Türkiye en güçlü turizm ekonomisine sahip ülkeler içinde 29'uncu sırada

Türkiye en güçlü turizm ekonomisine sahip ülkeler içinde 29'uncu sırada

Ziyaretçi sayısı açısından lider ülkelerden biri olan Türkiye, dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip ülkeleri arasında 29. sırada yer alabildi.  


Forbes tarafından Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan Seyahat ve Turizm Gelişim Endeksi (TTDI), 2024'ün en iyi turizm ekonomilerini belirledi. Ziyaretçi sayısı açısından hem Avrupa’da hem de dünya genelinde ilk 5 içerisinde yer alan Türkiye, dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip 29. ülke oldu.

Gazete Oksijen’de yer alan habere göre, raporun ölçütleri ülkelerin turizm sektörlerine odaklanıyor; havaalanları, karada ulaşım ve limanlar, doğal ve kültürel kaynaklar, emniyet ve güvenlik, fiyat rekabeti ve destinasyonların turizme açıklığı gibi faktörleri içeriyor. Raporda, “Endeks, sektörün sürdürülebilir ve dirençli bir şekilde gelişmesini sağlayan ve dolayısıyla bir ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan bir dizi faktör ve politikayı ölçmektedir” deniyor.

2024'ün en iyi seyahat ve turizm sektörü olan ülkeleri

Kısmen milli parkları, üniversiteleri ve büyük metropolleri sayesinde ABD şu anda dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip ülke olarak ilk sırada yer alıyor. ABD'nin ilk sırada yer almasına yardımcı olan bir kategori de küresel şehirler ve büyük şirketlerin varlığı olarak tanımlanan “tatil dışı kaynaklar”.

429 milli park alanı ve 12.000 milden fazla kıyı şeridine sahip olan ABD, doğal kaynaklar açısından da Avustralya ve Brezilya'nın ardından üçüncü sırada yer aldı. Ülke, turistik hizmetler ve altyapı açısından 6. sırada yer alıyor.

Türkiye 29'uncu sırada

Amerika Birleşik Devletleri'nin yetersiz kaldığı alanlar arasında fiyat rekabeti (115. sırada) ile emniyet ve güvenlik (77. sırada) yer alıyor. Malezya fiyat rekabetçiliğinde, Singapur ise emniyet ve güvenlikte ilk sırada yer aldı.

Raporda Türkiye ise 29'uncu sırada yer alıyor. 2021'deki bir önceki raporda Japonya listenin başında yer alıyordu.

Raporun ilk 10'unda yer alan en iyi turizm ekonomisine sahip ülkeler şu şekilde:

Amerika Birleşik Devletleri

İspanya

Japonya

Fransa

Avustralya

Almanya

Birleşik Krallık

Çin

İtalya

İsviçre

Avrupa vergi koymaya başladı

Öte yandan TTDI sıralamasındaki 119 ekonomiden 71'i 2019 ve 2024 yılları arasında puanlarını artırdı, ancak ortalama endeks puanı pandemi öncesi seviyelerin sadece yüzde 0,7 üzerinde. Seyahat talebinin sürdürülebilirliği de dikkate alınması gereken bir konu olup, giderek artan sayıda Avrupa şehri aşırı turizmi engellemek ya da en azından etkilerini dengelemeye yardımcı olmak için turizm vergileri uyguluyor ya da artırıyor. Raporda vurgulanan bazı zorluklar arasında turizmdeki işgücü açığı, uçuş rotalarının talebi karşılayamaması ve enflasyon yer alıyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun raporu için veriler 2023 yılı sonunda toplandı.Bu Haber 07.06.2024 - 10:26:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Turizmcilik oynamak

    Mehmet Aral 08.06.2024 - 10:33

    Ülkemizde 1996 itibariyle herşey dahil sistemi sonrasında turizm yapılmıyor. Ülkemize turist niyetine gelenler genelde kültürsüz olduklarından sınırsız yiyor içiyor ve pisleyip gidiyorlar. Arkalarında bozulan bir ekolojik sorun bırakarak gidiyorlar. Çarşı, pazar, market, müze, ören yerleri, antik yapılar gibi alanlardan uzak tutularak otellerde kalmaya zorlanan bu turistlerin ülke ekonomisine zerre kadar faydası dokunmuyor. Turizmden kazanabilmek için, herşey dahil sisteminin tamamen kaldırılması, vizyon, kültürel tanıtım, kaliteli hizmet verilmedi be ekolojik dengenin korunması gerekir. Her yıl ağırladığımız insanların arkalarında bıraktıkları yıkım kazancımızın çok ötesinde zarar vermektedir. Otellşerimizin %95’i sadece yaz döneminde(5-6 ay) uygun şartlara sahiptir. Kış mevsimine uygun değildir. Adım başı açılan her otel doğayı tahrip etmekte, sahilleri işgal etmekte, ormanları yok etmekte, yetersiz altyapıya ekstra yük bindirmekte. Tamamen deneyimsiz yapılan otellerin ülkeye yarardan çok zarar verdiğini ne yazık ki aç gözlü işverenler görmüyorlar ve iktidarlar da buna çanak tutuyor. Profesyonel turizm yapılan ülkelerde otel sayıları minimum düzeyde olup tam yıl faaliyet gösterdiklerinden ve herşey dahil sistemini uygulamadıklarından kaybettiklerinden daha fazlasını kazanmaktadırlar. Bizimkiler tabiri caizsse turizmcilik oynuyorlar.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.