''Siyasi ve diplomatik görüşmelerin sonuçlarını bekleyelim''

''Siyasi ve diplomatik görüşmelerin sonuçlarını bekleyelim''

Almanya’daki Türk seyahat acentelerinin bir bölümü, Türkiye’ye dönük seyahat uyarısının kaldırılması için protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyor. Bir kısım ise, diplomatik ve siyasi kanalların kullanılarak sonuç alınmasından yana.


TurizmGüncel

Almanya’nın ve 15 Haziran’dan sonra kendi içinde sınırları açmaya karar vermesi ve Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzatması, bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının ve Türk seyahat acentelerinin tepkisini çekti.

Eylem yapmak isteyen de var, ‘siyasi ve diplomatik kanalları kullanalım’ diyen de

Almanya’da bulunan bazı Türk acenteleri protesto gösterisi yaparak sesini duyurmak isterken, bazı turizmciler ise siyasi ve diplomatik kanalların kullanılarak sorunun aşılmasından yana.

Konuyla ilgili olarak TurizmGüncel’e açıklama yapan Alman Seyahat Birliği (DRV) Yurt dışı Komisyonu Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz, Türkiye’ye dönük yasağın kalkması için mücadele etme noktasında farklı eğilimler olduğunu söyledi. ‘Roma’ya çıkan başka yollar da olabilir’ diyen Sancarbarlaz, şunları söyledi:

Almanya’da bu işin birkaç ayağı var. Birincisi, 2-3 haftadır Almanya’da acentelerin düzenlediği eylemler var. Bu eylemler ülkedeki tüm centeleri kapsıyor. Diğer taraftan, Türkiye’ye dönük seyahat uyarısının kaldırılması için Türk acentelerin yapmak istediği eylemler var.

Her kanaldan görüşmelerimiz sürüyor

Ben DRV Dış İlişkililer Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak, siyasi ve diplomatik kanalların kullanılmasından yanayım. Bu nedenle biz 3-4 gün daha bekleme ve yürütülen görüşmelerin sonuçlarını görmeye karar verdik. Gelinen noktada konunun tarafı olan herkes bir şeyler yapıyor, yasakların kaldırılması için çaba sarf ediyor. Korona döneminde yaptığım görüşmelerin haddi hesabı yok. Alman turizm federasyonu başkanıyla sürekli görüşüyoruz. Değişik kanallardan müsteşarlıklarla veya bakanlıklarla görüşmeler yapıyoruz. Bunlar gerçekten gözardı edilmemesi gereken şeyler.

2-3 bin acente iflas eder

Almanya’da Türkiye’nin açılmaması sadece Türk acentelerin değil, Alman acentelerin de kaybına bir şey. Bizim kadar değil belki ama, onlar da ciddi saylılarda Türkiye satışı yapıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin, Mısır’ın, Tunus’un açılmaması her acentenin zararına. Bunlar büyük hacimli destinasyonlar ve tüm acenteleri etkiliyor. Bu ülkeler açılmazsa 2-3 bin aacente iflasa sürüklenebilir. Ben, AB dışına açılacak ilk ülkenin Türkiye olacağını düşünüyorum.

Osman Benzer: GPTA olarak acentelerin yaptığı genel eyleme katılacağız

German Premium Travel Agencies (GPTA) Başkanı Osman Benzer de benzer bir görüş dile getiriyor. Acentelerin yapmak istediği eylemle ilgili resmi müracat yapılıp yapılmadığını bilmediğini kaydeden Osman Benzer, ‘’Söz konusu Türkiye ise hepimiz sorumluluk alıyoruz. Bir gün önce Berlin’de Almanya’daki tüm acenteleri kapsayan bir eylem var. Biz GPTA olarak o eyleme katılım gösterip, Türkiye’ye de dikkat çeken mesajlar vereceğiz. Sadece Türk acentelerin ‘etnik’ bir yürüyüş yapması sıkıntı yartabilir.’’ dedi.

Almanya Türkiye’ye açık kapı bıraktı, beklemek gerekir

Bu süreçte sakin olmaya ve dikkatli hareket etmeye ihtiyaç olduğunu kaydeden Benzer, ‘’Eğer protesto yapılacaksa, çok dikkatli olunması, Alman medyasına fırsat verilmemesi gerekir. Türkiye ile ilgili olumsuz şeyler yazmak için fırsat bekliyorlar. Alman hükümeti Türkiye’ye açık kapı bıraktı. O gelişmeleri beklemeden eylem yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Biz GPTA olarak Türkiye ile ilgili her şeye destek veririz ama Türkiye’yi ve bağlantılarımızı zor sokmaya gerek yok.’’ diye konuştu.Bu Haber 12.06.2020 - 10:52:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hasan Dirik - 12.06.2020 - 01:48

    Neden protesto ediyoruz ? Biz kendi ülkemizi protesto etmeliyiz. AB başınında Ayosofya gazeteciler birinci haber çıkarken ne bekliyoruz ? AB siyasi davraniyormuş olabilir .

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.