Turizmi Teşvik Kanunu’na eleştiri: Rant olur, talan olur!

Turizmi Teşvik Kanunu’na eleştiri: Rant olur, talan olur!

Turizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklere eleştiri getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, mevcut durumda kanunun rant ve talana neden olacağını söyledi. Kartepe’deki Green Park otelini gündeme getiren Akar, ‘’49 yıllığın tüm dağı adama vermişsiniz’’ dedi.


‘’Teşvik Kanunu çıkarmak turizmi çok güzel hale getirmez’’

TBMM’de Turizmi Teşvik Kanunu görüşülürken söz alan Haydar Akar, daha önce de Meclis’te Yatırım Teşvik Kanunlarını görüştüklerini hatırlatarak, teşvik kanunu çıkarmanın turizmin çok güzel olacağı veya Türkiye’ye yatırımların hızla geleceği anlamına gelmediğini belirtti.

Türkiye’ye yatırım gelmemsinin nedeninin demokrasi ve hukuk alanlarındaki sorunlaran kaynaklandığını ileri süren CHP’li vekil, yerli veya yabancı yatırımcının ülkeye güvenmesi gerektiğini ifade etti.

‘’İki ay sür yerine ilgili bürokrat için idari soruşturma açın’’

Turizmi Teşvik Kanunu’nun 2. maddesinde yapılan değişiklikle tahsislerle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iki ay süre tanınmasını ve cevap gelmemesi durumunda arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçmesini eleştiren Haydar Akar, bunun yerine iki ay içinde cevap vermeyen ilgili bürokrat için idari soruşturma açılmasını önerdi. Akar, ‘’Bakın ne kadar hızlı yürüyecek, o zaman seyredin.’’ diye konuştu.

‘’Tüm dağı adama vermişsiniz’’

Kartepe’de Adil Üstündağ’ın sahibi olduğu Green Park otellerini örnek gösteren Akar, ‘’Böyle yapmazsanız ne olur? Rant olur, talan olur. Nasıl olur biliyor musunuz? Aynı Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde olduğu gibi 49 yıllığına verirsiniz ormanı, 1 tane otel yapılır, 2'nci, 3'üncü, 4'üncü, 5'inci oteli asla yapamazsınız çünkü verdiğiniz yer kırk dokuz yıllık ve 3 bin 460 dönüm. Tüm dağı adama vermişsiniz 'teşvik' adı altında ve önüne geçemezsiniz bunun.’’ ifadelerini kullandı.

''Olmuyor arkadaşlar''

Akar konuşmasının devamında şunları söyledi:

''Şimdi, orada turizmi artırabilmek için mücadele ediyoruz, diyoruz ki: Ormana gidiyoruz, yeni bir yol yapıldı Derbent'ten, oradaki çevre mahalle veya köyler yararlanıyor; Şirinsulhiye yararlanıyor, Nusretiye yararlanıyor, Balaban yararlanıyor, Derbent yararalanıyor, Maşukiye yararlanıyor ama o yolun üzerine tesis yaptıramıyoruz. Vatandaşlar almışlar, 250 dönümlük bir araziyi almışlar; biri AKP eski İl Disiplin Kurulu Başkanı, biri AKP meclis üyesi, biri AKP bilmem ne… Ben de burada geldim, Grup Başkan Vekili Mehmet kardeşime dedim ki: 'Orman Bakanından rica ediyorum, gitsin, orman işletmesi orada 10 tane yer belirlesin ve ihaleye açsın.' Bir tane evim yok benim kişisel olarak. 'İhaleye açsın ve vatandaşlar bundan yararlansın; bir istihdam yaratsın, yeni iş yerleri, yeni işçi kardeşlerimiz, insanlar orada ekmek yesin, köylüler ekmek yesin.' dedik. Olmuyor arkadaşlar, böyle kanun çıkarmakla, kanunu arkadan dolanarak, sorumsuzlaştırarak rant ve talan ekonomisi uygulamaya devam ettiğiniz sürece insanlarımız yoksullaşmaya devam edecek ve intiharlar da artmaya başlayacak.''Bu Haber 24.05.2019 - 14:46:34 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.