Rusya ile ‘kısmi vize’ serbestliği de çıkmaza girdi

Rusya ile ‘kısmi vize’ serbestliği de çıkmaza girdi

Rusya ile Türkiye arasında devam eden vize görüşmelerinde tıkanma yaşandığı belirtildi.


Türkiye ile Rusya arasında devam eden vizelerin kısmi olarak ( uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, kısa süreli iş için seyahat eden hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ile Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlar) hayata geçirilmeye çalışılan uygulamada da tıkanma yaşandığı belirtildi.

Kararname daha uygulmaya girmeden kadük kaldı

Rusya’nın Türk vatandaşlarına ne zaman vizesiz giriş hakkı vereceği tartışılırken, kısmi vize serbestliğinde bile tıkanma yaşandığı belirtildi.

TürkRus’ta yer alan habere göre, “vizenin kaldırıldığı açıklanan” dar kapsamlı bir başka grup için bile hala ilerleme sağlanamadı. 6 Şubat 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, kısa süreli iş için seyahat eden hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ve Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlara yönelik vize uygulamasına son verildiğine dair” kararnamesi, daha uygulamaya girmeden kadük kaldı.

Rus tarafı yeşil ve geri psaportları vizeden muaf tutmayı kabul etmiyor

Haberde, kararnamenin kadük kalmasının nedenini ise, ‘Putin’in kararnameyi imzalamasının ardından Moskova ile Ankara arasında heyetler arasında yürütülen müzakerelerde yeni sorunlar ortaya çıkması’ olarak gösterildi. Rus tarafının tüm hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportları vizeden muaf tutmayı kabul etmediği ve ‘görevli olarak gelme’ şartını öne sürdüğü belirtildi. Yani Moskova, “Rusya’ya herhangi bir resmi görev ile geldiklerini belgeleyemiyorlarsa, yeşil ya da gri pasaport sahibi olan Türk vatandaşları da vize almak zorunda” kararında ısrar etti.

Erdoğan ısrar etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nisan ayındaki gezisi başta olmak üzere, tüm temaslarda Türk tarafı bu uygulamadan vazgeçilmesi, “görevli gelme durumuna göre” değil, “pasaport temelinde” vize muafiyeti sağlanması için ısrar etti.

Son olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu ay başında Moskova’ya yaptığı ziyarette görüştüğü Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun, bu konuda Türk tarafının itirazının haklı olduğunu, Başkan Putin’in yeni bir kararname imzalayacağını aktardı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da, şimdi sorunun çözümü için Başkan Putin’in yeni bir kararname imzalamasının beklendiğini açıkladı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu sorunun yakında çözülmesini beklediklerini söyledi. Samsar bir yandan Rusya’nın tüm Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasını beklediklerini ve bu konunun sürekli gündemde tutulduğunu belirtirken, diğer yandan ilk etapta yeşil ve gri pasaport sahiplerine vizenin kaldırılması için Başkan Putin’in kararnameyi imzalamasını beklediklerini söyledi. Samsar, yeni düzenleme yapıldıktan sonra Türkiye ile Rusya’nın söz konusu grupta olanlar için vizeleri karşılıklı olarak kaldıracaklarını vurguladı.Bu Haber 16.07.2019 - 09:20:14 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.