Polonya ve Rusya’dan Erciyes’e charter uçuşlar başladı

Polonya ve Rusya’dan Erciyes’e charter uçuşlar başladı

Kayak sezonunu açan Erciyes Kayak Merkezine charter uçuşlar ile ilk kafile Rusya ve Polonya’dan geldi. Erciyes’e kış sezonu boyunca 40 bin yabancı turist gelmesi bekleniyor.


Kış sezonunu açarak kayak severlerin akınına uğrayan Erciyes’e 2022/2023 kayak sezonunun ilk charter uçuşları Polonya’nın başkenti Varşova'dan ve Rusya’nın başkenti Moskova’dan gerçekleşti.

Erciyes’e gelen 1000 kişilik ilk turist kafilesi dağ ve şehir otellerine yerleşti. Mart ayının son haftasına kadar sürecek olan charter uçuşların yanında İstanbul aktarmalı gelen yabancı turistlerle birlikte kış boyu dünyanın her yerinden yaklaşık 40 bin yabancı turistin kış tatilini Erciyes Kayak Merkezi’nde geçirmesi bekleniyor.

Kış tatili için Moskova ve Varşova'dan bir haftalık tatil paketleriyle Erciyes'e gelen yabancı turistler, sadece kayak yapmakla yetinmeyip 6 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri'nin tarihi ve tabi güzelliklerini keşfederken, 45 dakikalık mesafede bulunan Kapadokya'da peri bacalarını gezip balon deneyimi yaşayacak.

Direkt uçuşların yanında Almanya, İtalya, Amerika, İngiltere, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Kore, Malezya, Fransa gibi ülkelerden de aile ve arkadaş guruplarıyla gelip Erciyes'te kayak tatili yapan yabancı turistlerin sayısı her geçen yıl artıyor.

“Turist sayısını bu yıl daha da arttıracağız”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, “Şehir olarak Kayseri Büyükşehir Belediye’mizin Erciyes Dağı’nda yapmış olduğu Erciyes Master Planı neticesinde dünya standartlarında bir kayak merkezine kavuştuk. Yapmış olduğumuz uluslararası pazarlama, neticesinde 2017 yılının Aralık ayında şehrimize ilk charter uçağını Rusya’dan indirerek şehir tarihimize çok önemli bir dönüm noktasının başlangıcını yapmıştık. Son 6 yıldır yurtdışına açılıp Rusya, Ukrayna ve Polonya gibi ülkelerden direkt seferler ile getirdiğimiz turistlerde de ciddi bir memnuniyet oranına ulaştık. Akabinde Erciyes’in kalitesi şehrimizin dağa olan yakınlığı, şehrimizin kültürel değerleri 6 bin yıllık medeniyet tarihi ve Kapadokya bölgesinde olmamız gibi dünya turistini çekecek cazibelerle her yıl yabancı turist oranı gittikçe daha da arttı. Zaman zaman haftada 10 uçağa kadar çıktığımız oldu. Geçtiğimiz yıllarda yine Ukrayna, Polonya, Rusya gibi ülkelerden direkt uçuşlarla misafir ağırlıyorduk. Bu yıl Ukrayna’daki savaş nedeniyle oradan uçuş yapılmıyor ama o açığı Rusya ve Polonya üzerinden kapatarak misafir ettiğimiz turist sayısını bu yıl daha da arttıracağız. Bu sezon için planlanan ilk uçuşlar şehrimize ulaştı. Bugün itibari ile kayak yapmaya başladılar. Bu konuda çok mutluyuz. Artık Erciyes’in uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerlemesinden dolayı gururluyuz. Polonya ve Rusya’dan direkt uçuşların yanında dünyanın her bir tarafından özellikle Kapadokya’ya gelen Ortadoğu, Uzakdoğu ve Latin Amerikalı yabancıları da Erciyes’te daha sezon yeni başlamış olmasına rağmen ağırlıyoruz. Tarifeli seferler ile İstanbul ve Ankara üzerinden misafirlerimiz de kayak için geliyorlar ve burada zaman geçiriyorlar. Bu sene ortalama 40 bin yabancı turisti kış sezonunda şehrimizde misafir etmeyi planlıyoruz” dedi.Bu Haber 31.12.2022 - 13:24:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.