Tanıtım Ajansı payı için turizm şirketlerine önemli uyarı

Tanıtım Ajansı payı için turizm şirketlerine önemli uyarı

Temmuz ayında kanunla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'na işletmelerin ödeyeceği paylarla ilgili yükümlülükler 1 Ekim itibariyle başladı. Tanıtım Ajansı’na pay ödeyecek işletmelerin beyannamelerini elektronik ortamda vermeleri zorunlu oldu.


Gelir İdaresi Başkanlığı; Tanıtım Ajansı’na ödenecek Tanıtım Ajansı paylarıyla ilgili esasları belirledi. Buna göre, paya ilişkin beyannamelerin aylık ya da üç aylık periyotlar halinde elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak.

Beyannamenin verildiği ay Ajans payı da ödenecek

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre, kurumlar vergisi mükellefleri aylık, diğerleri için üç aylık olarak belirlenen beyan dönemlerinde, beyannamelerin elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak. Turizm payına ilişkin beyan süresi beyan dönemini takip eden ayın son günü olarak belirlenirken, aynı süre içinde söz konusu payın ödemesi de yapılacak. Beyan dönemi içinde satışı veya kira geliri olmayan işletmeler de beyanname vermekle yükümlü olacak ancak beyannameye, ‘beyan edilecek turizm payı bulunmamaktadır.’ seçeneğini işaretleyerek gönderecek.

Ödemeyenlerden faiziyle alınacak

Beyannamenin son teslim gününe kadar Ajans payını ödemeyen işletmeler, söz konusu payı faiziyle ödeyecek.

Yanlış veya eksik beyanname verenlerse, yeni bir beyanname hazırlayacak. İlk beyannamede fazla para ödendiğinin anlaşılması durumunda, o fazlalık işletmeye iade edilecek.

Ajans payı yükümlülüğü sona erenler, bir ay içinde durumu bağlı bulundukları vergi dairesine bildirecek.

Beyannameden önce yükümlülük başvurusu yapılacak

Tanıtım Ajansı’na pay ödemekle yükümlü mükellefler, ilk beyannameyi göndermeden önce, bu konuda yükümlü olduklarına dair İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvuru yapacak veya vergi dairesine müracat edecek.

Temmuz ayında kanun çıkmıştı

Temmuz ayında çıkarılan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun kapsamında kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na; Bakanlık belgeli yeme-içme tesisleri ile oteller ve deniz turizm araçları binde 7,5, uçak bileti satışı hariç, acentelerden on binde 7,5, hava yolu şirketlerinden on binde 7,5 ve özel havalimanı işletmelerinden binde 2 oranında ‘Ajans Payı’ ödeyecek.Bu Haber 12.10.2019 - 11:28:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.