Tedarikçi ile oteller arasındaki sözleşme sürelerine istisna getirildi

Tedarikçi ile oteller arasındaki sözleşme sürelerine istisna getirildi
Yeni Türk Ticaret Kanunu, özellikle konaklama tesisleri ile tedarikçiler arasındaki ilişkilerde köklü değişiklikler getiriyor.TÜROFED, üyelerini yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgilendirmek için Garanti Bankası sponsorluğunda başlattığı seminerler dizisinin ilki Antalya’da gerçekleştirildi.

Seminerde; yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yanısıra, “Mali Yapılandırma Kanunu”, “Turizm İçin Yeni Finansal Teknikler” ve “Turizm Sektöründe Teşvik Uygulamaları” gibi konularda da uzman ve akademisyenlerce katılımcılara bilgiler verildi ve soruları yanıtlandı.

 
14 Nisan 2011 Perşembe günü Antalya-Belek’teki Letoonia Golf Resort’ta gerçekleştirilen seminerin açış konuşmasını yapan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, “Türkiye ekonomisi için önemi her geçen gün artan turizm sektörünün geleceğine yönelik hedefler ve beklentileri, dış dinamikler kadar iç dinamikler de etkilemektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunu da bu iç dinamiklerden biridir ve belirleyici önemdedir. Bu çerçevede biz özelde TÜROFED üyelerine, genelde de sektörümüze yönelik olarak destekleyici, bilgilendirici ve katkı sağlayıcı çalışmalara öncülük etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu etkinlikler bu yaklaşımımızın bir örneğidir ve umarım yararlı olacaktır.”  dedi.

Turizm Gazetesi'ndeki habere göre Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ali Dural, yeni düzenlemelerin özellikle konaklama tesisleri ile tedarikçiler arasındaki ilişkilerde köklü değişiklikler getirdiğini belirtti.

Yeni kanunda tedarikçi ile konaklama tesisleri arasındaki sözleşme sürelerine de istisna getirildiğini belirten Dural, “Eğer malı satan KOBİ veya Tarım, Hayvancılık gibi alanlarda çalışan bir yapıya sahip değilse, artık sözleşmeler 60 günlük süreyi aşamayacak. Süre ancak satıcı ve alıcının anlaşması ve belirli koşullar altında uzatılabilecek” dedi.Öte yandan yeni kanunda temerrüde düşme zamanı ve koşullarında da değişiklik olduğunu vurgulayan Dural şöyle devam etti: “Artık fatura alındıktan 30 gün içinde ödeme gerçekleşmezse, ihbara gerek kalmaksızın temerrüde düşülecek. Bununla beraber temerrüde için ayrı bir faiz uygulaması da gündemde. Ticari ve adi sözleşmelerde uygulanan gecikme faizlerinin yanında ticari faiz+ % 8 gibi ilave bir yük gelecek. Ayrıca; taksitli ödemelerinde geçersiz olduğuna dikkat edilmedi.”

Grup yapılarında ana şirket ile bağlı şirketlerin ilişkilerine de yeni tanımlar getirildiğine işaret eden Dural şunları söyledi: “Eğer ana şirket, yan şirketin tamamına sahip değilse, bağlı şirketi zarara uğratacak ticari ilişki kuramayacak. Ve eğer ana şirket güvenilirliğini kanıtlanış bir grup ise, alt veya yan iştiraklerinin olumsuzluklarında da sorumlu olabilecek.”

Yeni ticaret kanunu ile çok ortaklı yapılara önemli değişiklikler geldiğini de belirten Dural, ortakların şirkette sahip oldukları sermaye payının dışında, ilave borç alamayacaklarını vurgularken, “Artık ortaklar başka alanlardaki şirketleri ile ortağı oldukları şirketler arasında ticari ilişki kuracak ve bunlar piyasa koşullarına olacak” dedi.

 
GARANTİ BANKASI UZUN VADELİ YATIRIM KREDİLERİ SAĞLIYOR


Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak da “Garanti Bankası olarak, turizm sektörüne hem ürünlerimiz hem de düzenlediğimiz çeşitli toplantılarla tam destek veriyoruz. TÜROFED’in düzenlediği bu seminerler dizisine verdiğimiz destek de turizm sektörüne verdiğimiz önemin ve sorumluluğumuzun bir göstergesi. Garanti Bankası olarak, sürekli olarak sahada, turizmci müşterilerimizi ve sektörü düzenli biçimde dinliyoruz. Yakın ilişkilerimiz sonucunda, Antalya’da, mevduat, nakdi ve gayrinakdi krediler toplamından oluşan çalışma büyüklüğünde 4.5 milyar TL ile ilk sıradayız. Turizme ve turizmin desteklediği 40’ın üzerindeki sektöre destek veriyoruz. Turizmin, yatırım, işletme, ulaşım, pazarlama gibi tüm alanlarının içinde yer alıyoruz. Birçok tesisin yatırımı ve işletmesi için sektöre özel yapılandırılmış uzun vadeli yatırım kredileri sağladık.” dedi.


Diğer seminerler; 27 Nisan 2011’de Muğla, 10 Mayıs 2011’de İzmir ve 11 Mayıs 2011’de  Kapadokya’da gerçekleştirilecek.

Seminerleri; Bursa, Ankara ve Adana’da da sürdürmeyi planlayan TÜROFED, diğer bölgelerde de isteğe bağlı olarak bu seminerleri gerçekleştirilecek.


Bu Haber 14.04.2011 - 14:59:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.