerin odağında.

Firuz Bağlıkaya: İngiltere haksızlık yaptı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana turizm pazarlarından biri olan İngiltere'nin Türkiye'yi aylar boyunca "kırmızı liste"de tutmasının büyük bir haksızlık olduğunu savunuyor.

“Adil bir yaklaşım olarak görmüyoruz”

Türkiye'de uygulanan aşı dozunun 100 milyonu geçtiğini, turizm tesislerinde uygulanan önlemlerin "Güvenli Turizm Sertifikası" ile garanti altına alındığını anlatan Firuz Bağlıkaya, "İngiltere'nin, günlük vaka sayıları 35 binlere yakın olan Hindistan'ı kırmızı listeden çıkarıp, günlük vaka sayısı 23 bin civarında seyreden Türkiye'nin kırmızı listede tutulmasını adil bir yaklaşım olarak görmüyoruz" diye konuşuyor.

"Alman turist sayısı yüzde 45 düştü"

Son yıllara kadar Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya'dan Türkiye'ye tatile gelenlerin sayısında da dramatik bir düşüş yaşanıyor. Almanya, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Türkiye'yi "Yüksek Riskli" ülkeler listesinden çıkararak "Riskli" ülke kategorisine aldı.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'nın verdiği bilgilere göre, pandemi öncesine göre Türkiye'ye gelen Alman turist sayısı yarıya düşmüş durumda. Bağlıkaya, Ocak-Ağustos aylarını kapsayan ilk 8 aylık dönemde Almanya'dan Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 2019'un aynı dönemine göre yüzde 45 düştüğünü söylüyor.

"Avrupa hayal kırıklığına uğrattı"

Türkiye'ye gelen Avrupalı turistlerin yoğun olarak konakladığı Ege Bölgesi'ndeki turizmciler de ciddi bir yol ayrımında olduklarını söylüyorlar. Sezon başında ana pazarları olan Almanya, İngiltere, Rusya ve Ukrayna'dan çok umutlu olduklarını vurgulayan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Ancak Almanya ve İngiltere bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ama Rusya ve Ukrayna en kötü günlerde bile bize destek vermeyi sürdürdü" diyor.

Türk turizmcilerin bundan sonraki dönemde Orta Avrupa, Avrupa Birliği ve İngiltere yerine, Rusya ve Ukrayna pazarlarına ağırlık vereceğini kaydeden Mehmet İşler, "Ege turizmi düne kadar Alman ve İngiltere ağırlıklıydı; Rus azdı. Ancak gördük ki, Rus, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine açılmadan ayakta kalamayacağız. Çünkü Avrupa'nın aldığı kararlar Türk turizmine zarar veriyor; hayal kırıklığına uğradık" değerlendirmesinde bulunuyor.

"Rusya'ya doğru kayıyoruz"

Türk turizm sektörünün hızla Rusya ve Asya coğrafyasına kaydığına dikkat çeken İşler'in şu sözleri, Türkiye'de turizm sektörünün içinden geçtiği değişimi de özetliyor:

"Yakın zamana kadar Rusya ve Ukrayna'daki turizm fuarlarına gitmeyi bile düşünmüyorduk. Şu anda ise hemen hemen tüm işletmeler, nasıl bu ülkelerdeki turistleri ülkemize getirebiliriz diye çalışma yapıyorlar. Türk turizmi, Avrupa'dan Rusya'ya doğru bir makas değişimine geçiyor."Bu Haber 30.09.2021 - 09:22:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.