Selimiye Kışlası otel mi olacak? İşte iddia ve iddiaya verilen yanıt

Selimiye Kışlası otel mi olacak? İşte iddia ve iddiaya verilen yanıt

OdaTV yazarı Salih Menteş, Selimiye Kışlası ile ilgili yazdığı yazıda, tarihi binanın otele dönüştürülmesinin önünde bir engel kalmadığını yazdı. ''200 yıllık Selimiye Kışlası’yla ilgili son 2 yılda dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.'' diyen Menteş, önce kışlanın planının değiştirildiği sonra ise restorasyon başladığını yazdı. Yazının ardından açıklama yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü ise iddiaları yalanladı.


Kışla içerisinde kalan tüm yolların ima planında askeri alana çevrildiğini belirten Menteş, CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu'nun “Bir taraftan askeri alanlar boşaltılıyor, bir yandan da zaten kışla içinde olan yollar kaldırılıyor. Araziyi çöpsüz üzüm haline getiriyorlar. İmara açmak için bütün pürüzler temizleniyor” ifadelerine yer verdi.

''VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAZİNE'DEN DEVRALDI''

Selimiye Kışlası'nın 4 ay önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Hazine'den alındığını ifade eden yazar, ''Bu devir işleminin kağıt üstündeki dayanağı, Selimiye Kışlası'nın, padişahlar tarafından kurulan Sultan Selim Han-ı Salis Bin Mustafa Han Vakfı ile Sultan 3. Selim Vakfı’na ait olmasıydı.'' ifadelerini kullandı.

Menteş yazının devamında şu ifadelere yer verdi:

Kışlanın kaderiyle ilgili kararı Vakıflar Meclisi verecek.

Peki, bu kader ne olacak?

Vakıflar Meclisi, Kışlayı amacına uygun şekilde düşük bedelle bir yere tahsis de edebilir, yüksek bedelle kira ihalesine de çıkabilir.

Meclisin yetkisi alanında, Selimiye Kışlası’nı “akar” niteliğine dönüştürme kararı almak da bulunuyor. Bu karar alınırsa, Selimiye Kışlası’nın, örneğin otel olarak ihaleye çıkarılmasının önü de açılmış olacak.

''MİLLİ SAVUNMA'YA DEVRİ DE MÜMKÜN, OTEL YAPILMASI DA…''

Evet, Boğaz'da parlayan, 200 yıllık Selimiye Kışlası’yla ilgili son 2 yılda dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Kışlanın geleceğinin ne olacağı tartışmasına, son noktayı Vakıflar Meclisi koyacak.

Kışlanın, Milli Savunma Bakanlığı’na devri de mümkün, otel yapılması da…

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Vakıflar Genel Müdürlüğünden, dün elektronik tabanlı bazı haber kanallarında yer alan "Selimiye Kışlası otel mi olacak" başlıklı haberin, kamuoyunu yanıltacak yanlış ve eksik bilgiler içerdiği bildirildi.

Menteş'in yazısının ardından bir açıklama yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü, söz konusu yazının kamuoyunu yanıltacak şekilde yanlış ve eksik bilgiler içerdiğini dile getirilerek, yazının kurumdan bilgi ve belge almadan yazıldığı dile getirildi.

Yazının içerdiği yanlış bilgiler ve isnatsız iddialar nedeniyle kurum hakkında kamuoyu nezdinde olumsuz yargı oluşturduğu belirtilen açıklamada, "Söz konusu kışla ve müştemilatı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ordu Komutanlığı tarafından geçmişten beri kullanılmakta olup, Milli Savunma Bakanlığının 2018 yılındaki talebi ile söz konusu vakıf taşınmazı 24 Eylül 2018 tarihli 442 sayılı Vakıflar Meclisi Kararı ile 49 yıl süreyle Milli Savunma Bakanlığına tahsis edilmiş ve hala ilgili Bakanlık tarafından kullanılmaktadır." denildi.Bu Haber 15.12.2018 - 10:38:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.