Sawiris ve Gunz’dan FTI'la ilgili önemli açıklamalar

Sawiris ve Gunz’dan FTI'la ilgili önemli açıklamalar
Geçtiğimi günlerde Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü FTI’daki hissesini yüzde 33.7'den yüzde 75'e çıkararak şirketin kontrolünü ele alan Mısırlı milyarder Samih Sawiris, Dietmar Gunz'la birlikte şirketin geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TurizmGüncel – Dış Haberler

FTI'ın kontrolünü ele alan Mısırlı iş adamı Samih Sawiris, CEO Dietmar Gunz ile birlikte şirketin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İkili, finansal olarak sağlam bir geleceğe kavuşan şirketin, korona sonrası dönemde satışlar için fırsatlar gödüklerini söylüyor.

''Mevcut yönetim değişmeyecek''

Alman iş ve turizm dergisi fvw'ya konuşan Samih Sawiris ve Dietmar Gunz, şirkette mevcut yönetiminin değişmeyeceğini açıkladı.

FTI CEO'su Dietmar Gunz, ''Şu anda yanımızda olduğu ve şirketi finansal olarak uzun vadede desteklemeye hazır olduğu için Samih Sawiris'e minnettarız. Kısa süre içinde, bankalarla, Federal hükümetle ve Federal devletle kredi paketi üzerinde anlaşmalar sağladık. Bu, FTI için önemli iç ve dış sinyaller.'' dedi.

''Şirketler için makbul olan benim gibi yatırımcılar''

FTI'dan ilk hisseyi 2014 yılında alarak şirkete yatırım yapan Samih Sawiris ise, ''Şirketler için, kısa süreli yatırımlarla para kazanmak isteyen yatırımcılar yerine, (benim gibi) uzun dönemli yatırımlar yapan yatırımcılar her zaman daha iyidir. Şirketteki etkimi arttırmayı planlamıyorum. Şu anki yönetime güvenim tam.'' açıklamasında bulundu.

''FTI, Orascam’ın veya RTK’nın parçası olmayacak''

Öte taraftan Sawiris'in, FTI'ı, Almanya'da sahip olduğu bir diğer şirket RTK acente zinciri ile yakınlaştırma planının da olmadığı belirtiliyor. Sawiris, ''Seyahat acente zinciri diğer tur operatörleri için de çalışıyor ve bu nedenle bağımsız kalması gerekiyor.'' ifadelerini kullandı.

Benzer şekilde, FTI'ın, Sawiris'in sahip olduğu Orascam Otel Grubu'nun da bir parçası haline gelmeceği ifade edildi. Böyle bir şeyin FTI'ın finansal konsolidasyonunu değiştirceğini ve otel grubundaki karmaşıklığı arttıracağını belirten Sawiris, sezonun ne başlayacağı ile ilgili ise şunları söyledi:

''Turizm Bakanlığı’na otellerin yüzde 50 kapasiteyle açılmasını talep ettim''

''Yunanistan, İspanya ve Fransa gibi ülkeler turizm ekonomisine oldukça bağımlı ülkeler. Bu nedenle turizmin temmuz veya ağustos gibi açılması için ciddi bir baskı olacağını düşünüyorum. Kendi ülkemde Turizm Bakanlığı'na, otellerin yüzde 50 kapasiteyle açılmasına izin verilmesine talep ettim. Böyle bir durumda oteller, düşük maliyetlerle karlı bir şekilde faaliyet gösterebilir''

''Sonbahar ve kış dönemi için rezervasyonlar gelmeye başladı''

FTI CEO'su Dietmar Gunz ise, ''Biz de diğer şirketlere paralel olarak çalışıyoruz. Bir yandan maliyetleri ciddi şekilde düşürmek, bir yandan da acentelerimizin ve müşterilerimizim sorunlarıyla ilgilenmek zorundayız. Şu anda sonbahar ve kış dönemleri için rezervasyonlar gelmeye başladı. Buna ek olarak, işlerin yeniden açılacağı zamana hazırlanıyoruz. 2021 için satın alımlarımız devam ediyor.'' dedi.

''Kriz sonrası bizim için farklı fırsatlar olacak''

Tatillerin yakında tekrar mümkün olacağına inandığını ve seyahatler başladığında FTI'ın değişen pazar koşullarına ne kada hızlı uyum sağladığını geçmişte kanıtladığını belirten Gunz, ''Bu krizin ardından farklı bir hal alacak olan seyahat pazarında bizim için fırsatlar olacak.'' şeklinde konuştu.Bu Haber 23.04.2020 - 11:16:47 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.