Pilot adaylarından Murat Ersoy'un şirketi için iflas talebi

Pilot adaylarından Murat Ersoy'un şirketi için iflas talebi
Pilot adayları, Murat Ersoy'a ait Atlantik Uçuş Okulu'nun iflasını talep etti.

Geçtiğimiz yılın şubat ayında iflas başvurusunda bulunan ancak çalışanların birikmiş maaşlarını ve diğer haklarını ödemeyen Murat Ersoy'a AtlasGlobal'le ilgili yeni gelişme. Pilot adayları, ödedikleri 40 bin Euro’yu aşkın ödemeyi almak için, çoğunluk hissesi AtlasGlobal'de olan Atlantik Uçuş Okulu AŞ’nin iflasını istedi. Şirket avukatı ise davanın reddini karar verilmesini istedi.

Binlerce euro para ödediler

Pilot olabilmek için AtlasGlobal’in de çoğunluk hissesine sahip olduğu Atlantik Uçuş Okulu AŞ ile sözleşme imzalayan pilot adayları, 38.500 ile 41.500 Euro arasında değişen tutarlardaki ödemelerini şirkete yaptı. Yoğun bir teorik ve pratik eğitimden geçen adayların bir bölümü daha henüz lisanslarını almadan, AtlasGlobal’in önce uçuş durdurma daha sonra iflas istemli davası ile şok geçirdi.

Önce icra takibi

Pilot adayları, kendilerine iş vaadinde bulunulduğunu öne sürerek yaptıkları ödemenin iadesini istedi. Ancak aldıkları olumsuz yanıt üzerine pilot adaylarından ikisi yargı sürecini işletmeye başladı. Meryem A. İle Nazif B. E., Atlas Holding ve bağlı şirketlere yönelik Bakırköy ve Büyükçekmece İcra Müdürlüklerinde iflas istemli takip başlattı. Yapılan takibe borçlu şirket avukatları itiraz etti. İtiraz kararı sonrası bu kez yeni bir dava açıldı.

Bankalara borçlandılar

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesinde şirketin iflası talep edildi. Dava dilekçesinde, pilot adaylarına iş vaadinde bulunulduğu öne sürüldü. Adayların birçoğunun, yaptıkları ödemeler için kredi çekerek borçlandıkları kaydedilen dava dilekçesinde, AtlasGlobal’in devam eden iflas davası ile de birleştirme talebinde bulunuldu.

Haksız çıkar peşindeler

Davalı şirketin avukatları ise, mahkemeye sundukları savunma dilekçesinde, davanın reddine karar verilmesini istedi. Atlantik Uçuş Okulu’nun faaliyetlerine devam edildiği kaydedilen dilekçede, şirketin olası bir iflas başvurusunun da olmadığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, AtlasGlobal ile Atlantik Uçuş Okulu arasında da organik bir bağ bulunmadığı kaydedilerek “Davalılar haksız çıkar sağlama amacında” denildi. Mahkeme, ilk duruşma için mart ayı başına gün verdi.

Çok sayıda alacaklı müdahil

Öte yandan AtlasGlobal’in geçen 12 Şubat'ta doğrudan açtığı iflas davası ise Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde devam ediyor. Anılan davaya, çok sayıda şirket eski personeli yanı sıra onlarca alacaklı şirket de müdahil durumda. Dava dosyasına göre şirketin, 31 Aralık 2019 itibari ile toplam borcu 220 milyon TL. Geçen şubat ayında açılan davanın bir sonraki duruşması önümüzdeki mart ayı başında yapılacak. 2001'de faaliyete başlayan AtlasGlobal, özel havacılık sektöründe önde gelen markalardan biriydi.Bu Haber 22.02.2021 - 09:24:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Muzaffer Özener 24.02.2021 - 03:54

    AtlasGlobal Havayolu Şirketinin ve ona bağlı Atlantik Uçuş Okulunun iflası ve faaliyetine son vermesi birçok insanın işini kaybetmesine veya hayallerinin yikılmasına dolayısıyla maddi ve manevi maduriyetlerine sebep olmuştur. Artık; NİTELİKLİ BİR DOLANDIRICILIK' sözkonusudur. Bu gerçekten hareketle mağduriyete uğramış tüm AtlasGlobal çalışanları ve Atlantik Uçuş Okulunun öğrencileri ve öğretmenleri bir bütün halinde gayret ve hukuki güçlerini birleştirip tek yumruk halinde mücadele etmelidirler. Basın da soruna ortak edilmelidir. Saygılarımla.

  • Ceyhan erdem 22.02.2021 - 04:25

    Eee devlet istese batmazdı sıra onur air de

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.