Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılacak değişiklik ne anlama geliyor?

Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılacak değişiklik ne anlama geliyor?
TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Bazı Kanunlada Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanununda da önemli bir değişiklik getiriyor.

TurizmGüncel

Turizm Teşvik Kanununda yapılacak değişiklikle, Bakanlık tarafından işletme belgesi iptal edilen tesislerin, kısa süre içinde başka bir işletmeye tahsis etmesinin önü açılıyor.

Kamu zararı oluşuyordu

TurizmGüncel’e değerlendirme yapan bir sektör uzmanı, işletme belgesinin iptalinden sonra açılan tapu terkin davalarının çok uzun sürdüğünü ve bu süre içinde kamu zararı doğduğunu belirtti.

Davalar 5-6 yılı buluyordu

Açılan dava sonuçlanıncaya kadar Bakanlığın işletmeyi bir başkasına tahsis edemediğine dikkat çekiliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yargıda gerçekleşen tasfiyele nedeniyle bu tip davaların daha da uzamaya başladığı ve 5-6 yılı bulduğu belirtilirken, yeni düzenleme ile tapu terkin davalarının basit yargılamayla yapılacağı ve kısa sürede sonuçlanacağı ifade edildi.

Yatırımcının İdare mahkemelerinde ve Danıştay’da dava açma hakkı devam ediyor

Yeni düzenleme ile davaların bir çeşit tahkim şekilde görüleceği ancak burada mahkemeyi tarafların oluşturmayacağı belirtilirken, Bakanlığın iptal kararına karşı girişimcinin Bölge İdare ve Danıştay’da dava açma hakkının devam ettiğine dikkat çekildi.

Yeni düzenlemenin sektörde bir mağduriyet yartmayacağına işaret eden sektör uzmanı, irtifak sözleşmesine imza atan yatırımcının, zaten bu durumu peşinen kabul etmiş olduğunu ifade etti.

Mal sahipleri mahkeme yerine tahkimi seçiyor

Türkiye’de otel işleten yabancı şirketlerle mal sahipleri arasında da ‘tahkim sözleşmesi’ yapılıyor. Buna göre, her iki taraf da bir temsilci atıyor ve temsilciler de aralarında anlaşarak baş hakem belirliyor. Bu şekilde davalar 3 ay içinde noktalanıyor. Mal sahipleri de davaların uzun sürmesi ve ortaya mağduriyet çıkması ihtimaline karşı tahkimi seçiyor. Bakanlığın Turizm Teşvik Kanununda yaptığı değişiklik de benzer kaygılarla yapılıyor.Bu Haber 21.02.2020 - 14:49:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.