THY'den çalışanlara: Ya razı olun ya istifa edin!

THY'den çalışanlara: Ya razı olun ya istifa edin!

Çalışanların maaşında yüzde 30-50 arasında kesinti yapılması konusunda sendika ile anlaşan Türk Hava Yolları, maaş kesintisini kabul etmeyen işçilerin istifasını istedi.


Çalışanların maaşında yüzde 50'ye varan kesintiye giden Türk Hava Yolları, kesintiyi kabul etmeyen çalışanların istifa etmesini istedi.

8 Eylül’e kadar süre verdi

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir'in haberine göre THY, yetkili sendika Hava-İş'le imzaladığı ve maaşlarda yüzde 30 ile 50 arasında indirim öngören protokolün üzerinden 24 saat geçmeden tüm çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül'e kadar süre verildi.

HAVASEN: Kırk katır mı, kırk satır mı?

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) Yönetim Kurulu, bu talebe çok sert tepki gösterdi. THY'nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydeden HAVASEN, “Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Kabul etmeyenleri ücretsiz izne gönderecek

Çalışanlara, pandemi koşullarında, ileride telafi edilebilecek şekilde ve makul düzeyde bir tadil protokolü imzalatmak yerine insan onuruna yakışmayan bir teslim belgesini tamamen hukuk dışı bir yöntemle üyelerine tek tek onaylatmak ahlak dışıdır. Protokol koşullarını kabul etmeyenlere kıdem tazminatlarının yanına bonus olarak eklenen 2 aylık ihbar tazminatı ile işlerinden kendi rızaları ile ayrılmaları dayatılmaya başlandı. Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi.”

Tazminatlarını Temmuz 2021'de alabilecekler

HAVASEN'den yapılan açıklamada, çalışanlara işten çıkartma yasağı nedeniyle ancak yasak bittikten sonra işten çıkartılacaklarının bildirilmesi konusunda da, “İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi dikkate alındığında ancak Temmuz 2021 tarihinde kıdem ve ihbar tazminatlarını alabileceklerini göstermektedir” denildi.Bu Haber 04.09.2020 - 09:42:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ALİ Bulut - 05.09.2020 - 08:54

    Konu bir Avrupa ülkesi yada ABD olunca korona krizinden bahsedip şu kadar kişi işten çıkarılmak zorunda yada şu kadar maaş kesintisi yapılacak yazıp çok anlayışlı bir üslupla normalmiş gibi haber yapıyorsunuz ama Türkiye firmaları olunca kırk katır mı kırk satirmi yok işçi kıyımı yapılıyor üslubuyla haber yazıyorsunuz!!! Dünyada korona krizi oldu dolayısıyla firmalar batmamak için bazı önlemler almali bu çok normal

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.