Rus turizmci uyardı: Çok sayıda tur operatörü iflas edebilir

Rus turizmci uyardı: Çok sayıda tur operatörü iflas edebilir

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Vladimir Kantorovich, yaptıkları teklifin kabul edilmemesi durumunda bundan en büyük sıkıntıyı Rus vatandaşlarının çekeceğini açıkladı.


TurizmGüncel – Dış Haberler

Rus hükümeti, ATOR'un yaptığı, ''Tur operatörleri iptal edilen turlar için 2022 yılına kadar ceza ödememesin'' önerisine henüz bir yanıt vermiş değil. Tur operatörleri, İtalya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde uygulanan, 'iade yerine koronavirüs sonrasına kullanılabilecek kuponlar verilmesine' olanak sağlanmasını istiyor.

Gelişmiş ülkeler bunu fark etti

Konuyla ilgili açıklama yapan ATOR Başkan Yardımcısı Vladimir Kantorovich, tur operatörlerinin devlet desteği olmadan mevcut durumla başa çıkamayacağını belirtti. Vladimir Kantorovich, ''Devletin turizm sektörüne yardım edeceğini umut ediyorum. Gelişmiş ülkeler, devlet desteği olmdan turizm sektörünün ayakta kalamayacağını fark etti. Çünkü seyahat sektörü daha önce böyle bir şokla karşılaşmamıştı.'' ifadelerini kullandı.

Her seferinde tekerleği yeniden icat etmeye çalışarak zaman kaybedemeyiz

Dünyanın ilk defa karşı karşıya geldiği böyle bir ortamda sektörün desteklenmesi noktasında önlem alıp almamasının tartışma dışı olduğunu belirten Kantorovich, ''Her seferinde tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayarak zaman kazanabilirsiniz. Başkalarının neler yaptığına bakmalısınız. Hükümete, Fransa'daki modelin Rusya'da da uygulanmasını önerdik. Çünkü aynı durumla karşı karşıyayız. Bu kararlar ne kadar hızlı alınırsa, turizm sektörünün yakta kalmasına dair umutlar o derece artar.'' dedi.

Çok sayıda tur operatörü iflasa sürüklenecek

''Desteklerden bahsederken sadece tur operatörlerini değil, onların müşterilerinin desteklenmesinden de bahsediyorum'' diyen Kantorovich, ''Müşterilerin açtığı davalar ve geri ödeme talebi dalgasıyla başa çıkmaya çalışıyoruz. Mevcut durum kaçınılmaz olarak çok sayıda tur operatörünü iflasa sürükleyecektir'' şeklinde konuştu.

Her şey şimdiden alınacak önlemlere bağlı

Gelinen noktada sadece tur operatörü veya acente çalışanlarının işsiz kalmadığını aynı zamanda parasını geri alamyan müşterilerin de zarar gördüğünü kaydeden ATOR Başkan Yardımcısı, önerdikleri çözümün müşterilerin parasını korumasını da sağlayacağını anlattı. Vladimir Kantorovich, ''Pandemi bittiğinde insanların daha az parası olacak. Destinasyonlar ise kısıtlı şekilde ulaşıma açılacak. Bu nedenle salgın sonrası insanların ne kadar zarar göreceği şirketlerin nasıl bir durumda olacağı, şimdiden alınacak önlemlere bağlı'' dedi.Bu Haber 08.04.2020 - 12:13:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.