Sabiha Gökçen'e uçmak isteyen şirketlere izin verilmiyor mu?

Sabiha Gökçen'e uçmak isteyen şirketlere izin verilmiyor mu?
Maliyetleri düşürmek için İstanbul Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçmak isteyen şirketlere Ulaştırma Bakanlığı'nın uçuş izni vermediği ileri sürüldü.

Hava yolu şirketleri maliyetleri düşürme derdinde

Pandemi nedeniyle zor günler yaşayan hava yolu şirketlerinin, İstanbul Havalimanı yerine maliyetin daha düşük olduğu Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçmasına izin verilmediği ileri sürüldü.

Sözcü gazetesinde yer alan haberde, hava yolu şirketlerinin yakıttan sonra en büyük gider kalemi olan havalimanı masraflarından da tasarruf etmenin yollarını aradığı belirtildi. Haberde şirketlerin, yolcu başına ödenen servis ücretleri, konma, konaklama, yaklaşma, park, körük vb zorunlu ödemelerin faturasını indirme gayreti için harekete geçtiği ifade edildi.

Hava yolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı'nın kapatılarak yerine devreye alınan İstanbul Havalimanı'ndaki ücret tarifelerinden şikayetçi olduğu kaydedilen haberde, şu ifadelere yer verildi:

''Pandemiyle birlikte şirketler için bu sorun hayati önem taşımaya başladı. Öyle ki uçuşların durduğu dönemde THY dahi uçakların büyük bölümünü daha ucuz olduğu için İstanbul Havalimanı'ndan kaldırıp, Atatürk Havalimanı'na park etti.

Tüm talepler reddedildi

Bu süreçte dünyanın önde gelenleri de dahil çok sayıda şirket, daha düşük maliyetli olan Sabiha Gökçen'e uçmak için izin istedi. Örneğin Almanya'nın bayrak taşıyıcı firması Lufthansa, İstanbul uçuşlarının yüzde 50'sini Sabiha Gökçen'den yapmak istedi. Ama bu taleplerin tamamı Ulaştırma Bakanlığı talimatıyla reddedildi.

Son iki haftada özellikle Rusya ve Ukrayna'dan tarifeli ve charter sefer yapmak isteyen havayolu şirketlerinin yaklaşık 50 uçuşuna da Ulaştırma Bakanlığı talimatıyla olumsuz yanıt verildiği belirtiliyor.

“Kapasite bahanesi pandemide ortadan kalktı”

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Şubat ayında yaptığı yazılı açıklamada “Devam eden yatırımlar ve kapasite sıkıntısı” nedeniyle Sabiha Gökçen'e yeni uçuş izni verilmeyeceği açıklaması sektörü yakından takip edenler tarafından İstanbul Havalimanı'nın desteklenmesi olarak algılanmıştı.

SHGM Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, İstanbul Havalimanı'nın masraflar açısından havayolu şirketlerinin en zorlandığı meydan olduğunu kaydederek, “Pandemi nedeniyle uçuşlarda yaşanan büyük düşüş Sabiha Gökçen'deki kapasite bahanesini zaten ortadan kaldırdı” diye konuştu.

''Kabul edilebilir değil''

Erdağı şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanlığı'nın birden çok havalimanı olan şehirlerde uçak trafiğini her zaman düzenleme yetkisi var. Bu havacılığın sağlıklı büyümesi ve trafiğin havalimanları arasında dengeli dağıtılması anlamında doğrudur da… Ancak tarihinin en ağır krizini yaşayan ve birçok şirketin batmasına neden olan pandemi sürecinde dahi Sabiha Gökçen'i kısıtlanmaya devam etmesi ve bu nedenle uluslararası şirketleri kaçırması kabul edilebilir değildir. Bu uygulama ile ülke havacılığına zarar verilmektedir. Sonuçta kaybeden Türkiye oluyor. Şu anda tüm dünya ülke hava sahasını ve havalimanlarını bir uçak daha fazla kullanması için yoğun çaba harcıyor. İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA desteklenecek diye alınan bu karardan vazgeçilmelidir.”

Yüzde 50'ye varan fark var''

Bir havayolu şirketi her uluslararası yolcusu için İGA'nın işlettiği İstanbul Havalimanı'nda tam 20 Euro yolcu servis ücreti ödüyor. Bu rakam Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 15 Euro. Havayolu şirketleri, İstanbul Havalimanı'nda otopark fiyatlarından, körüklere kadar çok sayıda kalemde yüzde 30'dan yüzde 50'lere kadar daha yüksek para ödemek zorunda kalıyor.''Bu Haber 04.12.2020 - 13:47:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.