Türk vatandaşlarının Schengen vize sorunu

Türk vatandaşlarının Schengen vize sorunu
Uluslararası Kadın Turizmciler Platformu Kurucu Başkanı Ömür Özdemir, Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vize sorunu hakkında yazdı.

Koronivirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yaşanan yoğun seyahat talebi nedeniyle Schengen vize süreçleri kimi ülkelerde 12 haftaya kadar uzadı. Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularının reddedilme oranında ise büyük bir artış var.  Uluslararası Kadın Turizmciler Platformu (UKTP) Kurucu Başkanı Ömür Özdemir, Schengen vizesi reddinin nedenine ilişkin bir yazı kaleme aldı.

İşte Ömür Özdemir’in ‘Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vize sorunu ve sektörümüze olumsuz yansıması’ başlıklı yazısı;

“Son zamanlarda Schengen ülkelerinde başvuruda yetkili seyahat acentelerinin ve kişisel başvuruda bulunan vatandaşlarımızın ciddi anlamda şikayetleri olup, bu konu ile ilgili çözüm yollarının aranmasının başlatılması gerektiğine inanıyorum.

Covid-19 pandemi süresince kapalı kalan kapılar, sürecin hafiflemesi sonrasında yavaş yavaş kapılarını açtıklarında kısıtlı randevu ile kısıtlı başvuru alma, vize değerlendirme sürelerinin uzaması başlarda doğru, mantıklı, anlaşılabilir olarak geliyordu. Ancak artık Covid-19 kısıtlamalarının neredeyse tüm ülkeler uçuşlarında kaldırılması ile vize sürecinde rahatlama olacağını düşünürken tam tersi bir durumla karşı karşıyayız.

Schengen grubu ülkelerde randevu almak başlı başına bir problem, birkaç başvuru merkezi randevular kapalı iken  “VIP randevu” ücretleri ile aynı gün başvuruları almaları mümkün olduğundan birçok pasaport sahibi ekstra maliyetler ile bu yıl başvurmak zorunda kaldı, bunun yanı sıra başvuru merkezleri birçok ülkede randevu oluşturmayı ücretli hale getirdi! 

Yaklaşık 2 yıl gibi bir süreçte evet hepimizin büyük maddi kayıpları var, fakat kayıpları bu şekilde telafi etmek ne derecede doğru? Neticede evde 2 yıl oturan ve gezmeye ihtiyacı olan ve aynı ekonomik sıkıntıları yaşayan vatandaşımıza ekstra bir yükümlülük nedendir?

Vize reddinde neden artış var?

Gelen vize reddine bakıldığında ilk sırada “Kalış sebebiniz inandırıcı gelmedi” var.  Münferit olarak otel ve ulaşım belgesi de sunsanız,  satın alınmış paket tur da sunsanız bu madde en çok çıkan madde. Türkiye’nin yaşamış olduğu ekonomik sorunlar vatandaşımızı yurtdışına kaçacak olarak nitelendirmekte. 65-70 yaşındaki insanımız dahi! Neden bu şekilde nitelendiriliyoruz?  En çok göç alan ülke ve en kolay vatandaşlık veren ülke olduğumuz için olabilir mi? Çünkü İran ve Suriyeli vatandaşlar Türkiye’yi bir basamak olarak görüyor. 2-3 yıl Türkiye’de düzenli yaşam ispat ettiklerinde Avrupa’ya vize alıyorlar ve dönmüyorlar.

Bir de gerçekten amacı dönmemek olan vatandaşlarımız var. Ama artık başvuru sahibinin amacının ne olduğunu başvuru merkezindeki görevliler dahi anlayabiliyorken, vize veren yetkililerin bu ayrımı yaparak vize vermesi gerekmez mi?  Daha önce birçok kez Avrupa ülkesine çıkmış, Türkiye’ye geri döneceği garanti olan, istenilen tüm belgeleri doğru olarak sunmuş vatandaşlarımıza bile bu sebep ret olarak verilebiliyor. Yani deyim yerinde ise kurunun yanında yaş da yanıyor!

Maddi imkanlarınız yeterli görülmedi. İş yeriniz var, evleriniz var, arsalarınız var, bankada euro, dolar, TL hesaplarınız var ama yeterli görülmüyorsunuz! Bu gerçek bankada seyahat masraflarınıza yetecek kadar bakiye var, ama ret.

Bunlar daha önce bazı durumlarda kabul edilebilen nedenlerdi.  Ama artık her şey olsa da vize almasına engel bir durum olmasa da, sebepsiz olarak gösterilen nedenler.

Vizelerin sonuçlanma süreleri neden bu kadar uzadı?

Başvuru merkezlerinin bir bahanesi var.  “Aşırı talep var “ Randevu almak bu kadar zor iken nasıl aşırı talep olabilir? Neden işlemler bu kadar uzuyor? Başvuru merkezlerinin web sayfalarında bazı güncellemeler yok, baktığınızda halen 15 iş günü sürecinde vize neticelenir yazmakta. Biz acente olarak süreci biliyoruz ama bilmeyen vatandaş ne yapacak?  Bilmeden uçak biletlerini alanlar, otel parasını ödeyenler, tur parasını ödeyenler hepsi ziyan.  Vize sürecini 12 haftaya uzatan ülke var.

Neden?  Nereden nasıl sorgulayacağız? Çıkan vizeler dahi neden tek giriş ve kısa süreli?

Daha önce pasaportunuzda uzun süreli ve çok girişli vize olması artık önemli değil. Pasaport sahibi ‘2 yıllık vizem vardı bu sefer 5 yıllık verirler’ umudu ile başvuru yapıyor ama gelen vize 10-15 günlük tek girişli.

Ret alınma sebeplerini sorgulayacak yetkililere ulaşmak mümkün değil

Vize başvuru yetkili kurumları başvuru sahibi arasında bir köprü. Ama bu tek yönlü bir köprü sadece pasaportunuzu teslim alıyor. Bitti. ‘Pasaportum nerede?  Neden gecikti? Neden reddi geldi?’ sorularınızın cevabını verecek kimse yok. Konsolosluğa sorun, konsolosluklarda ulaşacak kimse yok. Başvuru sahibi yalnız, ola ki bir acenteden destek aldı, bu aşamada acentenin desteği de ne yazık ki olmuyor, konsolosluğa ulaşır isek pasaport sahibi arasın diyerek, bizleri de müşterimizin çözüm ortağı olma yolunda çözümsüz bırakıyorlar.

Tüm bunların yanı sıra Schengen ülkesinden vizesini almış olup ve doğru şekilde de kullanmış olan vatandaşlarımız farklı bir Schengen ülkesine girmek istediği zaman geçerli Schengen vizesi olduğu halde Türk vatandaşı olduğu için kapıdaki sınır polisinin sorduğu sorulara çoğu zaman yeterli derecede dil bilmediği için cevap veremediğinden, hem uzun süre vatandaşımızı oralarda bekletip hem de geçerli vizesini iptal ederek deporte edebiliyor. Geçerli vizeniz olsa dahi ülkeye giriş garantiniz yok.

Devletimiz yaşanılan sıkıntının ne derecede farkında?  Bu konuyu ilgili birimlere taşıyan birileri var mı? Evet, bir TÜRSAB seçimi daha yaklaşıyor. Bu konu Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığınca ele alınıp ortak talepler ile çözüme ulaştırılabilir mi?  Bu konu herhangi bir başkan adayımızın gündeminde mi? 

Gündemlerinde değil ise TÜRSAB Başkan adaylarının bu konuyu da ele almalarını Uluslararası Kadın Turizmciler Platformu olarak yapacakları faaliyet çalışmalarına almalarını umut ediyoruz.”Bu Haber 10.08.2022 - 11:38:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.