Sırbistan’dan Alanya’ya sezonun ilk uçuş yapıldı

Sırbistan’dan Alanya’ya sezonun ilk uçuş yapıldı

Sırbistan’ın Belgrad ve Niş kentlerini Alanya’ya bağlayacak AirSerbia’nın ilk seferi bugün Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na gerçekleşti. 144 yolcuyu Alanya’ya taşıyan Airbus A319 tipi uçak, havacılık geleneği olan su takı ile karşılandı.


Sırbistan’ın devlet hava yolu firması AirSerbia, Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İlk seferinde Airbus A319 tipi uçakla 144 Sırp yolcuyu Alanya’ya getiren AirSerbia uçağı yolcu ve mürettebatı, havacılık geleneği olan su takı töreni ile karşılandı. Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Alaaddinoğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Gazipaşa-Alanya Havalimanı TAV işletme müdürleri ve havalimanı personelleri törene katıldı. Uçuşun ilk yolcuları, protokol üyeleri tarafından kırmızı karanfil, meyve ve çeşitli ikramlarla karşılandı. Uçuş ekibine ise ilk seferin anısına çiçek verildi, pasta kesildi.

Karaca: Yolcu sayısı artacak”

Belgrad’dan gerçekleşen ilk seferde yer alan Sırbistan Alanya Fahri Konsolosu Oktay Karaca, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirterek bu seferlerin ilişkileri kuvvetlendirmede önemli bir rol edineceğini belirtti. Karaca, “Sırbistan’da, Alanya’nın Novi Sad kenti ile kardeş şehir olması için temaslarda bulunduk. Geçen sene Avrupa kültür başkenti olan bir şehir. Çok potansiyeli olan bir şehir. Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel de oradaydı. Türkiye-Sırbistan ilişkileri en yüksek dönemde. Ekim ayında aramızdaki pasaport şartını kaldıran nihai imza atılacak. Orada da çok büyük bir sevinç var. Daha fazla uçak olsa daha çok gelecekler. Şu anda haftada 3 uçak var. Önümüzdeki yıllarda artacağı görünüyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dahaoğlu: Sefer sayısı önümüzdeki yıllarda artacak”

“Alanya adına çok mutluyuz” diyen Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da, “Bundan 3 ay önce Sırbistan’da düzenlenen fuarda ülkenin önde gelen tur operatörleriyle yaptığımız görüşmede bunun müjdesini almıştık. Bugün nihayet mutlu sona ulaştık, kendilerini sevinçle karşıladık. Dolu dolu gelen bir uçak oldu. Öğleden sonra Niş kentinden bir uçak daha gelecek. Böylece haftada 3 seferle Sırp misafirler Alanya’ya gelecek. Bu yaz sezonunun sonuna kadar devam edecek. Şu an gelen misafirlerin mutluluğu dönüşte seferlerin sayısına da yansıyacak. Şu anki duyumlarımıza göre seneye ek 8 sefer daha yapacaklarını duyduk. Böyle kalacağına da inanmıyoruz, daha da artacak” diye konuştu.

Sili: Alanya turizmi için uçak sayısı önemli”

İlk uçağın Alanya ve turizm adına çok önemli olduğunu ifade eden ALTİD Başkanı Burhan Sili de, “Gazipaşa-Alanya Havalimanı, Alanya’ya gelecek misafirlerin daha konforlu ve kısa sürede şehre gelmeleri adına sıklıkla kullanılması gereken bir yer. Sadece AirSerbia değil, İran, Litvanya ve farklı pazarlardan buraya gelecek olan uçaklar Alanya turizminin hem niteliksel hem de niceliksel olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ümit ediyoruz ki ilerleyen yıllarda bu karşılamaların sayısını artıracak çalışmaları yapmaya devam ederiz” diye konuştu.


Bu Haber 22.06.2022 - 07:02:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.