Rezervasyon süreleri uzadı, turizmciler rekor bekliyor

Rezervasyon süreleri uzadı, turizmciler rekor bekliyor

Turizm sektör temsilcileri, pandemi nedeniyle 1 aya kadar düşen rezervasyon taleplerinin 6 aya kadar uzadığını belirtiyor.


Pandemi kısıtlamaları olmadan geçen ilk turizm sezonunda son dakika satışlarla turist sayısı yükseldi. Şimdi ise rezervasyon alışkanlıkları eskiye dönüyor. Son 2 yıldır tatil planlarını 1 ay evvelden yapan turistler, rezervasyon taleplerini 6 ay önceden yapmaya başladı. Dünya’dan Selenay Yağcı’ya açıklama yapan turizm sektörü temsilcileri pandemiden önceki gibi önlerini görebilmeye başladıklarını belirtiyor.

“İstanbul Avrupa destinasyonlarının üzerinde”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin 2022’ye iyi başlayan ve sonrasında da yükselişini sürdüren turizm sektörünün yaz dönemini de yüksek doluluklarla kapattığını belirtti. Eresin, “Temmuz ve ağustos ayları çok yoğun geçti. Eylül ayında da grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem de sekiz aylık dönemde doluluk ve oda başı gelir ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor” dedi.

Yılın son çeyreğinde de buna benzer rakamların devam etmesini öngördüklerini kaydeden Eresin, “Bu yükseliş trendinin 2022 yılı genelinde sektörü, 2019’un, yani pandemi öncesi dönemin üzerine taşıyacağını umuyoruz. 2023’te her şey böyle devam ederse, Türkiye turizmde yıla çok şanslı başlayacak. Eski yıllarda olduğu gibi yeniden bir sonraki yıl için, 2023 için rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok parlak şekilde alabilmeyi umuyoruz” diye konuştu.

“Ocak-şubat-martta ciddi yükseliş yaşanacak”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 16. Oteller Komitesi ve Levni Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karacabay, “COVID-19‘un ertelenen talep etkisiyle eylül ekim kasım aralık da çok iyi geçecek gibi duruyor. Şu anda ekim ayı İstanbul otel dolulukları yüzde 90 ortalamaları yakaladı. koronavirüs zamanı son 1 hafta kala rezervasyonlar alınıyordu. Şimdi ise 6 ay sonrasına rezervasyon yapılıyor” dedi.

2023 kışı da korona virüssüz olacağını vurgulayan Karacabay, şunları söyledi: “Rezervasyonların normale dönmesiyle birlikte fiyatlarda da 2023’te yüzde 20 artış bekliyorum. 2023 herhangi bir problem olmazsa yeni rekorlar kırılacak. Ocak-şubat-mart aylarında da çok ciddi yükseliş yaşanacak gibi duruyor. Ancak bu yükselişte koronavirüs nedeniyle seyahat edemeyenlerin etkisi çok büyük. 2024 itibariyle yükseliş duracak. Koronavirüste 70 euroya kadar düşen oda fiyatları 120 euroyu geçti. Şu anda İstanbul’a en çok Avrupalı turistler geliyor. İlk sıralarda İngilizler ve Almanlar geliyor. Ondan sonra ise Ortadoğulu turist geliyor. Şu anda resesyon ve enflasyon konuşulsa da fiyatlarımız batılı turist tarafından kabul görüyor. Hem enflasyon hem de durgunluk olursa turizm de etkilenir. Ancak henüz durum netleşmiş değil.”Bu Haber 02.11.2022 - 14:27:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.