Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamalar arttı

Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamalar arttı

Rus turistlerin tur operatörlerine yaptığı harcamaların büyük oranda arttığı belirtiliyor.


Rusya’da faaliyet gösteren Tinkoff Bank araştırmalarının sonuçlarına atıfta bulunan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamaların bu yıl yüzde 26 ila 31 oranında daha fazla olduğunu bildirdi.

Bankanın yaptığı araştırmaya göre mart-haziran ayları arasında seyahat acentesi kategorisinde yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranında artış gösterdi. Uzmanlar bu durumu BookingCom’un faaliyetlerine son vermesi ve uluslararası ödeme sistemine bağlı kredi kartlarının devre dışı bırakılması nedeniyle Rusların bağımsız seyahatlerde zorluk yaşamasına bağlıyor.

Organize tur hizmetlerine daha fazla yönelen Rusların ayrıca daha sık tren ve uçak bileti satın almaya başladığını bulan Tinkoff, öte yandan konaklama harcamalarında yüzde 45 ile keskin bir düşüş yaşandığını gözlemledi.

GazetemRu’da yer alan habere göre, 9 Mart itibariyle Rusların otel rezervasyonlarındaki düşüşün başladığına dikkat çeken ATOR, temmuz-kasım döneminde tur operatörlerine yapılan harcamaların yüzde 31 ile sürekli artmaya başladığına, öte yandan otel rezervasyonlarında ise yüzde 61 ile düşüşün daha da belirgin hale geldiğine vurgu yaptı.

13 ve 21 Eylül tarihlerinde Rus turistlerin uçak ve tren bileti harcamaları ise yüzde 129 artışla en yüksek seviyelerine ulaştı.

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi tur arama ve rezervasyon hizmeti OneTwoTrip, Rus turistlerin kasımda en fazla seyahat etmek istediği destinasyonların iç hatlarda Moskova, dış hatlarda ise Türkiye olduğunu belirledi.

Dış hat uçak biletlerinde ise Türkiye, bilet taleplerinin yüzde 8,6’sı ile birinci sırada yer aldı. Popüler yabancı ülkeler listesinde ikinci sırada yüzde 6,7 ile Özbekistan, üçüncü sırada ise yüzde 4,5 ile Tayland bulunuyor.

Sonbahar mevsiminin son ayında Rusların uçak ve tren bileti rezervasyonlarını analiz eden uzmanlar, turistlerin yüzde 44’ünün Rusya içinde seyahatle ilgilendiğini kaydederken, geri kalanının ise yabancı ülkeleri düştüğünü söyledi.Bu Haber 01.12.2022 - 08:48:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.