Tahliyeye zorlanan Antalya’daki plaj işletmeleri TBMM gündeminde

Tahliyeye zorlanan Antalya’daki plaj işletmeleri TBMM gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Lara’daki plaj işletmelerinin 2026 yılına kadar sözleşmeleri bulunmasına rağmen sezon ortasında tahliyeye zorlandığını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Turizm işletmeleri artık devletle yaptıkları sözleşmelere de mi güvenemeyecek? 2026 yılına kadar plaj işletme hakkı ellerinde olan işletmelerin sezon ortasında sözleşmeleri iptal edilerek tahliyeye zorlanmaları zulümdür. Pandeminin yapamadığını Kültür ve Turizm Bakanının keyfi uygulamaları yapıyor. İşletmeler iflasa sürükleniyor” dedi.

Temmuz 2021’de TBMM’de kabul edilen Turizm Teşvik Kanunundaki değişikliklerle Kültür ve Turizm Bakanının ‘tek adam’ yetkileriyle donatıldığını hatırlatan Budak şöyle konuştu:

“Lara plajındaki üç plaj işletmesinin sözleşmeleri feshedilerek, taşınmazları tahliyeye zorlanması, turizm sektörünün nasıl Kültür ve Turizm Bakanı’nın keyfine göre yönetildiğini göstermektedir. Bakan ne yapılmış sözleşmeleri ne de yürürlükte olan mevzuatı ciddiye almıyor. Hazine taşınmazlarının tahliyesine yönelik mevzuat, mevsimlik iş döneminin dikkate alınacağını açıkça belirtmesine rağmen, tam turizm sezonunun ortasında plaj işletmeleri tahliyeye zorlanıyor. İşletmeler yargıya başvurarak tahliyeye karşı yürütmenin durdurulması kararı alıyor, Bakanlık bir şekilde bastırarak bu kararın da değişmesini sağlıyor. Bakanın hukuk tanımaz, ‘ben yaptım, oldu’ anlayışı devlete olan güveni temelden sarsıyor. Kendi Bakanlığı tarafından 15 Mayıs- 15 Ekim tarihleri arasında Antalya’da ilan edilmiş inşaat yasağı olmasına rağmen, Bakanlık Lara’daki günü birlik tesis inşaatına devam ediyor. Kendi koyduğu yasağı bile uygulamayan Kültür ve Turizm Bakanı’na turizmci nasıl güvensin?

Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Söz konusu taşınmazlar üzerinde bulunan üç plaj işletmesi, 2026 yılına kadar sözleşmeleri olmalarına rağmen neden tahliye edilmektedir?

Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte mevsimlik faaliyet döneminin dikkate alınacağına dair açık hüküm olmasına rağmen, turizm sezonunun tam ortasında bu işletmelere neden en azından sezon sonuna kadar süre verilmemektedir?

Geçtiğimiz iki yılda bu işletmeler pandemiden dolayı son derece zor günlerden geçmişlerdir. Söz konusu plaj işletmelerinin sezon ortasında yaşayacakları mağduriyetin giderilmesine yönelik herhangi bir önlem alınacak mıdır?

Söz konusu bölgede Bakanlığınızın uygulamaya koyduğu inşaat yasağı olmasına rağmen, Bakanlık günü birlik tesis inşaatı faaliyetlerine hangi gerekçelerle devam etmektedir?

Mart 2019 yerel seçimleri öncesi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş ancak Bakanlığınızın kullanımı amacıyla Belediye’ye yapılan tahsisin iptal edilmesini talep ettiğiniz başka taşınmazlar var mıdır?”Bu Haber 15.07.2022 - 10:37:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Ugur Celik 17.07.2022 - 11:04

    Özel işletmeler denizleri ve plajları kapatmış durumda, kendi önlerinden denize girilmesine izin vermiyorlar lara sahilinde. Hepsi kapatilsin.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.