Turizm Geliştirme Ajansının denetim raporları Meclis’e gönderilmiyor

Turizm Geliştirme Ajansının denetim raporları Meclis’e gönderilmiyor
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Turizm Geliştirme Ajansının (TGA) tam bir kara kutuya dönüştüğünü söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını (TGA) Meclis gündemine taşıdı.

TGA’ya air denetim raporlarının ajansın kuruluşunun üzerinden iki yılda fazla süre geçmesine rağmen TBMM’ye gönderilmediğini kaydeden Çetin Osman Budak, Ajansın son dönemde “Aşılıyım” yazılı maske reklamları ve Emine Erdoğan’ın yemek kitabının basım ücretini karşılaması gibi skandallarla gündeme geldiğini hatırlatttı.

“Tam bir kara kutuya dönüştü”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Budak, “Turizm işletmeleri elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin bir bölümünü 2019 yılından beri ‘turizm payı’ adı altında TGA’ya ödüyorlar. Kanuni zorunluluk olmasına rağmen TGA’nın hem Sayıştay tarafından Meclis’e gönderilmesi gereken denetim raporları hem de internet sitesinde ilan edilmesi gereken faaliyet raporları ortada yok. TGA, tam bir kara kutuya dönüştü” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı daha kurulurken hem denetim hem de temsil konusunda sorunlar olduğunu Meclis’te sürekli dile getirdiğini hatırlatan Çetin Osman Budak, şöyle konuştu:

“Ajansın faaliyetleri tam bir muamma”

“Turizm sektörünü sınırlı olarak temsil eden bu Ajansın faaliyetleri tam bir muamma. Ajans ne kadar gelir elde etti, bunları hangi işlerde kullandı, bilmiyoruz. Kanunla Sayıştay denetiminden kaçırdıkları ajansın, özel şirketler tarafından hazırlanan denetim raporlarının Sayıştay’a iletilmesi ve Sayıştay tarafından bu raporların her yıl TBMM’ye gönderilmesi kanuni bir zorunluluk. Ayrıca Bakanlığın çıkardığı yönetmeliğe göre de, ajansın faaliyet raporlarının her yıl internet sitesinden ilan edilmesi gerekiyor. Buna rağmen ortada ne bir denetim raporu ne de açıklanmış bir faaliyet raporu var. Ülkeyi iyice babalarının çiftliğine dönüştürdüler. Kendi çıkardığı kanunları bile ihlal etmekten çekinmeyen bir iktidar, güzel ülkemize derin yaralar açmaya devam ediyor”

TGA ile ilgili yanıt bekleyen sorular

“2019 yılından beri Turizm sektöründe faaliyet gösterilen işletmelere ne kadar turizm payı tahakkuk ettirilmiştir? Tahakkuk ettirilen miktarın ne kadarı tahsil edilmiştir? Turizm payı ödemelerini yerine getirmeyen kaç işletmeye ceza kesilmiştir? Kesilen cezaların toplam tutarı ne kadardır? Ajans, bütçesini hangi faaliyetler için harcamıştır? Yönetmelikte açıkça belirtilmesine rağmen, neden hala Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için bir faaliyet raporu ilan edilmemiştir? Ajansın denetim raporları TBMM’ye neden gönderilmemektedir?”Bu Haber 04.10.2021 - 07:32:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.