'Turizmde gelirleri arttırmak gerek, kumarhaneleri açmanın zamanı gelmedi mi?'

'Turizmde gelirleri arttırmak gerek, kumarhaneleri açmanın zamanı gelmedi mi?'
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye'nin ciddi bir ekonomik krizin içinden geçtiğini belirterek "Yapılabilecek tek şey, mevcut turistin kişi başı harcamasını arttırmanın yollarını bulmak. Bunun en kestirme yolu da çok açık biçimde kumar turizmi" görüşünü dile getirdi.

Fatih Altaylı, "Kumarhaneleri açmanın zamanı geldi mi?" başlığıyla yayımlanan yazısında "Türkiye 1990'lı yılların ortasına kadar bir kumarhaneler cennetiydi. 5 yıldızlı otellere kumarhane açma izni verilmiş, tüm oteller bu haklarını kumar baronlarına devretmişti. Neredeyse tüm kentlerde, büyük kentlerin tüm mahallelerinde dört bir yanımızı kumarhaneler sarmıştı" ifadelerini kullandı.

'CİDDİ BİR EKONOMİK KRİZİN İÇİNDEN GEÇİYORUZ'

"Kumar baronlarının ilişkileri bir yandan bürokrasiyi çürütür ve kriminalleştirirken, kumarhanelerin fazlaca yaygınlaşması çok ciddi sosyal problemlerin de ortaya çıkmasına neden olmuştu." diyen Altaylı, yazısına şöyle devam etti:

"Aslında bu sorunlar, medeni ülkelerde çoktan çözülmüş sorunlardı.

Doğru düzgün denetim ve bilinçli uygulamalarla kumarhanelerin yarattığı tüm sorunlar çözülebilirdi.

Ama biz yönetim anlayışı olarak denetleyici ve düzenleyici olmayı değil, yasaklayıcı olmayı daha kolay bir tercih olarak gören yapıda olduğumuz için kumarhaneleri yasaklama ve kapatma cihetine gittik.

Ülke için ciddi bir döviz, maliye içinse çok ciddi bir vergi kapısı olabilecek bir sektör bir anda buharlaşıverdi.

Kumar baronları ise Kıbrıs'a ve çevre ülkelere gittiler, işlerini orada sürdürdüler.

Şimdi açıkça konuşulamasa da, adı koyulamasa da ciddi bir ekonomik krizin içinden geçiyoruz.

Belli ki, bir süre daha bunun içinde yol alacağız.

En iyi ihtimalle 2 yıl.

Ekonomik küçülmenin tesirini hissettirmeye başladığı 2018 yılında ayakta kalan ve sorun yaşamak bir yana yüzü gülen tek sektörümüz ise turizm oldu.

Şu andaki en önemli ihracat kalemimiz turizm ve buradaki gelirleri attırmak gerek.

Fiyatları arttıralım demek hoş ama boş.

Bir anda arttırmak mümkün değil.

Paralı turist çekelim demek, mevcut imajımız ve halimizle daha da zor.

Yapılabilecek tek şey, mevcut turistin kişi başı harcamasını arttırmanın yollarını bulmak.

'GELİRİ ARTTIRMANIN EN KESTİRME YOLU KUMAR TURİZMİ'

Bunun en kestirme yolu da çok açık biçimde ‘kumar turizmi'.

Böylece daha çok para harcaması muhtemel bir kitleyi Türkiye'ye çekmek ve turizm hizmetinde çeşitlendirme yapmak mümkün.

Buraları Türk vatandaşlarına kapalı tutmak ve sadece yabancılara hizmet verecek şekilde yasallaştırmak çok da zor değil.

Sistem baştan sağlıklı kurulursa, hem kumar gelirlerinden maliyenin ciddi para kazanması hem de bu kumarhanelerin lisans ihalelerinden önemli gelir elde edilmesi mümkün.

‘Bize uymaz' diyebilirsiniz.

Benimki sadece bir öneri zaten."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.Bu Haber 14.03.2019 - 18:35:27 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Ahmet ihsan 17.03.2019 - 03:00

    Kumar turizm faaliyetlerini nerede gerçekleştirecekler ? Tabi ki yine 5 yıldız standartındaki lüks ve yüksek kapasiteli otellerde. Aynı hizmetten yararlanmak isteyen Türk turiste ne ditecekler? "Kusura bakmayın Türk misafir kabul edemiyoruz" mu? Rus krizinde boş kalan Antalya'ya da zamanında aynı stratejiyi uygulayanlar yüzünden yerli turisti dış destinasyonlara kaçırdılar ve bir sürü çabaya girdiler yerli turistti ülkede tutmak için. Güzel fikir ama yanlış strateji olduğunu düşünüyorum.

  • turizmci 16.03.2019 - 03:11

    Bize uymaz

  • Turizm 15.03.2019 - 04:09

    Sayın Fatih Altaylı acaba 1991-1992 yıllarında kumar turizmi yapılan otelleri hiç inceledi mi?Kumar Turizminin hizmet kalitesini yok edeceği ve sadece amacın insanları kumar oynatmaya yönlendirmek olacağı gerçeği ni görmüyor mu?Yöneticilerimizn attığı olumlu adımlarala Tam turizm iyi yolda ilerlerken ve potansiyelli bir şekilde daha iyi olacağı gerçeği ortada iken Kumar turizmini gündeme getirmek çok üzücü.Ülkemizde TARİH ,SPOR Turizmi ve Deniz turizmi her türlü olanağa sahipken ve geliştirilebilecekken Kumar turizminden bahsetmek dahi çok üzücü.Ailelerin yuvalarını yıkacağı gerçeği tam olarak varken Kumar turizmin den vergi alarak ekonomik krizi atlatma fikri çok ama çok üzücü.Yaşayan bilir kumar turizminin ne kadar kötü bir şey olduğunu.Denetim den bahsediliyor zor çok zor .Eğer gerçekten Turizmden ülke ekonomimizin gelişmesini istiyorsak öncelikle Ülkemizi ,şehirlerimizi iyi tanıtmalıyız.İnanılmaz iyi uçuş olanakları var artık.Türkiyenin her noktasına nerdeyse her gün uçak var.İnternet üzerinden insanlar artık tatillerini satın alabiliyorlar ve sadece marketing olanaklarını genişleterek gerek yurt dışından gereksede yurt için den çok sayıda insanın Türkiye de farklı yerlerde tatil olanakları sağlanabilir.Kumar turizmine olumlu bakan insanlara sadece şunu demek isterim kumar bağımlısı bireyleri ailenizde görmek sizi memnun eder mi? Ülkemizde yeniden heyecan yaratan Turizmi de kimsenin Kumar turizmini sık sık gündeme getirerek baltalamaya hakkı yoktur.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.