Rusya'dan Türkiye'ye ölen turistlerle ilgili suçlama

Rusya'dan Türkiye'ye ölen turistlerle ilgili suçlama

2019 sezonunda özellikle Antalya'da çok sayıda Rus turistin öldüğü haberleri medyaya yansımıştı. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Türkiye'nin Rus turist ölümleriyle ilgili soruşturmayı engellediğini ileri sürdü.


2019 sezonunda, başta Antalya olmak üzere, Türkiye'de çok sayıda Rus turist ölümü gerçekleşmişti. Rus soruşturmacıların, vatandaşların ölümlerine ilişkin cezai davalar konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, tanık ve uzmanların sorguya çekildiğini, belgelerin toplandığını ve gerekli incelemelerle uzman çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Sputnik'te yer alan habere göre Petrenko, “Mevcut uluslararası anlaşmalar doğrultusunda, kanıt toplamak için Türkiye’ye hukuki yardım göstermeleri yönünde talepte bulunduk. Ancak soruşturma kapsamında istenen, hukuki ve dayanağı olan kararlar alınması için gerekli veri ve materyaller Türkiye tarafından bir türlü sunulmadı” dedi.

‘Gerçek ölüm nedenlerini öğreneceğiz’

Petrenko, Rusya Soruşturma Komitesi’nin Rusya vatandaşlarının Türkiye topraklarında ölmesinin gerçek nedenlerini öğrenip sorumluların yargıya teslim edilmesini sağlayacağını vurguladı.

Peş peşe ölümleri hatırlattı

Petrenko, Krasnoyansk’tan 16 yaşındaki bir kız çocuğunun Haziran 2019’da Alanya’da özel bir kliniğe kaldırıldığını, muayene sonrasında da başka bir kliniğe götürüldüğünü ve peritonit nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Petrenko, “Bunun yanı sıra Ağustos 2019’da Bodrum’daki bir otelde Leningrad bölgesinden 12 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı, kolu havuzun filtre sisteminin borusunun içine sıkıştı, uzun süre suyun altında kaldı. Çocuk hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti” dedi.

Petrenko’nun açıklamasına göre, Ağustos 2019’da Alanya’da 19 yaşındaki Moskovalı bir genç kız bilinmeyen bir sebepten dolayı komaya girdi. Genç kız hastaneye kaldırıldı, bir hafta sonra Rusya’ya nakledildi ve bilinci yerine gelmeyip hayatını kaybetti.

Eylül 2019’da Arhangelsk bölgesinden 5 yaşında bir kız çocuğu Alanya’da havuza girdi ve belirlenemeyen bir sebepten boğuldu. Hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti.Bu Haber 27.06.2020 - 10:20:08 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • murat akçacıoğlu 27.06.2020 - 09:36

    30 USD, hekim muayenesi, ilacı, iğnesi, pansumanı, transferi her şey dahil hizmet veren, hekim mi? belli, değil, Türk mü? çalışma izni var mı? Türk ve hekimse eğer, çalıştığı yerin ve kendinin ruhsatı var mı? Rusların sigortasını yapan, hizmetini de veren nasıl veriyor? Klinik adı altında nereler nasıl çalışıyor? Hasta 5 dakika mesafede hastane varken neden 2 saatlik yola ambulans ile gönderiliyor? oteller önünde neden ambulanslar bekler? sorular çok... Her şeyden önce, Rusların sağlık sigortasını düzelterek işe başlamak lazım.

  • Barbaros Kayacı 27.06.2020 - 06:19

    Anneleri babalari alkolden kafayı kaldırıp çocuklarıyla ilgilenseydi hiç kimseye bişey olmazdı.ruslar için çocuk eşya gibidir. Almanyadan ukranyadan yada diğer ulkelerden gelen turistlerde olmuyorda neden bı tek ruslarda oluyo?? Ruslar once ebeveyin olmayı öğrensin.putin bunları Türkiye'ye göndermeden önce 1 ay ülkelerinde anne babalık kursu versin.

  • Erkan Serkan 27.06.2020 - 03:02

    İçmekten sorumluluk sahibi olduklarını unutuyorlar ebeveynler çocuklarına bakmakla yükümlüdür neden sadece bu Ruslarda fazla oluyor önce kendilerine baksınlar

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.