''Korona süreci ve sonrası için tanıtım stratejisi hazır''

''Korona süreci ve sonrası için tanıtım stratejisi hazır''

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Basın Sözcüsü kan Yağcı, ajansın Türkiye tanıtımı için yaptığı ve yapacağı çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu.


Türkiye’nin tanıtımının koronavirüs sürecine özel olarak geliştirilen stratejilerle hız kesmeden devam ettiğini belirten TTGA Yönetin Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erkan Yağcı, süreç sonrası atılması hedeflenen adımlarla ilgili yol haritasının da hazır olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, bir turizm markası olarak, ‘ilk akla gelen, sağlık açısından güvenli, etkileyici ve tercih edilen tatil ülkesi’ algısını sürdürme hedefiyle iletişim çalışmalarını planladıklarını belirten Erkan Yağcı yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

TogetherToday

Sektörün geçtiği zor dönemde TGA olarak bugünkü gündemi yönetirken, gelecek dönemin iletişim stratejilerini de planlamaya, aksiyonlar almaya başladıklarını ifade eden Yağcı, ‘’Bu doğrultuda ilk adım olarak, insanların duygulara yönlenebilecekleri çatı bir söylem ile ‘Türkiye’nin her zaman onların yanında olduğu’ mesajını vurgulamayı amaçlayan ‘togethertoday’ konseptimizi hayata geçirdik. Bu zor dönemde birlik olma duygusunun önemini ön plana taşıyan ‘togethertoday’ manifesto filmimizi yayınladık ve tüm iletişim çalışmalarımızı ‘togethertoday’ çatısı altında topladık.’’ dedi.

Ünlü şeflerle hazırladığımız vidolar milyonlarca izlendi

İnsanların evde vakit geçirdiği bu dönemde içerik trendlerini tüm dünyada yakından takip ederek; doğal zenginlikler, wellness, gastronomi değerlerini ön plana çıkaran içerik çalışmalarına öncelik verildiğini vurgulayan Yağcı, ‘’Bu kapsamda; dünyada büyük ilgi gören Türk mutfağını ön plana çıkarmak adına farklı iş birlikleri ile video içerikler hazırladık. Ünlü şeflerimiz Refika Birgül ve Fatih Tutak ile hazırladığımız videolar milyonlarca kez izlendi. Marka takip raporlarında «Turkish Food» etiketi twitter mentionları arasına girdi. Gastronomi dışında bu dönemde insanların kendi iç dünyalarına ve pozitife yönlenme arayışları içerisinde meditasyon içeriklerine yoğun bir ilgi oluştuğunu yaptığımız trend araştırmalarında gözlemledik. Ülkemizin doğal güzelliklerini, Türkiye’nin büyüleyici maviliklerinin kapılarını dünyaya Mercan Dede’nin özel olarak hazırladığı müziği ile ‘Turkish Therapy’ filmimizle açtık.’’ ifadelerini kullandı.

Mevlana’nın sözleri tüm dünyaya ‘umut‘ oldu

Tüm dünyanın ‘sevgi’ felsefesini yakından takip ettiği Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözlerinden oluşan özel bir film de ‘Togethertoday’ çatısı altında ‘goturkey’ hesaplarından tüm dünya ile paylaşıldı. Her hafta, yayınlanan Türkiye’nin doğal güzellikleri ile Rumi’nin ilham veren sözleri bütünleştirilerek, insanlara bu zorlu dönemde umut aşılandı.

En yakın rakibimizin açık ara üzerindeyiz

Go Turkey sosyal medya hesaplarından yapılan bu iletişim çalışmalarının çok kısa sürede tüm dünyanın ilgisini çektiğini ve Türkiye’nin pozitife yönlendiren iletişim çalışmalarının olumlu geri bildirimler aldığını belirten Yağcı, ‘’togethertoday filmimiz ile yarım milyonluk bir izlenme, 11 milyon erişim ve yüzde 18 etkileşime ulaştık. Erişimimiz tam 125 kat büyüdü. Aldığımız raporlara göre eriştiğimiz bu rakamlar, dünyadaki tüm rakip turizm ülkelerinin faaliyetleri ile karşılaştırıldığında en yakın rakiplerimizin açık ara üzerinde olduğumuzu gösterdi.’ dedi.

Türkiye, turizm tanıtımında yeni bir kanal açıldı: Liveturkey.com

Go Turkey sosyal medya hesaplarından yürütülen iletişim kampanyalarına paralel olarak, yeni bir dijital tanıtım kanalı LiveTurkey.com da hayata geçirildi. Erkan Yağcı; ‘Dünyanın hemen hemen tüm pazarlarında gezginlerin önemli bölümünün evlerine kapalı olduğu bu dönemde açılan www.liveturkey.com sitesini, sosyal mecralarımızda yoğun ilgi gören içeriklerimizin hepsine ve daha fazlasına tek noktadan ulaşılabilen bir videolog olarak konumladık. Ziyaretçilerin evlerinden çıkmadan müzelerimizi gezebilecekleri 360°lik çekimlerle hazırlanmış sanal müze turlarımızı sitemize ekledik. Mevcut içeriklerimizi; Kültür Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın video çalışmaları ile destekledik. İlerleyen dönemlerde; canlı konserler, performanslar paylaşmaya devam edeceğiz.’ dedi.

Bu dönem sonrasında en önemli kriter ‘Sağlıklı Turizm Standartları’ olacak

Gündeme özel iletişim çalışmalarına paralel, koronavirüsün sona ermesi ile birlikte sektörün kendini hızla toparlamasını destekleyici çözümler ile ilgili de ulusal ve uluslararası paydaşlarla yakın fikir alışverişinde bulunmaya devam ettirdiklerini belirten Erkan Yağcı, ‘’yolcuların destinasyon seçimleri ile ilgili en önemli kriterin Sağlıklı Turizm Standartları olacağına inanıyoruz. Bu sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ilgili Bakanlıklarla birlikte uluslararası alanda geçerliliği olan bir sertifikasyon programı üzerinde çalışıyor. Uluslararası tur operatörleri tarafından istenilen kriterleri karşılayacak olan bu çalışma, yolcuların geliş-gidişlerinden, konaklamalarına ve transfer hizmetlerine kadar; ziyaretleri boyunca temasta bulundukları her bir noktayı kapsayacak şekilde hazırlanıyor.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Hazırlanan tanıtım filmleriBu Haber 24.04.2020 - 10:04:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Sena Üstünsöz - 27.04.2020 - 01:03

    Milyonlarca izlendiği söylenen videolardan daha 1000 gösterimi bulan yok

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.